Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 28 lut, 2020 | komentarze 2

Ozonowanie zębów – nowoczesna i bezbolesna metoda profilaktyki próchnicy zwłaszcza u dzieci

Ozon jest jedną z alotropowych odmian tlenu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa odzon – co oznacza pachnieć. Historia ozonoterapii sięga 1783 roku, kiedy to holenderski chemik van Marum opisał gaz o „szczególnym zapachu”. Niszczenie patogenów przez ozon opiera się na jego silnych właściwościach utleniających. Tlen atomowy, jako reaktywna forma powstała z rozpadu ozonu, reaguje ze związkami organicznymi, powodując ich utlenienie. Niezwykle istotnym działaniem ozonu jest poprawa utlenowania i odżywienia komórek co znacznie poprawia metabolizm tkanek i działa leczniczo.

W jamie ustnej ozon jest skutecznym środkiem dezynfekującym zębinę zakażoną szczepami bakterii próchnicotwórczych przez co wpływa na neutralizację pH w aktywnych ubytkach próchnicowych. Oksydacyjne działanie ozonu na aminokwasy wpływa hamująco na proces demineralizacji szkliwa i zębiny. Już kilkunastosekundowa aplikacja ozonu powoduje redukcję flory bakteryjnej w 99%.

Sam zabieg ozonoterapii jest bardzo łatwym oraz bezstresowym sposobem leczenia, szczególnie u małych pacjentów, dla których wizyta u stomatologa jest ogromnym stresem. W trakcie zabiegu lekarz-dentysta stosuje specjalną szklaną sondę, którą przykłada do powierzchni zębów i dziąseł, aby uwolnić na nie cząsteczki ozonu. Aby uzyskać najlepsze efekty przeciwpróchnicowe po zastosowaniu ozonu stosujemy fluoryzację kontaktową. Dezynfekcja powierzchni zęba ozonem sprzyja penetracji jonów fluoru, wapnia i fosforu do głębszych warstw tkanek zęba w sposób większy niż klasyczna fluoryzacja – zabiegi te wzajemnie się wzmacniają!

Ozonoterapia wspiera także leczenie endodontyczne. Jednokrotna, 40-sekundowa aplikacja ozonu do kanału zęba powodowała szybsze ustąpienie objawów zapalenia w postaci bólu czy obrzęku oraz głębszą i bardziej rozległą dezynfekcję systemu korzeniowego zęba, co wpływa na skuteczność leczenia endodontycznego. Skuteczność ozonoterapii została potwierdzona także w wybranych przypadkach zmian patologicznych w obrębie tkanek przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej – w leczeniu opryszczki wargowej, zapalenia dziąseł lub przyzębia. Skuteczność ozonu przypisano jego zdolnościom przenikania w trudno dostępne miejsca i eliminacji bakterii niedostępnych dla płynów i żeli. Przeciwbakteryjne działanie ozonu znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia kości i suchego zębodołu.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • Gość
    piątek, 28 lut, 2020, 22:05:55 |

    A na NFZ da radę?

  • Krzysztof
    sobota, 29 lut, 2020, 9:28:13 |

    Wydaje mi się, że takie zabiegi niestety nie są refundowane przez nasz „kochany” NFZ.

Skomentuj