Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | czwartek, 9 lip, 2020 | komentarze 2

Patrzcie uważnie w niebo! [List do redakcji]

Do redakcji napłynął list od pasjonata astronomii. Często omijamy cuda dziejące się na nocnym niebie, bo śpimy. Pasjonaci astronomii jednak czuwają i podpowiedzą, gdzie i kiedy spojrzeć w górę, by zobaczyć niezwykłe zjawiska.

Treść listu:

Na niebie od kilku dni widoczna jest w sposób spektakularny kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Swoim wyglądem przypomina już kometę Hale’a-Boppa z 1996 roku.

Dziś (9.07) w godzinach nocnych regionalna grupa astronomiczna wybrała się na wieżę widokową w Mosinie, aby zobaczyć i uwiecznić ten niesamowity spektakl. Kometa jest obecnie widoczna w naszym regionie od godziny około 2-2:30 do godz. 3:30 w nocy, spoglądać należy w kierunku północno-wschodnim, a dokładniej w pobliże gwiazdozbioru Woźnicy i gwiazdy Kapella. Jednak już za moment kometa będzie widoczna na niebie przez całą noc, co stanowi ciekawą atrakcję dla każdego miłośnika spoglądania w nocne niebo.

Kometa w okolicy 3 lipca minęła Słońce i w tej chwili zbliża się w rejony naszej planety, którą minie w minimalnej odległości ok. 104 mln km dnia 23 lipca. Powinna być widoczna jeszcze przez cały miesiąc lipiec, co przy pogodnej i wakacyjnej pogodzie stanowi znakomitą okazję do obserwacji.

Paweł Szroeder

Zdjęcie komety zrobione dziś w nocy z wieży widokowej w Mosinie około godz. 2:40, w tle widać także obłoki srebrzyste, a na dole delikatne światła Poznania:

fot. Paweł Szroeder

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Wasze komentarze (2)

 • Do Pawła
  czwartek, 16 lip, 2020, 20:06:20 |

  Napisałeś,spoglądać w pobliże gwiazdozbioru Woźnicy i gwiazdy Kapella,tak jakby Kapella nie była w gwiazdozbiorze Woźnicy. Reszta super.

 • Gość
  środa, 12 sie, 2020, 19:06:19 |

  Dzisiaj w nocy z 12 na 13 sierpnia rój meteorów ,inaczej spadające gwiazdy,będzie najlepiej obserwowalny, mniej więcej od godz. 23.
  Perseidy to pozostałości odkrytej w XIX w. komety Swifta-Tuttle’a.

Skomentuj