Pokój z widokiem na cmentarz. Osiedle otoczy podmosińską nekropolię?
15 grudnia do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Krosinko i Krosno. Wokół pobliskiego cmentarza ma powstać osiedle domów jednorodzinnych.
Chodzi o obszar o powierzchni prawie czterech hektarów w rejonie ulic Lipowej i Piaskowej w Krośnie i Krosinku. Dla terenu na południe od tych dwóch ulic planiści sporządzili projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zakłada on, że powstanie tam osiedle domów jednorodzinnych, część przestrzeni będzie przeznaczona na usługi. W najbliższym sąsiedztwie planowanych domów jest cmentarz. Działki mają być zabudowane już kilkadziesiąt metrów od granic nekropolii.
– Trochę nam się tu gęsto zrobi – oceniają mieszkańcy spacerujący z psami na terenach, gdzie zaplanowano osiedle. – Ja bym na pewno nie zamieszkała w domu z widokiem na cmentarz – dodaje mieszkanka.
Na terenie od ul. Żwirowej do ul. Orzechowej ma zostać wydzielonych około 200 działek przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną (szacunkowa liczba działek wynika z liczenia ich na rysunku dołączonego do uchwały. W uzasadnieniu do planu nie ma podanej liczby nowych działek ani tego, ilu mieszkańców miałoby się wprowadzić do Krosna i Krosinka). Na części z działek, domom będą mogły towarzyszyć usługi. Działki nie mają być mniejsze niż 1000 metrów kwadratowych.
– Generalnie, uważam, że Krosno ma już dość – mówi nam radny Marcin Ługawiak. – Burmistrz twierdzi, że gmina powinna starać się o zwiększenie dochodów poprzez napływ nowych mieszkańców. To jednak nie może odbywać się w tak szybkim tempie. Deweloperzy, jeśli im się stworzy warunki w planach miejscowych, zaczną szybko działać, nie bacząc na to, że gmina nie będzie w stanie w tak szybkim tempie jak oni budują, zaspokoić usługi publiczne. A można się spodziewać, że na tym terenie zaczną działać deweloperzy, podobnie jak dzieje się to obecnie w rejonie ulic Orzeszkowej, Makuszyńskiego – tłumaczy radny.
– Rozwój demograficzny nie może być tak skumulowany w jednym miejscu. Krosno i ta część Krosinka, są już bardzo obciążone zabudową. Mieszkańcy tych rejonów są dokoła zabudowywani nowymi domami i blokami. Rozwój budownictwa mieszkaniowego odbywa się więc kosztem jakości życia tych mieszkańców. Wystarczy posłuchać, co sądzą o nowych inwestycjach mieszkaniowych. Gdy się wprowadzali do Krosna, byli przekonywani, że wprowadzają się na łono natury. Tak prezentowała ten teren gmina w swoich materiałach promocyjnych. Dzisiaj te osiedla nie mają nic wspólnego z naturą, są gęsto zabudowane. To nieuczciwe wobec tych ludzi – dodaje Marcin Ługawiak.
Dyskusja publiczna nad projektem planu odbędzie się 20 stycznia o godz. 11:00 online, za pomocą platformy ZOOM. By wziąć udział w spotkaniu, wcześniej należy wypełnić formularz dostępny TUTAJ i wysłać go na adres e-mail pp@mosina.pl do godz. 9.00 dnia 20 stycznia. Do 15 lutego 2021 r. można zgłaszać uwagi do projektu planu.
Tagi: cmentarz, deweloper, gmina Mosina, Krosinko, Krosno, Marcin Ługawiak, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, Mosina, planowanie przestrzenne
Wasze komentarze (4)
W reklamie osiedla na pewno coś wspomną o spokojnej okolicy.
https://www.facebook.com/109744997426517/posts/227940578940291/
Brawo burmistrz.
Deweloperzy Cię kochają.
ODDAJ DEKODER!!!!
A dla dowcipu puścimy cały ruch samochodowy przez mały, wąski mostek na kanale.
Dla czytelników – Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, jak najmniej stresu.