Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | środa, 12 lut, 2020 | komentarzy 39

Najważniejsze inwestycje 2020

Dochody gminy Mosina wynoszą 190 408 004,41 zł zaś wydatki plasują się na poziomie 201 154 735,11 zł. Przyjrzyjmy się budżetowi na rok 2020 oraz inwestycjom jakie są w planach.

Inwestycje 2020

Gmina największy dochód posiada od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej. Jest to ok. 40 % całego dochodu. W tabeli Informatora Mosińskiego możemy przeczytać, że drugie miejsce w wielkości dochodów zajmuje pozycja ,,Rodzina”. Z niej gmina pozyskuje prawie 27 % funduszy. Są to pieniądze jakie Mosina dostaje na różnego rodzaju świadczenia rodzinne i wychowawcze.

Inwestycje przedstawione w Informatorze Mosińskim zostały podzielone następująco:

Baza Oświatowa

Przewidziano prace związane z rozbiórką i rozbudową części szkoły w Rogalinku, budowę sali gimnastycznej w Rogalinie. Po zmianach w projekcie i planie miejscowym ma nastąpić wybudowanie dodatkowych sal dydaktycznych oraz sali gimnastycznej w szkole w Krosinku. Potrzebna jest także termomodernizacja szkoły w Daszewicach i remonty przedszkoli. Powstać ma nowy budynek Przedszkola Integracyjnego nr 3 przy ul. Topolowej. Przewidywany koszt tych inwestycji wynosi 16-20 mln zł.

Szkoła Podstawowa „Pod Lipami” w Krosinku

Pływalnia

Temat, który przewija się od lat.  Jest gotowy projekt oraz pozwolenie na budowę. Powołano spółkę ,,Park Strzelnica” sp. z o.o., która ma wybudować i prowadzić pływalnię. Po wyborze Zarządu zaczną się prace nad budżetem inwestycji oraz zostanie ogłoszony przetarg. Obecnie wybrana została tylko Rada Nadzorcza, w której skład wchodzą osoby powołane przez Burmistrza i wskazane przez Radę Miejską, czyli: Paulina Kubacka, Rafał Ratajczak i Adam Wdowicki.

projekt pływalni w Mosinie

projekt pływalni w Mosinie

Działka, która przeznaczona została na budowę pływalni w Mosinie

Działka, która przeznaczona została na budowę pływalni w Mosinie

Drogi i komunikacja

Wszyscy korzystający z PKP doskonale znają problem przepełnionych pociągów do Poznania. Największym wydatkiem na rok 2020 ( ponad 8,7 mln zł) ma być budowa trzech stacji przesiadkowych w Mosinie, Drużynie i Pecnej. Po modernizacji kolei planuje się uruchomienie kolei metropolitalnej. Jeżeli chodzi o drogi, jedną z większych inwestycji będzie modernizacja ul. Sowinieckiej wraz z wymianą rur wodociągowych, kanalizacji deszczowej i częściową budową kanalizacji sanitarnej. Budowa zbiornika na wody deszczowe w okolicy ul. Leśmiana jest kluczowa dla odblokowania i odwodnienia dróg na Osiedlu nr 5 ,,Nowe Krosno”. Łączny koszt tej inwestycji to prawie 9 mln zł z czego uzyskano dofinansowanie w wysokości 6,6 mln zł. Dotacje uzyskano także na na budowę ul. Strzałowej i Długiej w Mosinie. Na zmiany czeka także ul.Podgórna i ul. Sikorskiego w Rogalinku ale w pierwszym rzędzie trzeba wybudować kanalizację deszczową od ul. Podgórnej do Warty. Jak możemy przeczytać w Informatorze Mosińskim, ze względów bezpieczeństwa bardzo istotne jest postawienie kładki pieszo-rowerowej nad Kanałem Mosińskim w ciągu ul. Lipowej w Krosinku. Ma powstać most łączący ul. Harcerską z ul. Łazienną oraz most na przedłużeniu ul. Krasickiego.

ul. Strzałowa

Ul. Strzałowa w trakcie przebudowy

Co z korkami?

Dla mieszkańców Mosiny, którzy codziennie dojeżdżają do pracy czy szkoły pokonanie wjazdu do miasta jest ogromnym utrapieniem. Korki w Mosinie są już porównywalne z tymi w Poznaniu. Ile jeszcze czasu potrwa wprowadzenie jakichkolwiek ułatwień w tej kwestii? Obecnie trwa tworzenie treści porozumienia z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego mówiącego o wykonaniu projektu ciągu komunikacyjnego od skrzyżowania dróg 430 i 431 przez rejon działek, przecięcie ul. Pożegowskiej i toru kolejowego do ul. Konopnickiej. We wcześniejszych latach Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich odrzucał możliwość budowy drogi wg planu, ponieważ droga wojewódzka nie może dwukrotnie przecinać toru kolejowego w tak małej odleglości. Obecnie trwają starania o przejęcie gruntów z torem kolejowym, co pozwoli na rozwiązanie tego problemu.

Mają ruszyć także prace nad obwodnicą południowo-wschodnią. Gmina otrzymała również dotację z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę ul. Brzechwy. Jednocześnie kończą się pracę nad projektem ul. Lema, która miałaby zostać wybudowana w przyszłym roku. Dzięki temu ruch z Osiedla za Barwą będzie mógł zostać wyprowadzony ze ścisłego centrum miasta na ul. Śremską i dalej do Poznania.

ul. Brzechwy

Prace przy ul. Jana Brzechwy

Inwestycje Społeczne

Planuje się budowę Środowiskowego Domu Samopomocy. Opiekę znajdą w nim osoby niepełnosprawne, które ukończyły już edukację szkolną. Podopieczni, którzy mogliby uczestniczyć w warsztatach terapii zajęciowej. Ośrodek miałby udzielać pomocy na wielu płaszczyznach. Przewiduje się także przebudowę świetlicy w Sowinkach.

Wodociągi i kanalizacja sanitarna

Najważniejszymi inwestycjami w roku 2020 ma być magistrala wodna Krosno-Borkowice-Bolesławiec oraz budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągu w Krosinku. Zadania te będą realizowane we współpracy z Aquanet-em.

Nowy budynek Urzędu Miasta

Radny Dominik Michalak na swojej stronie napisał o adaptacji dawnego budynku Ośrodka Zdrowia na budynek Urzędu Miejskiego, Firma TWM z Poznania rozpoczyna już prace budowlane, które mają zakończyć się w kwietniu 2021 roku. Jest to również niewątpliwie jedna z większych inwestycji w naszej gminie. Jej koszt wyniesie prawie 3,5 mln złotych.

Nowy Urząd

Przyszły budynek Urzędu Miasta

Wasze komentarze (39)

 • orient
  środa, 12 lut, 2020, 12:25:37 |

  Plany jak zawsze g. Mosina ma ambitne, szkoda, że później życie to weryfikuje, a na koniec rozbudowuje się armie urzędników, którzy zjadają część budżetu.

  • lol
   środa, 12 lut, 2020, 18:31:26 |

   Niemal dwukrotnie taka kwota wypłynęła z urzędu w formie dopłaty do gospodarki śmieciowej, ale to nie wzbudza Twojej dezaprobaty. Ciekawy punkt widzenia.

   • orient
    środa, 12 lut, 2020, 22:22:44 |

    A skąd myśl, że nie wzbudza jak wzbudza. Za te błędy w kalkulacji będziemy płacić my mieszkańcy gminy w podwyższonej opłacie. Za drugi urząd z resztą też my płacimy. A można byłoby za te zmarnowane pieniądze realizować o wiele bardziej potrzebne inwestycje.

    • lol
     czwartek, 13 lut, 2020, 15:57:21 |

     Za wszystko płacimy!Nawet wydając unijne pieniądze, to w konsekwencji także my zapłacimy. Za błędy w kalkulacji już zapłaciliśmy, a podwyższona obecna opłata to konieczność wynikająca z realnych kosztów. O to pretensje tylko do rządu.

     • orient
      piątek, 14 lut, 2020, 0:11:18 |

      Nie tylko a m.in. Jeśli gmina (a dokładnie RM) doprowadziła do deficytu, to również jest odpowiedzialna za ten stan rzeczy. Niegospodarność na szczeblu lokalnym jest u nas przygnębiająca.

     • lel
      piątek, 14 lut, 2020, 10:41:14 |

      Na pocieszenie nie tylko RM Mosiny ma problem z przegłosowaniem tych wysokich opłat za śmieci. Tu gdzie mieszkam samorządy również utkwiły w martwym punkcie. Także wszędzie to samo moi drodzy, jeśli to Was choć trochę pocieszy. U nas mieliśmy zacząć od 27zł, w tej chwili mówi się o 30, więc nie czekajcie długo i skoro teraz macie te 27 to bierzcie. Może być tylko gorzej! :(

     • lol
      poniedziałek, 17 lut, 2020, 22:09:17 |

      Gadka w imieniu Mielocha?

     • mieszkaniec
      poniedziałek, 24 lut, 2020, 10:06:53 |

      To ciekawe, że jak płaciliśmy długo tą stawkę 13 zł, to było ok. Teraz ktoś nam wmawia że za każdy miesiąc zwłoki będzie wyższa stawka. To może szanowna rado poczekajmy jeszcze rok i zobaczmy co się stanie. Stawka 200 zł za mieszkańca? A tak na poważnie, to bardzo dobrze, że RM jest jeszcze na tyle samodzielna, że nie podejmuje wszystkiego co im burmistrz pod nos rzuci.

     • Małgorzata Kaptur - radna
      poniedziałek, 24 lut, 2020, 12:34:58 |

      Płaciliśmy przez półtora roku 13 zł. Stawka ta nie wynikała z realnych kosztów. Gmina przez 3 lata dotowała system gospodarowania odpadami. W 2019 r. trzeba było dołożyć aż 2,8 mln zł, żeby pokryć różnicę między kosztami a wpływami z opłat wnoszonych przez mieszkańców. Na podstawie deklaracji na dzień 31.12.2019 r. było 30 815 osób w systemie. To oznacza, że powinniśmy płacić w ubiegłym roku nie 13 zł a 21 zł.
      Regionalna Izba Obrachunkowa, która nadzoruje działalność finansową gminy, w tym roku restrykcyjnie podchodzi do wysokości opłaty. Musi wynikać z kalkulacji. Kalkulacja będzie sprawdzana pod kątem poprawności. W poprzednich latach system też się musiał samofinansować, ale RIO miała do tego zagadnienia bardziej liberalne podejście.
      Twierdzenie burmistrza, że mieszkańcy będą płacić więcej, bo radni nie podjęli uchwały – jest nieuprawnione. To przykre, że burmistrz, dla swoich celów używa takiego skrótu myślowego.
      Koszty odbioru i zagospodarowania mają wynieść w 2020 r. 8,6 mln zł.
      Gdyby stawka obowiązywała od 1 stycznia to byłoby to 23 zł. Jeżeli w styczniu i lutym płacimy 13, to stawka musi być odpowiednio wyższa w kolejnych miesiącach, żeby w sumie uzyskać 8,6 mln zł w skali roku.
      Stawka zależy od podziału kosztów na płatników. Od burmistrza zależy, aby płacili wszyscy, którzy produkują śmieci. Wtedy stawka na 1 osobę będzie niższa.
      Radni mają wpływ na ustalenie częstotliwości odbioru odpadów – od tego zależy, czy koszt ogólny wzrośnie, czy zmaleje.
      Stawka nigdy nie będzie wynosiła 200 zł, gdyż jest określona w ustawie górna granica stawki. W tym roku wynosi 33,86 zł, więc 200 zł jest nierealne.

 • Marlena
  środa, 12 lut, 2020, 16:36:37 |

  Ośrodki zdrowia wolaja o pomstę do nieba. Idzie sie na bilans z dzieckiem to nie ma osobnego wejscia tylko trzeba mijac osoby chore i zamiast cieszyc sie że dziecko zdrowe to po 3dniach dziecko jest chore…
  Przychodnia na wawrzyniaka jak i kazda inna to klatka nie przystosowane do ilosci pacjetow
  Niestety Burmistrz musi miec wygodnie w gabinecie. Szkoda ze o parkingach w Mosinie nie mysli bo te na rynku to tragedia…

  • mieszkaniec
   wtorek, 18 lut, 2020, 8:54:08 |

   A od kiedy to Burmistrz jest odpowiedzialny za Ośrodki zdrowia? Co do parkingów na rynku to zgadzam się. Powinien być cały zamknięty dla ruchu i bez żadnego parkingu.
   A swoją drogą to kiepska odporność skoro wizyta w ośrodku od razu powoduje chorobę. W szkole/przedszkolu też pewno nie wytrzymuje więcej niż 3 dni?

   • gość
    wtorek, 18 lut, 2020, 9:33:42 |

    Art. 7. Zadania własne gminy
    Dz.U.2019.0.506 t.j. – Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
    1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
    1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;
    2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;
    3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;
    3a) działalności w zakresie telekomunikacji;
    4) lokalnego transportu zbiorowego;
    5) ochrony zdrowia;
    6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych;
    6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
    7) gminnego budownictwa mieszkaniowego;
    8) edukacji publicznej;
    9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;
    10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;
    11) targowisk i hal targowych;
    12) zieleni gminnej i zadrzewień;
    13) cmentarzy gminnych;
    14) porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;
    15) utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;
    16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej;
    17) wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;
    18) promocji gminy;
    19) współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 działalność pożytku publicznego, organizacje pozarządowe, wyłączenie stosowania przepisów ustawy ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723 i 1365 oraz z 2019 r. poz. 37);
    20) współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
    1a. (uchylony)
    2. Ustawy określają, które zadania własne gminy mają charakter obowiązkowy.
    3. Przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadań własnych wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na ich realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy lub subwencji. Przepis art. 8 zadania zlecone wykonywane przez gminę ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.

 • Gość
  środa, 12 lut, 2020, 16:50:24 |

  Zaczął się kolejny rok i już trwa kilka inwestycji więc czego narzekacie? Długa, Strzałowa, Brzechwy, zbiornik, lampy w Dymaczewie, przebudowa na Dworcowej to wszystko już trwa. Czekamy na kolejne przetargi i budowy, więc myślmy pozytywnie, że inwestycje trwają, a nie tylko ŹLE! w jeden rok nie wybudujemy wszystkiego, w 5 lat też nie, bo niestety nikt za darmo nie robi i jest coraz drożej, a kasy mało. Spójrzcie ile pieniędzy udało się pozyskać na dofinansowanie wielu inwestycji. Jestem pod wrażeniem inwestycji oświatowych, bo tutaj na prawdę szkoła, za szkołą została rozbudowana, przebudowana, zostały jeszcze 2 /3 do przebudowy i mamy czym się chwalić.

  • gość2
   środa, 12 lut, 2020, 17:15:10 |

   Po prostu raj na ziemi ta Mosina. I na pewno te inwestycje zostały wymyślone, zaplanowane i pozyskano na nie środki w ciągu roku, kiedy burmistrz jest u władzy. A najbardziej potrzebna jest oczywiście przebudowa budynku ośrodka na nowy urząd, wiadomo, że w dobie e-urzędów taki budynek jest niezbędny. Rozbudowa szkoły bez sali gimnastycznej to także ogromny sukces. Jest się czym chwalić.

  • lol
   środa, 12 lut, 2020, 18:09:49 |

   @Gość
   Większość z tego o czym piszesz została zaplanowana lub rozpoczęto planowanie jeszcze w poprzedniej kadencji. Także w tamtej kadencji pozyskano niektóre duże środki o których piszesz. Oczywiście dobrze się dzieje, ze inwestycje nie zastopowały całkowicie, ale niewybaczalna jest wpadka obecnego Burmistrza z pozostawieniem szkoły w Krosinku bez sali gimnastycznej, wyhamowanie prac nad Czerwonką oraz nad Obwodnicą Wschodnią. Niewybaczalne jest też to, że burmistrz nie podniósł stawki za odpady jeszcze w 2019 roku i nie podniósł jej w 2018 bojąc się spadku popularności w wyborach w 2018 roku. Jeśli jesteś pod wrażeniem inwestycji oświatowych to pokaż, co takiego w tym temacie spowodowało Twoją euforię w obecnej kadencji? Burmistrz Ryś już na początku kadencji rozpoczął kontynuacje rozbudowy szkoły w Krośnie przy czym jeszcze w pierwszym kwartale 2015 roku doprowadził do zmodernizowania projektu nowej szkoły w Krośnie. W krótkim czasie podjął decyzję o modernizacji kolejnych 2 szkół i termomodernizacji kolejnych. Do tego Hala Sportowo Rekreacyjna, budowa i modernizacja boisk, budowa ulic, chodników i i inne inwestycje, jak choćby oświetlenie ulic itd. Pieniądze na zbiornik i projekt to także zasługa poprzedniej kadencji. Nie wspominam o wiadukcie na Śremskiej, którego budowa mocno angażowała Urząd i jego pracowników. Ulica Brzechwy? Zapytaj obecnego Burmistrza kiedy podjęto decyzję o jej budowie i koncepcji do realizacji. jest dużo materiałów w sieci na temat inwestycji i planów z tamtego okresu. To dobry materiał do porównań. Pomyśl tylko, było 2 burmistrzów, a dzisiaj trzech i taki marazm.

   • mieszkaniec
    wtorek, 18 lut, 2020, 8:58:53 |

    Wiadukt na śremskiej i zaangażowanie urzędu? Sorki, ale jak wszystkie Twoje informacje są tak samo prawdziwe jak to stwierdzenie to nie mam pytań. Same bajki. Chciałem zauważyć że urząd nie miał nic wspólnego z budową tego wiaduktu i przebudową dworca PKP, co więcej, nie zrobił nic gdy mógł cokolwiek zrobić. Efekt? Przejście pod peronami nie dociągnięte do „obróbki”, przejście podziemne przy sowinieckiej – do dzisiaj nie czynne, parkingu buforowego przy PKP do dzisiaj brak, tunel na śremskiej niedostosowany do pieszych i rowerów. Tak więc Panie, bajki to nie nam wciskać.

    • gość
     wtorek, 18 lut, 2020, 9:36:42 |

     No to po temacie: „nie czynne”… Tornister na plecy i do szkoły, a potem dopiero zabierać głos.

  • lol
   środa, 12 lut, 2020, 18:29:14 |

   @Gość
   Nie wspomniałem o tym, że koncepcje, projekty i pieniądze na wybudowanie trzech parkingów (nie stacji przesiadkowych) typu Park & Ride zorganizowano w poprzedniej kadencji, podobnie jak pieniądze na zbiornik przy ul. Leśmiana w Mosinie. Także w tamtym czasie powstała koncepcja i projekt kładki pieszo rowerowej przy moście na Kanale Mosińskim w ciągu ulicy Lipowej. Sprawa budynku przychodni była rozwiązywana przez niemal całą poprzednią kadencję łącznie z koncepcją projektową przebudowy tego obiektu. Podsumowując okazuje się, że obecny burmistrz chętnie przypisze sobie zasługi poprzednika, by polepszyć statystykę własnych osiągnięć.

   • orient
    środa, 12 lut, 2020, 22:26:15 |

    A czy te koncepcje to nie przypadkiem robota PKP?

    • lol
     środa, 12 lut, 2020, 23:15:44 |
     • mieszkaniec
      wtorek, 18 lut, 2020, 9:02:06 |

      Czyli co? Miasto znowu nie na swoim terenie będzie budować? To że w czymś współuczestniczy to nie znaczy że ma na to wpływ. Jak widać po niedociągnięciach przebudowy peronów, przejazdów kolejowych i tunelu na śremskiej współuczestniczenie sprowadza się do finansów.

     • Gość
      wtorek, 18 lut, 2020, 9:39:05 |

      Cały materiał jest dostępny także dla Ciebie. Naucz się czytać i wyciągać wnioski. Nie twórz informacji, która n ie istnieje.

  • bartek
   poniedziałek, 17 lut, 2020, 13:24:28 |

   Jak to ? Przecież trzeba baidolić, że ciągle czegoś nie ma, a oni tego nie robią, a oni to i siamto. Kto to są k** ci oni ? Niemcy, Ruskie ? Przecież oni to my. Mieszkańcy Mosiny. Nie virtualne ludki, których nic nie dotyczy.

   • lol
    poniedziałek, 17 lut, 2020, 16:48:06 |

    „ONI”, to ci, którzy decydują o sposobie wydatkowania pieniędzy z budżetu gminy. Generalnie chodzi o burmistrza oraz Radę Miejską. Burmistrz umieszcza inwestycje w budżecie, a Rada Miejska zatwierdzając budżet wydaje zgodę na realizację tych inwestycji, a właściwie na wydatkowanie środków na ww. inwestycje. Na koniec roku budżetowego, a nierzadko w jego trakcie może okazać się, ze niektóre inwestycje nie będą wykonane lub, że termin ich wykonania ulega zmianie. To już jest efekt działania burmistrza i urzędników. Z tego wynika, że ONI, to z pewnością nie my, mieszkańcy Mosiny jako społeczność, a tylko niektóre osoby z tej grupy, które mogą być burmistrzem i zastępcami, urzędnikami w UM Mosina lub będące radnymi.

    • orient
     poniedziałek, 17 lut, 2020, 18:10:43 |

     No właśnie, szkoda, że nasi rajcy, urzędnicy, i burmistrzowie nie rozumieją, że to miasto należy do tych co tutaj mieszkają,q nie do nich.

 • zdziwiony
  czwartek, 13 lut, 2020, 0:20:42 |

  Miał być basen, a jest urząd – ot psikus taki.

 • zdzisiu
  czwartek, 13 lut, 2020, 12:34:06 |

  Jeśli Mają ruszyć także prace nad obwodnicą południowo-wschodniej to może jakieś konkrety?

  • .
   poniedziałek, 24 lut, 2020, 10:10:20 |

   obiecanki macanki to powinno być motto mosiny

 • Aga
  czwartek, 13 lut, 2020, 15:20:59 |

  Coś mi się wydaje że obecny burmistrz to porażka totalna.

  • Gość
   czwartek, 13 lut, 2020, 16:19:48 |

   Puszczykowo postawiło na sprawdzonego Jana, Mosina na eksperyment z Przemysławem. Tylko dzisiaj Rysia żal.

 • Gość
  czwartek, 13 lut, 2020, 17:07:33 |

  Czyli rozbudowa bizancjum do kwadratu.Miasteczko niezbyt duże i dwa duże budynki dla Urzędu Miasta..abstrakcja.Może całe centrum na budynki magistratu przerobić ?

 • Gość
  czwartek, 13 lut, 2020, 20:43:30 |

  Za tej kadencji, za tamtej, czy siamtej, co to za różnica? Mógł Ryś startować dalej…

  • mieszkaniec
   poniedziałek, 17 lut, 2020, 19:20:29 |

   Nie startował Ryś bo ewidentnie dogadali się przy poprzednich wyborach. Kiedy władzę przejął Ryś poszedł w odstawkę. Albo tak się przynajmniej wszystkim wydaje.

   • Irządze
    poniedziałek, 17 lut, 2020, 19:28:17 |

    Rządzi z tylnego siedzenia? He,he…

    • GOŚĆ
     poniedziałek, 17 lut, 2020, 21:27:28 |

     Myślisz o vice burmistrzu Tomku???

   • GOŚĆ
    poniedziałek, 17 lut, 2020, 21:26:18 |

    Co to za zdanie: „Kiedy władzę przejął Ryś poszedł w odstawkę”.
    Ryś to wszystko wyjaśnił na Czasie Mosiny. Wsparł Mielocha i dał mu możliwość startu, a ten go wykiwał. Dzisiaj Mieloch kiwa kolejnych, w tym mieszkańców. Taki jego urok. A tak pięknie się zapowiadał w nieskalanej albie. Pewnie nikt pod nią nie zaglądał i teraz mamy takie coś…

    • OŚĆ
     poniedziałek, 17 lut, 2020, 21:54:12 |

     Kiedy poważni podobno obatele wystawiają miernotę i cwaniaczka to mamy to,na co zasłużyliśmy.

    • mieszkaniec
     wtorek, 18 lut, 2020, 9:04:10 |

     Ty serio myślisz że którykolwiek polityk prawdę Ci powie (to tak odnośnie tego wyjaśniania).

     • gość
      wtorek, 18 lut, 2020, 9:41:11 |

      Wiara nie ma tutaj nic do rzeczy. A czy Ty mówisz lub piszesz prawdę?

Skomentuj