Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | poniedziałek, 3 sie, 2020 | komentarzy 11

Nagi protest na rogalińskich łęgach. „To ekshibicjonizm” kontra „Ciało jest częścią natury”

Trwa spór o rogalińskie łęgi. W ramach protestu przeciwko posadzeniu szpaleru drzew fotografowie postanowili zorganizować sesję. Do zdjęć zapozowali nago.

W maju pisaliśmy o sporze pomiędzy fotografami a Majątkiem Rogalin. Chodzi o posadzenie szpaleru prawie setki wierzb na rogalińskich łęgach. Artyści uważają, że nasadzone w ten sposób drzewa zniszczą unikatowy krajobraz. Władze Majątku Rogalin bronią się mówiąc, że wierzby są częścią łęgów i tak sadzone są od XIX wieku. Powstał pat, który miały rozwiązać rozmowy pomiędzy fotografami a Majątkiem Rogalin.

Porozumienie pomiędzy fotografami a właścicielami terenów wydawało się już bliskie. Do stanowiska artystów przychylił się ostatecznie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, który na początku wspierał Majątek Rogalin. Z porozumienia jednak nic nie wyszło. Jak mówią fotografowie, nie wiedzą co może przekonać zarządcę terenów do zmiany zdania o posadzeniu wierzb.

Nagi protest

Wobec patowej sytuacji, jeden z fotografów zdecydował się na zorganizowanie nagiej sesji zdjęciowej na rogalińskich łęgach.

– Sesje w ramach których robione są akty, organizowane są na łęgach bardzo często. Tym razem wzięły w niej udział osoby sprzeciwiające się niszczeniu krajobrazu. To nasz sposób, by zwrócić uwagę na to, co się dzieje na rogalińskich łęgach. Posadzone wierzby zupełnie zmieniają ten unikatowy krajobraz i my się temu sprzeciwiamy. Może zainteresowanie tą sesją spowoduje, że prezes Majątku Rogalin zwróci uwagę na to, dla jak wielu osób łęgi są ważne. – mówi Jacek Bakutis, fotograf.

Prezes Majątku Rogalin, Mikołaj Pietraszak-Dmowski uważa jednak, że naga sesja jest nie na miejscu. – Nikt nas nie pytał o zgodę, by organizować takie wybryki na naszym terenie. To jest nie do zaakceptowania i jestem zbulwersowany. Dla mnie obnażanie się publiczne jest odbiegające od normy – zwykły ekshibicjonizm. – mówi prezes Majątku Rogalin, na terenie którego miała miejsce sesja. – Dochodzi do mnie wiele głosów ludzi, którzy są zaniepokojeni tą sytuacją. Tam jest dużo spacerujących, którzy nie wyobrażają sobie, że idąc na spacer spotykają nagich ludzi. – dodaje Pietraszak-Dmowski.

Z tymi zarzutami nie zgadza się Jacek Bakutis. – Jeżeli dla kogoś nagość jest szokująca i niesmaczna, to współczuję tej osobie, gdy jest w łazience. Ludzkie ciało jest częścią natury. Dla mnie nie jest ono szokujące, nie widzę nic złego w nagości. Być może w zbiorach Fundacji Raczyńskich również są obrazy-akty. Czy one kogoś szokują? – pyta fotograf.

 

Fot. Jacek Bakutis

Wierzby będą przesadzone?

Według fotografów prezes Mikołaj Pietraszak-Dmowski poprosił ich o propozycje korekty nasadzenia wierzb. Gdy je przedstawili, kwestia przesadzenia drzew miała ucichnąć. Dzisiaj artyści czują się oszukani. – Prezes nas oszukał. Mieliśmy wykonać propozycje korekty nasadzenia wierzb. Gdy je przedstawiliśmy, zapadła cisza. – mówi Jacek Bakutis.

Inni fotografowie również czują się oszukani. Mówią, że po serii rozmów z Majątkiem Rogalin i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, porozumienie było blisko. Wykonali plany korekt, o które miał prosić Majątek. W ramach zmian wierzby miały być przesadzone w inne miejsce. Gdy przedstawili korekty Majątkowi, nic się nie zmieniło, a Mikołaj Pietraszak-Dmowski pozostał na swoim stanowisku.

Prezes Majątku Rogalin ma inne zdanie. Uważa, że nie prosił fotografów o jakiekolwiek wskazówki dotyczące zmian w krajobrazie.

– Nie prosiłem o takie wskazówki, ale rzeczywiście przesłano mi takie korekty. W ramach „kompromisu”, połowa wierzb miała być usunięta. Przecież nie po to się sadzi drzewa, by je zaraz usuwać. – mówi Mikołaj Pietraszak-Dmowski. – Nigdy nie spotkałem się z protestami przeciwko sadzeniu drzew. Przeciwko wycinaniu-owszem, ale z czymś takim nie. Ponadto wśród fotografów są zmienne opinie: raz uważają, że wszystkie drzewa powinny być usunięte, by później stwierdzić, że można posadzić, ale dęby. Sami nie wiedzą czego chcą i nie będziemy pod ich dyktando wszystkiego zmieniać – tłumaczy prezes Majątku Rogalin.

Zdjęcia z sesji można zobaczyć TUTAJ

Zdaniem fotografów tak posadzone wierzby całkowicie przysłonią wyjątkowe widoki na Łęgach. Fot. Robert Kopacz

Wasze komentarze (11)

 • Jp
  poniedziałek, 3 sie, 2020, 21:48:30 |

  Myślę że powinno się odbyć jeszcze wiecej różnych protestów na tym terenie. Nowo posadzone drzewa poprostu niszczą ten znakomity krajobraz. Miejsce to odkąd pamiętam było magiczne i skłaniają ę do refleksji a teraz az odechciewa się tam chodzić.

 • Gość
  poniedziałek, 3 sie, 2020, 21:55:13 |

  Mam nadzieję że wiosenne wylewy Warty oraz praca i apetyt bobrów naprawiom pomysły architekta terenu łegów rogalinskich

 • Kvartz
  poniedziałek, 3 sie, 2020, 23:48:56 |

  Skąd ten „prezes” się urwał? Nagie sesje takie złe, takie karygodne… Przeraża mnie postrzeganie nagości przez niektóre osoby. Zwłaszcza tej smacznie, bądź neutralnie podanej. Sam już wiele aktów w życiu popełniłem, mój obrazoburczy charakter sugeruje mi aby tym razem zabrać dziewczyny na akt do Rogalina. Już widzę jak pan prezes biegnie z wodą święconą i ochroną parku :) Co za ludzie, co za kraj… Dobrze że mimo wszystko jest tak wiele osób na poziomie. A za protest sam w imieniu moim i innych bardzo dziękuję. Zacna inicjatywa i wyszło naprawdę fajnie.

 • karp
  wtorek, 4 sie, 2020, 14:37:20 |

  Odpowiadając na pytanie: Skąd prezes się urwał?
  informuję, że urwał się pułkownikowi Dowgirdowi z serialu Czarne chmury. To Dowgird-junior.
  Jednocześnie urwał się też Gustawowi Kramerowi z Vabanku.
  Co do zdjęć, to szczególnie do gustu przypadło mi to ze stójką na rękach.

 • Darek
  wtorek, 4 sie, 2020, 18:53:36 |

  Czego się nie robi żeby tylko pokazać ludziom kto tu rządzi. I co zrobić?

 • Jacek
  wtorek, 4 sie, 2020, 21:07:11 |

  Panu Pietraszakowi w lipcu 2017 przeszkadzała w Puszczykowie zumba http://forumpuszczykowo.pl/puszczykowo-stolica-disco-polo/

 • karp
  wtorek, 4 sie, 2020, 21:42:35 |

  Odkąd stał się Dmowskim, stał się podwójnie zasadniczy. Te drzewa już niejedno widziały.
  Niedawno TVP Poznań przypominała sylwetkę Stefana Mroczkowskiego i przy okazji dowiedziałem się, że dęby robiły w rozrywce(Około 1:13).
  Alfabet rozrywki cz.1(około 12’40)
  https://poznan.tvp.pl/36631898/stefan-mroczkowski-od-az

 • karp
  wtorek, 4 sie, 2020, 21:45:44 |
 • Badylarz
  wtorek, 4 sie, 2020, 23:09:09 |

  To jeszcze dewelopery nie przejęły tego terenu?
  Toż to cud na WARTA.

 • Krzysztof
  środa, 5 sie, 2020, 8:19:58 |

  Zdjęcia są super. Tylko co zrobic aby „Pan Prezes” rozejrzał na oczy i odszedł od swojego myślenia, którego praktycznie nikt nie popiera?

Skomentuj