Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Wojtek Pierzchalski | piątek, 23 paź, 2020 | 1 Komentarz

Rząd uruchamia pomoc dla seniorów. Urząd w Mosinie przypomina o akcji „Seniorze, nie jesteś sam!”

W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 rząd wprowadza program „Solidarnościowy korpus wsparcia seniorów”. Premier Morawiecki apeluje: – Seniorzy, proszę, zostańcie w domach. O wsparciu dla seniorów przypomina także Urząd Miejski w Mosinie, trwa akcja „Seniorze, nie jesteś sam!”. Co trzeba zrobić, by uzyskać pomoc?

Koronawirus jest najgroźniejszy dla osób powyżej 65 roku życia. Według danych Ministerstwa Zdrowia, aż 68% ofiar śmiertelnych Covid-19 miało powyżej 70 lat. To dlatego pojawiają się apele do seniorów o pozostanie w domach. Dzisiaj rząd wprowadził ograniczenia w poruszaniu się dla osób powyżej 70 roku życia. Rekomenduje się, by seniorzy wychodzili z domu tylko w przypadku wykonywania czynności zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego.

By pomóc osobom starszym w czasie pandemii, rząd uruchomił dzisiaj specjalny program. Skorzystać z niego mogą osoby powyżej 70 roku życia. Co trzeba zrobić, by uzyskać pomoc z „solidarnościowego korpusu wsparcia seniorów”?

Krok 1: Senior dzwoni na infolinię (22 505 11 11), następnie informuje, że decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa – infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2: Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, wyprowadzenie psa)

Krok 3: Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

By zgłosić się do pomocy seniorom, trzeba wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ

Więcej szczegółów korzystania z programu na stronie www.wspierajseniora.pl

Ponadto, gmina Mosina przypomina, że cały czas działa akcja „Seniorze, nie jesteś sam!”. By skorzystać z gminnego programu, należy zadzwonić od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 – 12.00 pod numer 531 052 992. Pod tym telefonem seniorzy zgłaszają prośbę o pomoc w zakupach. Po otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego, pracownik Urzędu Miejskiego w Mosinie przeprowadza krótki wywiad. Następnie wyznaczony wolontariusz telefonicznie skontaktuje się z osobą ze zgłoszenia i zapyta o jej potrzeby. Uczestnik Akcji określi listę i szczegóły dotyczące zakupów, ustali z wolontariuszem termin ich dostarczenia oraz formę płatności.

Gminny program jest przeznaczony dla osób powyżej 60 roku życia mieszkających na terenie gminy Mosina.

Szczegóły programu „Seniorze, nie jesteś sam!” pod adresem www.mosina.pl/seniorze-nie-jestes-sam

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , , , ,

Wasze komentarze (1)

  • Bolo
    niedziela, 25 paź, 2020, 17:11:58 |

    I co?
    Ktoś to przetestował?

Skomentuj