Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | piątek, 25 wrz, 2020 | komentarze 2

Niebezpiecznie na remoncie ul. Świerkowej. Strażacy: „Może dojść do tragedii”

Trwa budowa nowej ulicy Świerkowej w Mosinie. Już dwukrotnie na miejsce prac byli wzywani strażacy. Wszystko przez przerwany gazociąg, którego awaria może skończyć się dla mieszkańców fatalnie.

Jest grudzień 2018 roku. W wyniku wybuchu gazu w domku jednorodzinnym w Szczyrku ginie osiem osób. Wśród ofiar znajduje się czworo dzieci. Jak ustalili śledczy, eksplozja instalacji gazowej w domu miała ścisły związek z pracami prowadzonymi w ciągu ulicy, przy której znajdował się budynek.

Kilka dni po tragedii zatrzymane zostają trzy osoby związane z remontem ulicy. Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące spowodowania pożaru i zawalenia się budynku, w wyniku czego zginęło osiem osób. Prezes firmy budowlanej, która remontowała drogę i dwóch jego pracowników do dzisiaj przebywają w areszcie, śledztwo trwa. Grozi im do 12 lat więzienia.

Niebezpiecznie na Świerkowej

Mosińscy strażacy zostali wezwani już dwukrotnie w czasie trwania remontu ul. Świerkowej. Za każdym razem chodziło o przerwany gazociąg. Pierwszy raz strażacy interweniowali 4 sierpnia. Dwa miesiące później, 24 września znów otrzymują wezwanie do zerwanego gazociągu.

– Przerwanie gazociągu może być bardzo niebezpieczne. Daleko nie trzeba szukać, wystarczy spojrzeć na to, co się stało w Szczyrku niedawno – mówi Michał Kołodziejczak z OSP Mosina. – Procentowo bardzo groźnych wypadków nie ma, ale zawsze istnieje ryzyko – tłumaczy.

Jak mówią strażacy, zerwanie gazociągu na ul. Świerkowej wynika z nieuwagi remontujących jezdnię. – Gazociąg jest oznakowany prawidłowo. Nad rurą jest folia ostrzegawcza, obok linka stalowa umożliwiająca wykrycie przebiegu rury urządzeniami do detekcji. Natomiast jeśli wykonuje się wykop w bezpośrednim sąsiedztwie rurociągu należy wykonywać prace ręcznie – tłumaczy Kołodziejczak.

W przypadku przerwanego gazociągu, niebezpieczeństwo może nadejść z opóźnieniem. – Podczas prac gazociąg, przez nieuwagę, może zostać naruszony. Nie musi jednak pęknąć wtedy, tylko już po remoncie. To może być bardzo niebezpieczne – dodaje strażak.

W interwencji związanej z przerwanym gazociągiem w środę uczestniczyło 5 zastępów mosińskiej straży pożarnej.

Przerwany i zabezpieczony gazociąg na ul. Świerkowej. Fot. Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

Zacisk na gazociągu. Założony przez strażaków po pierwszej awarii. Fot. Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

Ulatniający się gaz w Mosinie

Ulatniający się gaz w Mosinie fot. PSP JRG – 9 w Mosinie

 

Wasze komentarze (2)

 • Gość
  piątek, 25 wrz, 2020, 19:32:23 |

  Typowe niechlujstwo.Jest na to rada-obciążenie wszystkimi kosztami wykonawcy(koszt strażaków,koszt naprawy itp).

  • Brudna prawda
   piątek, 25 wrz, 2020, 20:04:36 |

   Bym powiedział, że nawet gorzej niż typowe. Dwa razy taką manianę odwalić to już gruba przesada.

Skomentuj