Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | poniedziałek, 28 gru, 2020 | 1 Komentarz

Od dzisiaj kwarantanna narodowa. Co trzeba wiedzieć?

W poniedziałek zaczyna obowiązywać szereg obostrzeń, które rząd nazwał kwarantanną narodową. Ograniczenia będą obowiązywać przynajmniej do 17 stycznia.

17 grudnia przedstawiciele rządu ogłosili, że od poniedziałku 28 grudnia, Polska wejdzie w etap kwarantanny narodowej. Tym samym od dzisiaj obowiązuje szereg obostrzeń. Jakie usługi zostaną objęte ograniczeniami?

Handel

Zamknięta pozostaje część lokali w centrach handlowych powyżej 2000 metrów kwadratowych. Zakupów nie zrobimy w sklepach odzieżowych, obuwniczych, jubilerskich, RTV AGD, sportowych i z grami oraz z zabawkami. Zamknięte pozostają także kantory, punkty fotograficzne, kwiaciarnie, biura podróży i kina. Rząd zabronił także prowadzenia handlu na tzw. wyspach handlowych.

Lokale, które pozostają otwarte w galeriach handlowych mimo obowiązywania kwarantanny narodowej to sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, motoryzacyjne czy placówki usług telekomunikacyjnych. Pozostają otwarte także stacje paliw, salony fryzjerskie, kosmetyczne i optyczne, przychodnie, banki, placówki pocztowe i kurierskie, ubezpieczeniowe, warsztaty samochodowe, ślusarskie, szewskie, punkty krawieckie i pralnie. Lokale gastronomiczne nadal klientów mogą obsługiwać jedynie na wynos.

Obowiązują godziny dla seniorów (60+) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00.

Galerie handlowe, sklepy i zarządzający targowiskami są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Ponadto galerie i sklepy mają obowiązek dokonywać co najmniej raz na godzinę dezynfekcji stanowiska kasowego, stanowiska obsługi lub dystrybutora na stacji paliw.

Ferie

Stoki i wyciągi narciarskie do 17 stycznia są otwarte tylko w celu uprawiania sportu zawodowego. Do 17 stycznia ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Wyjątkiem są baseny, siłownie i kluby i centra fitness: działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Zamknięte pozostają także hotele. 28 grudnia znikają bowiem zapisy dopuszczające podróże służbowe. Z hoteli będą mogli skorzystać jedynie wykonujący konkretne zawody: kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załogi samolotu i obsady pociągu, funkcjonariusze służb państwowych oraz żołnierze. Wyjątkiem są także przedstawiciele służb medycznych.

Przedłużony został zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Co ważne, do tego limitu nie wlicza się jednak osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Zgodnie z nowymi przepisami do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Do 17 stycznia przedłużono zasadę, że w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna albo innej osoby dorosłej. Ograniczenie nie obejmuje przemieszczania się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, a także półkolonii.

Sylwester

Rząd nie wprowadza w sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier przyznał, że w sylwestra rząd nie wprowadza godziny policyjnej, apeluje jedynie o to, by się nie przemieszać i bawić się w „kameralnym gronie”.

Kościoły

Do 17 stycznia w budynkach (kościołach) nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m kw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • uradowany
    poniedziałek, 28 gru, 2020, 13:53:56 |

    Wszyscy obywatele dostali przepustkę na wyjście z domu w sylwestra, toż to nazbyt wiele dla nas nikczemników!

Skomentuj