Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 18 mar, 2020 | komentarzy 18

Niebezpieczne markety

Większość obywateli wzięła sobie do serca odgórne zalecenia i pilnie przestrzega podstawowych zasad przyjętych w czasie epidemii.

Akcja #zostańwdomu dała świetne rezultaty. Ludzie wymyślają różne sposoby, aby nadal funkcjonować normalnie, a jednocześnie chronić się przed zarażeniem. Jednak to wszystko zdaje się być bezsensownym trudem, gdy spojrzy się na to co dzieję się w okolicznych marketach. Kasjerzy nie mają praktycznie żadnych środków ochrony własnej. Nasza redakcyjna koleżanka robiąc ostatnio zakupy w jednym z mosińskich supermarketów zaobserwowała, że Panie na kasie w ogóle nie dezynfekują sobie rąk, ani chociażby tacki do wydawania pieniędzy. Po prostu nie mają czym tego zrobić. Nie wprowadzono żadnych rozwiązań, które mogłyby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Półki sklepowe znowu uginają się od towarów. Wygląda na to, że jedzenia nie zabraknie. Jednak nasz trud włożony w zatrzymanie wirusa może okazać się nieskuteczny.

wózki przy supermarkecie

Pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk po powrocie ze sklepów i dotykaniu sklepowych wózków i koszyków.

Nasza redaktorka napisała maila do jednego z większych marketów w Mosinie z prośbą o wprowadzenie środków ochrony pracowników i klientów. Następująca odpowiedź dotarła prawie natychmiastowo:

dzień dobry,
Dziękujemy za Pani uwagi. Pani wiadomość została przekazana do Kierownika Okręgowego który jest odpowiedzialny za ten sklep. Uprzejmie informuje że na sklepy stopniowo są rozsyłane pleksy ochronne na kasy w celu zminimalizowania kontaktu pomiędzy pracownikiem a klientem.

Mamy nadzieję na to, że zmiany zostaną wprowadzone tak szybko jak przyszła odpowiedź w tej sprawie.

wózki przy supermarkecie

Ruch w sklepach jest już dużo mniejszy, jednak nadal musimy na siebie uważać.

Również władze miasta nie pozostają bierne w tym temacie. Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch jutro zwróci się do osób prowadzących działalność gospodarczą o przestrzeganie zaleceń i rozporządzeń w tym zakresie. Chociaż zapewne większość z Państwa czytała już w internecie, że apelował o to do nas niejednokrotnie.

pakowanie zakupów

Szał robienia zapasów w końcu minął

Drodzy Czytelnicy, jak wygląda sytuacja w sklepach, które Wy odwiedzacie? Czy wprowadzono dodatkowe środki ochrony?

5 zasad, dzięki którym możemy uniknąć zarażenia koronawirusem:
1. Często myć ręce.
2. Unikaj dotykania twarzy.
3. Zachowaj bezpieczny dystans z innymi osobami.
4. Jeżeli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem postępuj zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.
5. Dbaj o siebie

zamknięte targowisko w Mosinie

W Mosinie zamknięte zostało m.in targowisko miejskie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (18)

 • Gość
  środa, 18 mar, 2020, 17:12:05 |

  A co na takie zachowania Sanepid?

  • Nowy
   środa, 18 mar, 2020, 17:17:27 |

   Sanepid ma teraz inne zmartwienia.

 • Jeleń
  środa, 18 mar, 2020, 17:42:08 |

  A co z targowiskiem w Mosinie??? Dlaczego lokalni, polscy przedsiębiorcy nie mogą sprzedawać swoich towarów, a markety, w których nie są przestrzegane żadne restrykcje już tak? Czy ktoś mi to wytłumaczy?

  • Gość
   środa, 18 mar, 2020, 18:42:59 |

   W marketach są warunki do przestrzegania obecnych zasad ochrony personelu i klientów,a na targowisku ich nie ma.
   Brak ich przestrzegania w marketach to kwestia braku środków,koszty i niemoc państwowych instytucji kontroli i nadzoru.

 • Jp
  środa, 18 mar, 2020, 18:54:25 |

  Lepiej byłoby zamknąć te wielkie markety niż targowisko. Rolnicy wystawiali się na świeżym powietrzu. To było na pewno bardziej bezpieczne niż zakupy w marketach gdzie jeden drugiemu stoi na plecach w kolejce do kasy.

 • Gość
  środa, 18 mar, 2020, 19:04:28 |

  Co za bzdury. Wszystko jest dezynfekowane – widziałam! Ale wiadomo że benadziejna gazeta o czymś musi pisać

  • gość
   środa, 18 mar, 2020, 19:22:38 |

   zgadzam się, również widziałam, jak Panie czyszczą kasy pomiędzy obsługą klientów

  • Julek
   środa, 18 mar, 2020, 20:14:12 |

   Skoro beznadziejna to po co czytasz?

 • Klient
  środa, 18 mar, 2020, 23:26:45 |

  Też byłem świadkiem jak oczyszcza kasy środkiem i przecieraja ręce żelem który mają na kasach przy wagach. Szkoda że klienci się nie stosują do zasad tylko tłucze się przy kasach, zresztą co tu dużo mówić skoro są i tacy co rękawiczek nie potrafią założyć gdy bułkę sięgają. Dużo by mówić o zachowaniu większości klientów, którzy stoją trzeci w kolejce i dra się że kasa ma być kolejna otwarta bo on inteligencją jest a kasjerka za wolno kasuje. Ludzie one też są ludźmi takimi samymi jak my i wykształcone też są i przypuszczalnie lepsze wykształcenie mają niż nie jeden z nas. Może trochę życzliwości w stosunku do nich, jakieś miłe słowo, bo starają się jak mogą byśmy towar na półkach mieli, wytłumaczą pomogą gdy poprosimy. Powiedział im ktoś z klientów dziewczyny dobra robota- nie nie sądzę bo po co a teraz tym bardziej im się to należy. Dziewczyny że sklepu Netto w Mosinie trzymajcie się i jak dla mnie w tym trudnym momencie robicie kawał dobrej roboty szacunek dla was za to że jesteście i nie panikujecie przed klientami tylko potraficie jeszcze się śmiać i uśmiechać do nas. Dzieki wielkie wam!!! Zawsze uśmiechnięte i wesołe nawet gdy koronowirusa nie było. Życzliwy wam klient.

 • Maja
  środa, 18 mar, 2020, 23:39:31 |

  Zgadzam się z Tobą że należy się im szacunek!!!!! Szkoda że nie wszyscy klienci zakładają rękawiczki!!!! Bo przyznacie się 90% nie nosi ani jednej rękawiczki a środki mają do czyszczenia jeśli kto nie widzi to okulary proponuje no i wdech zbadać bo ja czułam jak środkiem z alkoholem ręce przemywaja tylko że robią to tak by nie sieć paniki wśród nas klientów. To chyba dobrze??

 • Jarek
  czwartek, 19 mar, 2020, 0:06:38 |

  Bzdura widziałem jak dezynfekuja kasy i rękę!!! Może redaktor niech się przyzna sam do tego że jeszcze nie tak dawno on lub jego rodzina stali stłoczeni w kolejce przy kasach i kupowali w sklepach papier toaletowy na zapas i mydło – no i czy zachowywał wówczas bezpieczna odległość i miał rękawiczki No chyba nie prawdza redaktorze gazetki mosinsko- puszczykowskiej. Będziesz umiał się do tego przyznać w gazecie??

  • Gość
   czwartek, 19 mar, 2020, 0:21:25 |

   „On lub jego rodzina stali?”

 • Obserwator
  czwartek, 19 mar, 2020, 0:18:47 |

  Niezła panika, już zwykłe wyjście do sklepu to prawie jak walka o życie. No i co zrobisz jak nic nie zrobisz.

 • Gość
  czwartek, 19 mar, 2020, 1:01:27 |

  Czy szanowna gazeta rozróżnia – urząd zamknięty, a ograniczony dostęp do urzędu?
  Proszę napisać sprostowanie w Państwa „artykule”. Przez takie błędy z Państwa strony społeczeństwo już w głowie sobie układa myśli o urzędnikach, którzy siedzą w domu, z burmistrzem na czele.

  Targowisko raczej nie może zostać otwarte, bo można się gromadzić do 50 osób…

 • Mieszkaniec
  czwartek, 19 mar, 2020, 8:05:43 |

  Burmistrz apelował także o nie szerzenie paniki (zresztą jak i premier i prezydent) a Gazeta robi dokładnie coś innego. Wydawałoby się że jest rzetelna, ale tym artykułem wprowadza ludzi w błąd i niepotrzebnie eskaluje panikę.
  Fakt – nie ma pleksi zabezpieczających, ale nie musi ich być. Część sklepów je wprowadziła, a część wprowadzi. Proszę zauważyć, że to nie tylko sama chęć jest potrzebna, ale dostępność materiałów. Nagle wszystkie sklepy tego potrzebują i po prostu nie ma materiału. Trzeba czekać.
  Mit – zarówno kasy jak i ręce są dezynfekowane a przynajmniej pracownicy mają do tego środki. A że część ich nie stosuje, to jest tak samo jak część ma w głębokim poważaniu nakaz niespotykania się w dużych grupach. Głupoty nie upilnujesz.
  Inna sprawa że uprasza się wszystkich o płatności bezgotówkowe, ale jeden z drugim nie będzie tak płacił bo: nie potrafi, halina z gazowni mówiła że to niebezpieczne bo na pinpadzie jest koronawirus, on tylko gotówką itd itp.

 • Jarek
  czwartek, 19 mar, 2020, 8:22:38 |

  No nie wierzę że nikt z was w zeszłym tygodniu w weekend nie stał w gigantycznych kolejkach przy kasach i to jeszcze blisko siebie nie zachowując dostępu?? Stali i tacy co kaszleli. Ile razy stoję w kolejce obojętnie w ktorym sklepie, stoję i czuje piękną woń niektórych klientów i ich „czyste” dlonie

 • Mieszkaniec Gminy Mosina
  czwartek, 19 mar, 2020, 10:57:24 |

  A dlaczego nie otworzyć targowiska, ale pod specjalnymi warunkami i środkami bezpieczeństwa.Tylko Ci co będą ich przestrzegać mogą się wystawić. Wystawcy w wyznaczonych strefach, i reszta zasad takie jak mają markety. Do tego Straż miejska, która pilnuje porządku – aby wszystko było w zgodzie z zasadami epidemiologicznymi. Wystarczy tylko chcieć. A w ten sposób dajemy szanse lokalnym rolnikom sprzedać swój towar. Teraz nie mają gdzie go sprzedać, przez co pójdzie do wyrzucenia. Rolnik nie będzie miał na plony i zmniejszy swoją produkcję. A to pierwszy krok do prawdziwej katastrofy. Ciekawe, gdzie są radni, którzy zawsze mają do powiedzenia w tylu sprawach, a tutaj nosa nie wychylają. Teraz mogą coś zmienić na korzyść dla nas i pokazać się swoim wyborcom.

 • Gość
  czwartek, 19 mar, 2020, 11:20:12 |

  Bozeeee, urząd nie jest zamknięty dla petentów!! On jest cały czas otwarty tylko ma ograniczone funkcjonowanie! To jest różnica

Skomentuj