Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 24 sty, 2020 |

Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny jest bardzo modny już od wielu lat. Nic w tym dziwnego – ład i harmonia mają bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie, a także pozwalają nam uwolnić się od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony.

Postawienie na minimalizm to zachowanie umiaru i staranny wybór mebli oraz dodatków, które mają tworzyć naszą prywatną przestrzeń. Może to być wybór podyktowany chęcią pozbycia się nadmiaru przedmiotów, które tylko zagracają nasz dom. Może wyraźny protest przeciw konsumpcjonizmowi. Może zwyczajnie chęć posiadania czystej i funkcjonalnej przestrzeni. W każdym razie, minimalizmowi mówimy – tak!

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak urządzić minimalistyczne mieszkanie. Zapraszamy!

Paleta barw

Minimalizm lubi prostotę, czyli kolory stonowane, odcienie bieli, szarości, pastele. Na ściany wybierajmy barwy, które będą stanowiły dobrą bazę do dalszych prac projektowych. Nie musimy jednak decydować się tylko i wyłącznie na chłodne odcienie. Dobrze prezentować się będą także kolory brązowe, a nawet żółcie czy czerwienie. Wszystko zależy od naszych upodobań. Jeśli pragniemy odrobiny szaleństwa, możemy postawić na dwa kolory obok siebie.

projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym

Źródło: Studio Loko

Proste formy

Co charakterystyczne dla minimalizmu, to uciekanie od wszelkich „udziwnień”, szalonych form i ozdób. Dlatego, jeśli chodzi o wybór mebli, stawiajmy na proste projekty. Prostokąty i kwadraty świetnie sprawdzą się w tego typu pomieszczeniach. Raczej unika się form okrągłych.

Jeśli zaś chodzi o materiały, naturalne drewno jest najlepszym wyborem do pomieszczeń minimalistycznych. Wnosi spokój, ale jednocześnie ociepla nieco całe mieszkanie. Drewno jest trwałym, funkcjonalnym materiałem, które podkreśla walory każdej przestrzeni. Meble w jasnym drewnie połączone z ciemniejszym parkietem to kwintesencja stylu minimalistycznego.

Dobre oświetlenie

I tutaj, im prościej tym lepiej. Warto postawić na lampę z jednokolorowym kloszem, zamiast kupować zdobiony żyrandol. Jeśli jednak pragniemy odrobinę ożywić naszą przestrzeń, możemy postawić na oświetlenie w stylu industrialnym. Są to piękne lampy w surowych formach, które przykuwają wzrok i nadają projektowi odrobiny pazura, nie zaburzając jednocześnie efektu, o który się staramy.

Jeden, ważny element

Aby wprowadzić minimalizm do mieszkania i uniknąć efektu nudy, wybierzmy jeden element w pomieszczeniu, który będzie stanowił nasz mocny akcent. Czy to duży obraz o ciekawej treści, czy jedna rzeźba, czy może nietypowe kafelki w przedpokoju. Postawmy na jedną ciekawą rzecz i wyeksponujmy ją jak najlepiej. Dzięki temu, stworzymy prawdziwie unikatowy projekt, zachowując umiar i ciesząc się z minimalistycznego wystroju.

projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym

Źródło: Unsplash, Jean-Philippe Delberghe

Wszystko jest możliwe przy odrobinie wyobraźni, jeśli jednak pragniemy uzyskać naprawdę niespotykany efekt, zatrudnijmy architektka wnętrz. Pomoże on nam wcielić naszą wizję w życie.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj