Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 12 lis, 2020 |

Uwaga! Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców

Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś? Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2!

Potrzebne osocze ozdrowieńców

Pilnie potrzebne jest osocze ozdrowieńców, wykorzystywane przy leczeniu osób zakażonych, ciężko przechodzących tę chorobę. – Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi! – apeluje RCKiK  w Poznaniu.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) [link]
  • przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
  • od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni
  • od zakończenia izolacji minęło 18 dni – w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
  • są w wieku 18-65 lat;
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

WAŻNE! Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty – nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu!

Kontakt z Działem Dawców mailowo: ozdrowieniec@rckik.poznan.pl

Do odwołania w RCKiK w Poznaniu przy ul.Marcelińskej 44 pobierane będzie wyłącznie osocze od OZDROWIEŃCÓW COVID-19.

„Normalne” osocze tj. od osób, które nie przeszły zakażenia koronawirusem można oddawać w poniższych Oddziałach Terenowych:

Oddział Terenowy we Wrześni – rejestracja od poniedziałku do piątku w godz.7.30-12.00
Oddział Terenowy w Lesznie – rejestracja od poniedziałku do piątku w godz.7.30-12.00

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu brakuje również krwi, zwłaszcza BRh-, 0Rh-, ARh+, a także 0Rh+, i ARh (niewielki zapas). RCKiK prosi o zgłaszanie się także krwiodawców.

Aktualne zapasy krwi w RCKiK w Poznaniu

Aktualne zapasy krwi w RCKiK w Poznaniu

osocze

źródło: RCKiK w Poznaniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj