Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 6 mar, 2020 | komentarze 3

Podwyżki opłat za śmieci dla mieszkańców Lubonia

Urząd Miasta w Luboniu poinformował mieszkańców o podwyżkach opłat za wywóz śmieci. Podobnie jak w gminie Mosina, planowane opłaty za śmieci w Luboniu będą wyższe niż wcześniej zakładano.

Urząd Miasta w Luboniu informuje o zmianach w zakresie gospodarowania odpadami

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 maja 2020 r.

W związku z podjętymi w ostatnim czasie przez Miasto Luboń działaniami zmierzającymi do zminimalizowania negatywnych skutków uchwalonych przez Parlament zmian prawa w zakresie gospodarowania odpadami, a w konsekwencji z drastycznym wzrostem cen za odbiór i wywóz odpadów, spowodowanym także wyższymi cenami energii, paliw oraz kosztów pracy, informujemy, że:

 • planowany pierwotnie na 1 marca 2020 wzrost opłaty za śmieci do 26 zł zostaje przesunięty i zacznie obowiązywać od 1 maja br., czyli od dnia wejścia w życie w Luboniu wszystkich zmian w systemie gospodarki odpadami
 • z uwagi na konieczność przesunięcia planowanej pierwotnie podwyżki, a tym samym w celu zbilansowania budżetu Lubonia przeznaczonego na obsługę systemu odpadami, planowana, obowiązująca od 1 maja stawka wyniesie 28 zł
 • Harmonogram płatności za odbiór odpadów zostanie Państwu dostarczony do końca miesiąca marca

Uzasadniając konieczność wprowadzenia powyższych korekt wyjaśniamy, iż Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Poznaniu, pomimo braku zastrzeżeń ze strony Wojewody Wielkopolskiego, co do prawidłowości podjętych uchwał, kwestionuje możliwość etapowania wprowadzanych przez nas zmian, wbrew dopuszczeniu takich rozwiązań przez Regionalne Izby Obrachunkowe w innych miastach (w załączeniu opinia prawna o możliwości etapowania wprowadzanych zmian).

Niestety, decyzja RIO będzie skutkować koniecznością wprowadzenia w Luboniu wszystkich zmian jednocześnie, czyli z dniem 1 maja 2020 r. Stanowisko Izby powoduje również konieczność ponownego przeliczenia opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. W konsekwencji, przy wprowadzeniu podwyżki dopiero od maja stawka opłaty musi wzrosnąć do wskazanej powyżej kwoty 28 zł tak, aby w skali roku do budżetu Lubonia trafiła wystarczająca ilość środków, które zapewnią miastu skuteczną obsługę systemu gospodarowania odpadami.

źródło: Urząd Miasta w Luboniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • lol
  sobota, 7 mar, 2020, 13:39:24 |

  Skoro opłaty w Mosinie i Luboniu idą „łeb w łeb”, to dlaczego Luboń do tej pory nie miał strat, a Mosina miała i to potężne? Można zadać pytanie inaczej. Skoro Mosina miała straty, a Luboń nie, to jakich strat należy oczekiwać w roku 2020 i w latach kolejnych? Co zostało ukryte przed oczami i uszami mieszkańców gminy Mosina?

 • orient
  sobota, 7 mar, 2020, 16:14:03 |

  To się kupy nie trzyma jak wszystko w tej gminie. System ma się bilansować, a wcześniej to jak było, że deficyt był zaplanowany?

 • Bell
  sobota, 27 cze, 2020, 0:46:20 |

  Byla juz jedna podwyzka, a teraz mamy 100% podwyzki, a nie produkuje wiecej smieci, lecz o wiele mniej-rezygnujac z plastiku i kupujac mniej opakowan szklanych. Jakosc odbioru smieci pogorszyla sie totalnie-dlaczego zmieszane smieci maja stac na chodniku 2 dni? Dlaczego w poprzednim kwartale bio zostaly odebrane dzien po terminie? Placimy wiecej, a odbior odpadow pozostawia wiele do zyczenia. Jak mozna tak oszukiwac ludzi?

Skomentuj