T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | wtorek, 18 sie, 2020 |

Puszczykowo włączone w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

Autorski spacer historyczny pt. „Droga do letniska – Puszczykowo ukryte i nieznane” z Robertem Kiszkurno został włączony do tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.


Spacer promujący historię i zabytki Puszczykowa odbył się w ramach poznańskich „Przechadzek po mieście”, organizowanych przez Koło Przewodników P.T.T.K. im. Marcelego Mottego. „Przechadzki po mieście”, po Poznaniu, cieszą się od lat dużą popularnością mieszkańców grodu Przemysła i stanowią faktyczną renomę i znaną markę tej poznańskiej organizacji, która zrzesza licencjonowanych przewodników P.T.T.K.

Autorski spacer historyczny pt. "Droga do letniska - Puszczykowo ukryte i nieznane" z Robertem Kiszkurno

Korzystając z członkostwa w tym kole, już w 2018 r. wyszedłem z inicjatywą dołączenia Puszczykowa, w drodze wyjątku, do wspomnianych „Przechadzek po mieście”. Moją ideą było „wyprowadzenie” Poznańczyków poza Poznań, do tego magicznego „miasta-ogrodu” i prowadzenie tu autorskich spacerów historycznych. Udało się! Niespodziewanie, spacery stały się bardzo popularne, pomimo konieczności dojazdu, o czym świadczy coroczna duża frekwencja. W tym roku, już po raz trzeci, zwiedzający przybyli, jak to dawniej bywało, do legendarnego, podpoznańskiego letniska.

Uczestnicy sobotniego spaceru zapoznali się nie tylko z tajemnicami Puszczykowa, ale też, po raz pierwszy publicznie usłyszeli o najnowszych ustaleniach – odnalezieniu przeze mnie informacji o dotychczas nieznanych projektantach dawnej Restauracji „Leśnej”. To sławna, poznańska spółka architektoniczna BÖHMER & PREUL, mistrzowie poznańskiej secesji początków XX wieku. Niestety wiele osób nie rozróżnia i nie uświadamia sobie, że w historii tego miejsca, gdzie de facto „zaczęło bić serce” dawnego letniska Puszczykowo istniały dwa budynki „Leśnej”. Do dzisiaj spotykamy nieścisłości i pewne zamieszanie w dotychczas wydanych w tej kwestii publikacjach, jak również błędy w datowaniu powstania tych budowli, spotykane nawet w urzędowych dokumentach.

Autorski spacer historyczny pt. "Droga do letniska - Puszczykowo ukryte i nieznane" z Robertem Kiszkurno

Zwiedzający mieli również okazję poznać i poczuć to, co budowało i buduje atmosferę tego miasteczka – zabytkowe wille i landhausy, ukryte wśród malowniczych ogrodów.
Dopisała nie tylko wspaniała słoneczna aura, ale też sympatyczni uczestnicy, którzy byli bardzo zadowoleni z wędrówki puszczykowskimi, nieznanymi ścieżkami. Mój puszczykowski spacer historyczny z okazji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa cieszył się dużym zainteresowaniem, przybyło ponad 40 osób oraz poznańska telewizja lokalna.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

Autorski spacer historyczny pt. "Droga do letniska - Puszczykowo ukryte i nieznane" z Robertem Kiszkurno

Autorski spacer historyczny pt. „Droga do letniska – Puszczykowo ukryte i nieznane” z Robertem Kiszkurno

Z punktu widzenia aktywnego przewodnika historyczno-turystycznego mogę śmiało stwierdzić, że obecnie dawne, legendarne letnisko Puszczykowo przeżywa swoją drugą młodość i ponownie przyciąga urokiem, za każdym razem zaskakując i zachwycając odwiedzających. A znakomitą okazją do przypomnienia dawnej sławy i legendy oraz promocji tego magicznego miejsca pod Poznaniem są właśnie Europejskie Dni Dziedzictwa.

Robert Kiszkurno
regionalista Puszczykowa
przewodnik historyczno-turystyczny

Europejskie Dni Dziedzictwa plakat

Europejskie Dni Dziedzictwa

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj