aplikacja ebok - aquanet

Redakcja GMP | piątek, 6 Mar, 2020 | komentarze 2

🗑 Podwyżki opłat za śmieci dla mieszkańców Lubonia

Urząd Miasta w Luboniu poinformował mieszkańców o podwyżkach opłat za wywóz śmieci. Podobnie jak w gminie Mosina, planowane opłaty za śmieci w Luboniu będą wyższe niż wcześniej zakładano.

Urząd Miasta w Luboniu informuje o zmianach w zakresie gospodarowania odpadami

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi od 1 maja 2020 r.

W związku z podjętymi w ostatnim czasie przez Miasto Luboń działaniami zmierzającymi do zminimalizowania negatywnych skutków uchwalonych przez Parlament zmian prawa w zakresie gospodarowania odpadami, a w konsekwencji z drastycznym wzrostem cen za odbiór i wywóz odpadów, spowodowanym także wyższymi cenami energii, paliw oraz kosztów pracy, informujemy, że:

 • planowany pierwotnie na 1 marca 2020 wzrost opłaty za śmieci do 26 zł zostaje przesunięty i zacznie obowiązywać od 1 maja br., czyli od dnia wejścia w życie w Luboniu wszystkich zmian w systemie gospodarki odpadami
 • z uwagi na konieczność przesunięcia planowanej pierwotnie podwyżki, a tym samym w celu zbilansowania budżetu Lubonia przeznaczonego na obsługę systemu odpadami, planowana, obowiązująca od 1 maja stawka wyniesie 28 zł
 • Harmonogram płatności za odbiór odpadów zostanie Państwu dostarczony do końca miesiąca marca

Uzasadniając konieczność wprowadzenia powyższych korekt wyjaśniamy, iż Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Poznaniu, pomimo braku zastrzeżeń ze strony Wojewody Wielkopolskiego, co do prawidłowości podjętych uchwał, kwestionuje możliwość etapowania wprowadzanych przez nas zmian, wbrew dopuszczeniu takich rozwiązań przez Regionalne Izby Obrachunkowe w innych miastach (w załączeniu opinia prawna o możliwości etapowania wprowadzanych zmian).

Niestety, decyzja RIO będzie skutkować koniecznością wprowadzenia w Luboniu wszystkich zmian jednocześnie, czyli z dniem 1 maja 2020 r. Stanowisko Izby powoduje również konieczność ponownego przeliczenia opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. W konsekwencji, przy wprowadzeniu podwyżki dopiero od maja stawka opłaty musi wzrosnąć do wskazanej powyżej kwoty 28 zł tak, aby w skali roku do budżetu Lubonia trafiła wystarczająca ilość środków, które zapewnią miastu skuteczną obsługę systemu gospodarowania odpadami.

źródło: Urząd Miasta w Luboniu

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 3)
🗑 Podwyżki opłat za śmieci dla mieszkańców Lubonia, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
Napisano przez Redakcja GMP Posted in Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Komentarze (2)

 • lol
  sobota, 7 Mar, 2020, 13:39:24 |

  Skoro opłaty w Mosinie i Luboniu idą “łeb w łeb”, to dlaczego Luboń do tej pory nie miał strat, a Mosina miała i to potężne? Można zadać pytanie inaczej. Skoro Mosina miała straty, a Luboń nie, to jakich strat należy oczekiwać w roku 2020 i w latach kolejnych? Co zostało ukryte przed oczami i uszami mieszkańców gminy Mosina?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +11 (Głosujących: 13)
 • orient
  sobota, 7 Mar, 2020, 16:14:03 |

  To się kupy nie trzyma jak wszystko w tej gminie. System ma się bilansować, a wcześniej to jak było, że deficyt był zaplanowany?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 5)

Skomentuj