Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Wojtek Pierzchalski | piątek, 21 lut, 2020 | komentarzy 8

🕰 Pierwszy mosiński bank czasu

Czasodzielnia to inicjatywa, dzięki której każdy może za darmo mieć skoszony trawnik czy nauczyć się języka. W zamian wystarczy poświęcić tylko swój czas.

Czasodzielnia

Załóżmy, że psuje nam się samochód, a pilnie musimy gdzieś pojechać. Od wypłaty minęło już trochę czasu i co teraz? Tu z pomocą przychodzi Czasodzielnia. Możemy ogłosić się na stronie, że potrzebujemy naprawy samochodu, a w zamian skosimy trawnik czy dokonamy drobnych napraw u kogoś w domu. Nic nie płacimy, dajemy tylko swój czas i umiejętności.

Jak to działa?

W czasodzielni „walutą” jest czas. Jedna godzina to jeden czas. Jeśli zaoferujemy godzinną lekcję nauki gry na gitarze, możemy oczekiwać w zamian np. godziny nauki angielskiego. To sposób, by wymieniać się swoimi umiejętnościami całkowicie za darmo. Oprócz realnej pomocy, inicjatywa ma zintegrować lokalną społeczność. – Czasodzielnia to strona społeczności mosińskiej i okolic, zrzeszająca ludzi gotowych dzielić się swoim czasem, pomocą, wiedzą. Grupa ma na celu poszerzenie prospołecznych działań w okolicy Mosiny. – czytamy na fanpejdżu organizatorów.

Takie banki czasu, jak czasodzielnia działają na całym świecie. Ideę wymyślił Amerykanin Edgar Hahn, który w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych stworzył TimeBank. W Polsce takie inicjatywy zaczęły pojawiać się w latach 90’ i do dziś cieszą się dużą popularnością. W naszych okolicach największym był Poznański Bank Czasu, który istniał do 2013 roku i zrzeszał ok. 180 osób. Teraz czekamy na rozwój czasodzielni w Mosinie i okolicach. Szczegóły na facebooku Czasodzielnia-Mosina.

List do redakcji

Otrzymujemy na naszą skrzynkę redakcyjną wiele ciepłych słów na temat funkcjonowania Banku Czasu. To chyba najlepsza rekomendacja tej wspaniałej inicjatywy:

Wspaniała sprawa – świetna inicjatywa!!! Dobrych parę lat byłam członkiem Poznańskiego Banku Czasu… Same pozytywy! Świetne warsztaty (dla uczestników bezpłatne – godziny zarabiały osoby tylko prowadzące). Bardzo szeroki zakres usług, którymi można było pomagać służyć innym, w zamian zarabiając w jednostce rozrachunkowej – czasogodziny….I móc korzystać dalej z tych rzeczy, usług, które odpowiadają danej osobie :-) Usługi krawieckie, fryzjerskie, pomoc w pichceniu, kucharzeniu, wspólne wypady do kina, teatru, gdziekolwiek, korepetycje z każdego przedmiotu, nauka gry na instrumencie… pomoc przy praniu, prasowanie…wspólne wypicie kawki i pogawędki, opieka nad dziećmi, naprawa hydrauliki, komputerów….Nie sposób wymienić i przypomnieć sobie… Ile osób tyle rożnych rzeczy czym można usłużyć, pomóc drugiemu.. .i ile osób tyle przeróżnych potrzeb!!! Przefantastyczna sprawa! Przy tym poznanie wspaniałych ludzi…!!!! Będę Wam kibicować, by jak najszybciej zawiązała się taka inicjatywa u Was! I jako sąsiadka Daszewic mam nadzieję że będę mogła się do Was także zapisać! – napisała do redakcji Pani Renata

czasodzielnia

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.8/10 (Głosujących: 8)

Wasze komentarze (8)

 • lel
  piątek, 21 lut, 2020, 19:54:57 |

  Gdybym mieszkał w Mosinie – z chęcią bym się w to zaangażował. Naprawdę super pomysł, mam nadzieję że wszystkim wyjdzie na dobre! :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +8 (Głosujących: 16)
 • Mieszkaniec
  piątek, 21 lut, 2020, 21:35:18 |

  W tekście napisane jest, „Możemy ogłosić się na stronie” – co to za strona? Gdzie jej szukać?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 5)
  • JWB
   piątek, 21 lut, 2020, 23:08:34 |

   Strona jest na Facebooku jak można przeczytać

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +4 (Głosujących: 8)
 • Many
  sobota, 22 lut, 2020, 0:12:20 |

  Powiedzenie Czas to pieniądz nie ma tutaj zastosowania :-)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 6)
 • Mosiniak
  sobota, 22 lut, 2020, 9:27:34 |

  Naprawdę nie macie już co wymyślać? W mieście jest dużo ważnych rzeczy do zrobienia a ktoś wymyśla takie głupoty.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: -6 (Głosujących: 18)
  • Lucek
   sobota, 22 lut, 2020, 11:25:59 |

   Mosiniak a ty co, poborca podatkowy? Pomysł jest super, tylko nie dla fiskusa :P

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +8 (Głosujących: 12)
  • JWB
   poniedziałek, 24 lut, 2020, 1:00:19 |

   No właśnie jest sporo do zrobienia, tylko nikt tego nie robi. A tu masz przykład, że wystarczą zwykłe chęci, trochę pozytywnej energii i można realizować świetne pomysły. Może urzędnicy się nauczą i też coś ruszą z tą Mosiną do przodu w końcu.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +5 (Głosujących: 9)
 • ankor
  poniedziałek, 24 lut, 2020, 18:46:36 |

  Przez parę lat byłam w Poznańskim Banku Czasu. To super inicjatywa aktywizująca lokalną społeczność. Do dziś utrzymuję kontakt z jej członkami i bardzo sobie cenię znajomości tam zawarte. Nie mówię już o głównej idei wymiany barterowej usług, która w tamtym czasie była dla mnie bezcenna- jako mamy małego dziecka.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 5)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo