Nowa Dacia Jogger Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Materiały partnera | piątek, 28 sie, 2020 |

Rozwój esportu w ostatnich latach

Rozwój e-sportu w ostatnich dwóch dekadach wskoczył na taki poziom, że rozgrywki tego typu są traktowane na równi z tradycyjnymi sportami.

Coraz powszechniejszy stają się fakt, że turnieje e-sportowe gromadzą mnóstwo kibiców i biją kolejne rekordy popularności, przewyższając nawet inne popularne sporty. Ponadto ciągle obserwuje się trend wzrostowy w tym zakresie.

Jak rozpoczął się rozwój e-sportu?

E-sport zaczął dynamicznie rozwijać się na początku obecnego tysiąclecia. Wtedy też pojawiły się pierwsze masowo dostępne komputery, które były wystarczająco mocne, by sprostać grom umożliwiającym płynną rozgrywkę online. Deweloperzy gier zaczęli wprowadzać na rynek przeróżne wersje gier, które bazowały na symulatorach tradycyjnych sportów, a także potocznie nazywanych „strzelankach”. W przeciągu zaledwie kilku lat stały się tak popularne, że zaczęto w nie grać właściwie na całym świecie. Około piętnastu lat temu w krajach rozwiniętych i rozwijających się pojawił się masowy dostęp do internetu w postaci stałego łącza, co sprawiło, że wirtualne rozgrywki weszły na inny poziom dzięki możliwości gry online. Dokładnie jak obstawiać esport można dowiedzieć się dzisiaj z wielu firm tematycznych, którzy traktują takie rozgrywki na równi z tradycyjnymi sportami, takimi jak piłka nożna, czy koszykówka.

wydarzenie esportowe

Profesjonalne turnieje e-sportowe

Przez ostatnie lata popularność e-sportu rośnie wręcz wykładniczo. Dzisiejszy poziom sportu sprawił, że organizuje się profesjonalne turnieje, które organizowane są na dużych stadionach mogących pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Bardzo często zapełniają się one w całości, a dodatkowo miliony ludzi na całym świecie śledzą rozgrywki poprzez transmisje online. Za wzrostem popularności poszły też ogromne pieniądze, gdyż w tę branżę zaczęło inwestować wielu sponsorów.

Pozwoliło to na powstanie wielu w pełni profesjonalnych i zawodowych drużyn e-sportowych, które funkcjonują na przykład tak jak drużyny piłkarskie. Biorą one udział w wyczynowych turniejach zarezerwowanych dla zawodowców, a także trenują na pełny etat granie w gry, w których się specjalizują. Ilość takich drużyn na świecie jest bardzo duża, a turnieje rozgrywane są w USA, Europie, a także w Japonii i większości krajów wysoko rozwiniętych. Najlepiej zarabiający zawodowi gracze mogą zarabiać nawet po kilkaset tysięcy dolarów rocznie. Ponadto popularność gier pozwoliła rozwinąć się całej otoczce. Popularne stały się kanały wideo, które produkują filmiki i transmisje z rozgrywek online. Bardzo często oglądalność takich transmisji sięga kilkuset tysięcy widzów, a nawet milionów, jeśli chodzi o najpopularniejsze drużyny na świecie. Dużym bodźcem do rozwoju e-sportu jest to, że ma ogromny potencjał spowodowany sporą ilością różnych gier dostępnych na rynku. Są to zarówno tradycyjne symulatory, jak i gry strategiczne, czy też RPG. Większość graczy ściśle specjalizuje się w konkretnej grze. Chcąc osiągnąć światowy poziom, jest to konieczne, gdyż konkurencja zazwyczaj jest ogromna.

Turnieje tego typu odbywają się nie tylko w wariantach stacjonarnych, ale także w wersjach online. Wystarczy do tego odpowiedni komputer lub konsola, w zależności od tego, w co się gra, a także połączenie z internetem. Aktualnie w takich turniejach biorą udział tysiące graczy zawodowych, a także miliony amatorów. Ilość graczy rośnie jednak z roku na rok, a poszczególne gry gonią popularnością tradycyjne formy sportu.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj