nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Redakcja GMP | wtorek, 18 lut, 2020 | komentarzy 25

Słupy na środku ścieżki (aktualizacja)

Dzisiaj, na facebookowej grupie Sprawa dla GMP pojawił się post, dotyczący słupów oświetleniowych, zlokalizowanych na środku ścieżki rowerowej.

Sytuację opisuje Pan Tomasz, mieszkaniec Mosiny. – Realizacja drogi z chodnikami i ścieżka rowerowa w ulicy Brzechwy – słupy oświetleniowe usytuowane prawie w środku ścieżki rowerowej. Czy naprawdę na etapie projektu drogi, lub teraz realizacji, nie było możliwości uwzględnienia oświetlenia ulicznego? Takie kolizje powodują zagrożenie dla mieszkańców, którzy będą korzystać z tej drogi. – informuje Pan Tomasz Babecki

ulica Brzechwy w Mosinie

ulica Brzechwy w Mosinie

Sprawę szybko wyjaśnił Dominik Michalak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie. – W przedmiarze robót jest pozycja usunięcia/przestawienia ponad 16 słupów i postawienie nowych z oprawami Led. Słupy nie zostaną na środku chodnika, proszę się o to nie martwić. Będą one przestawione, było to uwzględnione w planach budowy. – komentuje Dominik Michalak.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Mosinie z prośbą o wyjaśnienie skąd wynika taki sposób działania i budowy oświetlenia na ulicy Brzechwy. Nie jest to jedyny tego typu absurdalny przypadek jaki ma miejsce w naszej gminie. Zdarzają się bowiem sytuacje, że w projektach nie jest np. uwzględniona wymiana słupa energetycznego, znajdującego się na środku chodnika. No cóż.

ulica Brzechwy w Mosinie

„Przebudowa drogi wewnętrznej ulicy Brzechwy w miejscowości Mosina”

Na budowę ulicy Brzechwy gmina Gmina Mosina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowity koszt realizacji zadania na poziomie wniosku o dofinansowanie: 4 458 713 zł. Wartość dotacji z umowy o dofinansowanie: 2 117 971 zł.

schemat zmian w oświetleniu na ulicy Brzechwy

schemat zmian w oświetleniu na ulicy Brzechwy

ulica Brzechwy w Mosinie

ulica Brzechwy w Mosinie

Aktualizacja: Odpowiedź Urzędu Miasta w Mosinie

Jednym z podstawowych założeń do projektu ulicy Brzechwy w Mosinie było zaprojektowanie zagospodarowania pasa drogowego w sposób umożliwiający nasadzenie zieleni, szczególnie drzew. – informuje UM w Mosinie

– W pasie drogowym drzewa mogą być sadzone wyłącznie w terenie pozbawionym urządzeń infrastruktury podziemnej. Jedynym możliwym rozwiązaniem, by wprowadzić zieleń w pasie drogowym na tej ulicy, było zlokalizowanie chodników i ścieżki rowerowej nad uzbrojeniem biegnącym wzdłuż posesji, z istniejącym już oświetleniem drogowym. Zostało ono wybudowane wiele lat wcześniej, przed powstaniem dokumentacji projektowej budowy ul. Brzechwy, kiedy na tej ulicy nie zakładano lokalizacji chodników, ścieżki rowerowej i jezdni. Stąd kolizja istniejącego oświetlenia drogowego z rozwiązaniem drogowym przyjętym w realizowanej obecnie inwestycji. Zamówienie na roboty drogowe przewiduje usunięcie tej kolizji, a oświetlenie drogowe otrzyma nową lokalizację.- poinformował Referat Inwestycji i Rozwoju Gminy Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (25)

 • Aga
  wtorek, 18 lut, 2020, 16:00:43 |

  Za Mielocha mnie to nie dziwi.

 • Gość
  wtorek, 18 lut, 2020, 16:22:14 |

  Czekając na energetykę stracili by czas i dotację

 • lol
  wtorek, 18 lut, 2020, 17:05:35 |

  Jesteś pewien, że to sprawa energetyki? A może to oświetlenie należy do gminy. Sprawdziłeś Gościu? Jeśli tak, to ukłony niskie do pana burmistrza za to, że nie dopilnował odpowiedzialnych pracowników, by przeniesiono oświetlenie na początku inwestycji, dla zachowania ciągłości struktury drogi. By tak się jednak stało, włodarz musi bardziej interesować się tym, na co wydaje publiczne pieniądze. Rozumiem radnego Michalaka, ale nie musi wszystkiego wiedzieć. I to by było na tyle.

 • Marlena
  wtorek, 18 lut, 2020, 17:27:06 |

  Ubaw po pachy, i jedź rowerem i rób slalom.
  Polna w Krośnie czeka na lustro albo oznakowanie że jest to ulica jednokierunkowa bo jak stoją tam samochody mieszkańców to już jest problem aby się dwa samochody minęły.

  • Krzysztof
   wtorek, 18 lut, 2020, 17:32:21 |

   Oni dbają aby w komórkach podczas jazdy nie siedzieć, bo cały czas trzeba mieć oczy dookoła głowy.

 • Mieszkanka
  wtorek, 18 lut, 2020, 17:31:02 |

  W wielu art. napisane jest, że Gazeta zwraca się z prośbą do urzędu o wyjaśnienie jakieś sprawy. Niestety nigdy nie widziałam aktualizacji, gdzie była by ta odpowiedź zamieszczona. Czy kiedyś urzędnicy naszej zacnej Mosiny raczą odpowiadać na pisma Gazety, do ktorych moim zdaniem według prawa powinni się ustosunkować?

  • wtorek, 18 lut, 2020, 17:39:18 |

   Niestety takie są właśnie realia, na większość odpowiedzi czekamy bardzo długo, czasami odpowiedź przyjdzie w miarę szybko, a czasami nie ma jej w ogóle. Dlatego od jakiegoś czasu nie wstrzymujemy już publikacji z tego powodu lub pozyskujemy informacje z innych źródeł.

   • orient
    wtorek, 18 lut, 2020, 18:21:12 |

    Burmistrz dba o swój wizerunek nagrywając filmy i zatrudniając nowego PRowca, który o to dba. Ale o o wizerunek urzędu, którym sam kieruje to już nie.

    • Gość
     środa, 19 lut, 2020, 1:03:04 |

     Oglądałem tego „vloga” tragedia.Ten człowiek nie nadaje się na burmistrza.

     • gość
      środa, 19 lut, 2020, 9:10:17 |

      Poucza z tej vlogowej ambony jak pleban pańszczyźnianych chłopów. Dobrze, że nie wdział na siebie alby. Dopiero by była panika hehe.

 • ixi
  środa, 19 lut, 2020, 8:32:45 |

  A co? Pseudo kolarze płaczą że nie będzie można pop… ierniczać ścieżką 100 na godzinę bo słupy ich ograniczają? Przecież oni ścieżek i tak nie uznają bo są poniżej ich godności…

  • jachu
   środa, 19 lut, 2020, 19:33:32 |

   Ixi jak jesteś taki bystry i zapobiegliwy to powinieneś się zastanowić, gdzie w przypadku tej inwestycji po jej wykonaniu będą parkować mieszkańcy swoje samochody. Ja Ci powiem. Na ścieżce rowerowej. Tak samo jak na Leszczyńskiej i na Strzeleckiej. Tak samo jak na Torowej. Na Brzechwy nigdy nie powinna była powstać ścieżka rowerowa. Zamiast niej zatoki parkingowe oraz chodnik. Tylko chodnik.To jest ulica osiedlowa i spokojnie każdy rower może jechać ulicą.Gmina ma za dużo kasy jak widać.

 • pseudokolarz wg ixi
  środa, 19 lut, 2020, 19:23:21 |

  @ ixi
  Szanowny Panie ixi. Pseudokolarze w tym chyba ja, bo wg Pana definicji zaliczam się do nich nie jeżdżą ścieżkami rowerowymi, bo te w 90 % w Polsce nie nadają się do poruszania pojazdem. Tak rower jest pojazdem zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, więc każdy kto na niego wsiada powinien mieć stworzone warunki do bezpiecznego i w miarę szybkiego poruszania się po nich. Niestety urzędasy tak jak Pan tworzą buble rowerowe. Nawet jeśli nie ma lamp (wierze, że te na Brzechwy znikną docelowo) to są dziesiątki innych przeszkód, o których Pan nie ma pojęcia, bo Pan nie jeździ rowerem, bo jest Pan pseudo-kierowcą. Dobry kierowca czasem wsiada na rower, żeby sprawdzić jak to jest z drugiej strony. Gwarantuje, że jak Pan wsiądzie na rower i trochę pojeździ w celach nierekreacyjnych po mieście to Pan zrozumie. I to w zasadzie tyle ode mnie. Aha, niech mi Pan pokaże przeciętnego rowerzsytę, który pojedzie tak jak piszesz 100km/h. Ba, znajdź mi takiego co jest wstanie przez dłuższą chwilę jechać 40 km/h. Przypomnam w terenie zabudowanym obowiązuje 50 km/h. Pozdrowienia od pseudokolarza.
  P.S. Proszę nie parkuj swojego samochodu na ścieżce rowerowej, bo przepisy prawa tego zabraniają. I pamiętaj ustępuj obowiązkowo przejazdu rowerzsytom jak skręcasz w drogę podporządkowaną. Rowerzystów obowiązują nieco inne przepisy niż pieszych. Poszukaj sobie w PoRD, bo ja dokształcać nie będę Pana..

  • pieszokolarzokierowca
   środa, 19 lut, 2020, 21:36:40 |

   Jak chodnik ma dziury, to wg. Ciebie powinienem chodzić jezdnią/ścieżką rowerową? Jak ścieżka rowerowa ma dziury, to powinienem jechać rowerem po chodniku/jezdni? Jak jezdnia ma dziury, to powinienem jechać samochodem po chodniku/ścieżce rowerowej?
   Prawo jest jednakowe dla każdego…

   • pseudokolarz wg ixi
    środa, 19 lut, 2020, 22:12:19 |

    W Twoim lekko sarkastycznym poście jest dużo prawdy. To co piszesz się dzieje nie wiem czy wiesz. Piesi chodzą po ścieżkach rowerowych, rowerzyści często jeżdżą po ulicy i ja na nich nie trąbie. Niech sobie jadą jeśli maja oświetlenie i są widoczni i zachowują się przewidywalne. A samochody też jeżdżą i parkują na ścieżce rowerowej. Nie wierzysz? Zapraszam na Leszczyńską. Takie jest życie. redakcja GMP zajmowała się juz jednym bublem rowerowym: https://www.gazeta-mosina.pl/2019/%F0%9F%9B%91-chodnik-nie-dla-pieszych/

    Jak widać temat jest ważny i kontrowersyjny.
    Szerokiej drogi czymkolwiek jeździsz ;-)

  • ixi
   piątek, 21 lut, 2020, 8:46:46 |

   @pseudokolarz wg ixi, ach biedny chłowieku, widać po Twojej wypowiedzi że trafiłem w sendo. Po pierwsze, nie rozumiesz co to ironia albo jej nie łapiesz. Tak naprawdę w tym momencie powinienem zakończyć moją wypowiedź. Ale z racji że personalnie mnie obrażasz nie mając najmniejszego pojęcia o czym piszesz czuje się zobligowany odpowiedzieć.
   Rowerem pokonałem zapewne wiele więcej kilometrów niż Ty, i właśnie takich roszczeniowych „pseudokolarzy” uważam za największą zakałę całego świata rowerowego. Pseudokolarze organizują sobie „tour de cokolwiek” w dowolnym miejscu totalnie dezorganizując ruch drogowy (poruszanie się w kolumnie to dla nich pojęcie obce), nie uznają sygnalizacji świetlnych, nie uznają zakazu ruchu rowerowego (znak B-9) na drodze z wyznaczoną ścieżką rowerową, nie uznają znaku końca ścieżki rowerowej (C-13a i pochodne) przed skrzyżowaniami (to dotyczy się twojego PS o ustępowania przejazdu, bo w Mosinie najczęściej w takiej sytuacji na ścieżce jest znak C-13a i Ty nie masz w tym wypadku racji). Zresztą idąc tropem Twoich wypowiedzi, to jeśli np jezdnia nie spełnia warunków do poruszania się samochodem to kierowca może jechać chodnikiem? Poza tym, z tego co ja wiem, PoRD obowiązuje wszystkich i dla wszystkich jest jedno, więc ze swojej strony proponuję odświeżenie wiadomości bo widzę że z nimi kiepsko… jak u każdego „pseudokolarza”.

 • Gość
  środa, 19 lut, 2020, 20:15:20 |

  Tylko część osób ma miejsce na posesji na samochód, a parkują swoje pojazdy na ścieżkach, chodniku, drodze… po prostu mają lenia i nie będą otwierać i zamykać bramy, czy garażu. Na strzeleckiej każdy dom w szeregowcu ma garaż i podjaz, więc dwa auta mogą parkować, no ale…

  • mika
   środa, 19 lut, 2020, 20:20:57 |

   Święte słowa. Ja nawet nie mam pretensji do kierowców, miejsca jest mało, ale dlatego ruch rowerowy powinien być w takich sytuacjach dowolny. Znajomy policjant mówił mi, że jest to możliwe, ale musi być odpowiednia organizacja ruchu zatwierdzona. Widziałam kilka takich rozwiązań w Poznaniu. Jest znak, że jest to chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego, ale nieobowiązkowy.

 • JWB
  czwartek, 20 lut, 2020, 1:30:51 |

  Zgadzam się z przedmówcą, że budowa ścieżki rowerowej w miejscu, gdzie ruch jest tak niewielki nie ma żadnego sensu. Jest sporo miejsc, gdzie natomiast takich ścieżek po prostu brakuje, trasa rowerowa z Mosiny do Poznania też pozostawia wiele do życzenia (jeśli można nazwać to coś w ogóle trasą). Przypominają mi się tutaj inne absurdalne sytuację jak budowa parku, do którego praktycznie nikt nie ma dostępu czy sadzenie drzew w …siatkach. Nie rozumiem dlaczego robi się rzeczy, które są niepotrzebne, a zapomina o tych, które poprawiłyby jakość życia wielu mieszkańcom. Niegospodarność jest duża, a pieniądze idą w błoto. Smutna mosińska rzeczywistość.

  • ixi
   piątek, 21 lut, 2020, 8:52:43 |

   z Mosiny do Poznania nie jest tak źle, zapewne widzisz wielu „pseudokolarzy” na drogach którzy nie uznają ścieżek rowerowych i stąd Twoje przeświadczenie że jest kiepsko. Gorzej jest natomiast w kierunku Kórnika, czy bliżej Rogalina. Mosina chce być gminą turystyczną, a nie ma ścieżki rowerowej w kierunku jej prawie największego punktu turystycznego.
   Dodatkowo moim zdaniem ścieżki rowerowe są tworzone dla turystyki rowerowej, a nie wyczynowej (czytaj wyścigi czy treningi) i tak powinny być traktowane. Stąd ich budowa może być inna niż toru :)
   W każdym razie w kierunku Poznania da się bezpiecznie przejechać rowerem, w kierunku Kórnika już nie (w szczególności odcinek od skrętu do Puszczykowa do mostu).

 • piątek, 21 lut, 2020, 11:40:58 |

  Aktualizacja: Publikujemy odpowiedź Referatu Inwestycji i Rozwoju Gminy Mosina z UM w Mosinie.

  • Gość
   piątek, 21 lut, 2020, 12:11:40 |

   Jeżeli zamówienie na roboty drogowe przewiduje usunięcie tej kolizji, a oświetlenie drogowe otrzyma nową lokalizację to zapytam dlaczego nie można było tego zrobić taniej i bez szyderstw za jednym zamachem?

 • marek
  poniedziałek, 2 mar, 2020, 13:55:53 |

  Mosina za Mielocha to jeden wielki absurd

 • orient
  poniedziałek, 2 mar, 2020, 14:01:13 |

  Cytat UM: „kiedy na tej ulicy nie zakładano lokalizacji chodników, ścieżki rowerowej i jezdni.” No brawo, nie ma to jak projektować jezdnię i nie zakładać budowy chodnika, ścieżki i jezdni. Parodia.

 • marek
  poniedziałek, 2 mar, 2020, 22:45:34 |

  Wystarczyło by nie robić pasa zieleni rozdzielajacego chodnik od ścieżki rowerowej i po kłopocie, ale w Mosinie zatrudnieni są sami specjalisci wysokiej klasy, bez komentarza

Skomentuj