Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Ewa Kazimierska | sobota, 14 mar, 2020 |

O właściwych postawach obywatelskich

Na łamach naszej gazety prezentujemy cykl wpisów informacyjnych tworzonych we współpracy ze strażakami z OSP Mosina. Będziemy opisywać wszystkie niejasne zagadnienia związane z obecną sytuacją zagrożenia korononawirusem.

Chcielibyśmy rozpocząć od właściwych postaw obywatelskich. Michał Kołodziejczak, Naczelnik OSP Mosina i Komendant Gminny jednostek OSP z terenu Gminy Mosina, przygotował dla Państwa krótki wpis, z którego dowiecie się kilku najważniejszych rzeczy o zachowaniu w tej trudnej sytuacji.

Najważniejsza jest troska o siebie, jednak musimy pamiętać o rodzinie, sąsiadach i innych osobach z naszej lokalnej społeczności. Możemy dziś spierać się o wiele aspektów epidemiologicznych i dyskutować o sposobach rozprzestrzeniania się wirusa, o którym tak naprawdę wiemy jeszcze niewiele. Z pewnością należy być ostrożnym w stwierdzeniu „Mnie to nie dotyczy, ja się nie zarażę. Jestem w grupie niskiego ryzyka„. W ten sposób możemy nieświadomie roznosić chorobę na innych, a także dawać negatywny przykład, który ma bardzo duży wpływ na zachowanie innych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mosinie - logo

logo OSP Mosina

Przestrzeganie pewnych reżimów epidemiologicznych jest dzisiaj bardzo ważne!

Równie ważne jest zrozumienie celu ich wprowadzania, ale również zapobieganie niepotrzebnej panice i nie potęgowanie jej. Dlatego każde słowo wypowiedziane w mediach przez polityków, dziennikarzy, przedstawicieli służb, musi być przemyślane oraz mieć jasny przekaz.

Jednostka straży pożarnej w Mosinie

Jednostka straży pożarnej w Mosinie

Twoja praca jest ważna!

W tym miejscu chcielibyśmy przytoczyć przykład zaobserwowany już w naszym środowisku. Nawołujemy do pozostania w domach, zamykamy kolejne instytucje, sklepy, restauracje, itp. W wyniku czego coraz więcej ludzi ma poczucie zagrożenia, co zaczyna się przekładać na masowe odmowy pracy pod różnymi pretekstami. Po co się narażać skoro najbezpieczniej jest zostać w domu? W ten sposób już teraz produkcję zaczynają ograniczać, np. piekarnie. Brak pracowników powoduje, że planuje się wprowadzić pracę na jedną zmianę. Zabraknie chleba i innej podstawowej żywności? Lokalni sklepikarze w obawie przed wirusem zamkną swoje sklepy, a my będziemy zmuszeni jeździć do innych miast po zakupy. Hasło  „zostań w domu” przestanie funkcjonować, a epidemia będzie mogła się nadal rozprzestrzeniać.

chleb

Lokalne piekarnie są ważne.

Każdy obywatel powinien sobie zrobić rachunek sumienia. Czy moja praca jest ważna i potrzebna społeczności lokalnej? W jaki sposób wpłynie na jej funkcjonowanie? Jak mogę ją wykonywać w bezpiecznych warunkach? W tym trudnym czasie nie tylko służby są ważne. Każdy z nas ma wpływ na to, jak poradzimy sobie z tym zagrożeniem. Musimy mieć świadomość, że nasza praca jest ważna dla lokalnej społeczności. Potrzebny jest rozsądek, bardzo jasne informacje ze strony władz. Społeczeństwo musi mieć poczucie bezpieczeństwa i wiedzę, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Najgorsze co nas może teraz spotkać to panika i nieracjonalne zachowanie. Zachowajmy spokój i rozsądek.

remiza strażacka w Mosinie (OSP i PSP)

remiza strażacka w Mosinie (OSP i PSP)


W internecie roi się od stron, które rozpowszechniają fałszywe informacje. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą nam się wydać sprawdzone i godne zaufania. Są jednak znaki, które podpowiadają nam, które z nich są fabrykami fałszywych informacji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? – Nieprawdziwe informacje w związku z koronawirusem. Jak nie dać się dezinformacji i „fejkom”.

Skomentuj