Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Ewa Kazimierska | niedziela, 14 cze, 2020 | 1 Komentarz

Światowy Dzień Krwiodawcy. Oddając krew, ratujesz komuś życie.

14 czerwca to dzień urodziń Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, a w 1930 roku otrzymał za to nagrodę Nobla. Miał on także swój udział w odkryciu czynnika Rh. Stacje krwiodawstwa informują, że wakacje to czas, w którym zapasy krwi mocno się kurczą. Zapotrzebowanie na krew w tym okresie jest zazwyczaj większe niż zimą, a dużo osób wyjeżdża, co zmniejsza ilość  krwiodawców.

Kto może oddać krew?

Krew lub jej składniki może oddać osoba zdrowa, ważąca ponad 50 kg i będą w wieku 18-65 lat. Przy sobie należy mieć dokument potwierdzający tożsamość, podać pesel oraz adres zamieszkania. Konieczne będzie wypełnienie kwestionariusza dotyczącego stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje nas lekarz, który mierzy ciśnienie oraz przeprowadza wywiad. Ważne są także przebyte przez nas ostatnio podróże. – Po wycieczce do niektórych krajów nie możemy przez pewien czas oddawać krwi. Lista tych państw jest zmienna. Mnie np. ostatnio zdyskwalifikowała podróż do Czech.- Mówi mi jeden z mosińskich krwiodawców.

czekolada

Po oddaniu krwi każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny, osiem tabliczek czekolady czyli 4,5 tys. kcal.
fotografia źródło: pixabay.com

Krwiodawca może dostać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, szkole, czy na uczelni. Wypłacany jest również zwrot kosztów dojazdu oraz wydawana jest kopia wyników badań krwi.  Tutaj możemy przeczytać o tym, jak wygląda droga do oddania krwi krok po kroku.

krew

źródło: pixabay.com

Oddawanie krwi w czasach koronawirusa.

Do oddawania krwi mogą zgłaszać się jedynie zdrowe osoby, które nie przebywały za granicą w ciągu ostatnich 14 dni, ani nie miały kontaktu z osobą zarażoną lub poddaną kwarantannie.

 RCKiK nie wykonuje u dawców badań w kierunku wykrycia koronawirusa . Osobom mającym podejrzenie zakażenia koronowirusem nie wolno wchodzić na teren RCKiK/Oddziału Terenowego. Prosi się także o przychodzenie do punktu bez osób towarzyszących.

Wstrzymane zostało wydawanie zaświadczeń, np. PCK, przyjmowanie wniosków o odznaczenie Zasłużony dla Zdrowia Narodu oraz wydawanie nagród z Programu Lojalnościowego.

Koronawirus - jak zapobiegać zakażeniu - plakat

Koronawirus – jak zapobiegać zakażeniu.

Jakiej krwi brakuje?

Tylko 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh-, dlatego tak często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami tych grup. W związku z tym osoby z grupą Rh ujemną prosi się o systematyczne oddawanie krwi.

Jak wynika z danych Narodowego Centrum Krwi, najwięcej osób ma grupę A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.). Dużo rzadsze są grupy: B Rh+ (15 proc.), AB Rh+ (7 proc.) oraz ujemne: 0 Rh- (6 proc.), A Rh- (6 proc.), B Rh- (2 proc.) oraz AB Rh- (1 proc.). Na wagę złota jest grupa B Rh-.

Gdzie najbliżej możemy oddać krew?

14 czerwca od 9:00 do 14:00 OSP w Kórniku, ul. 20 Października 23.

27 czerwca od 9:00 do 14:00 OSP w Stęszewie, ul. Poznańska 11a/1

Najbliższe oddziały terenowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu:

60-479 Poznań, ul. Juraszów 7/19
czynny od poniedziałku do piątku

63-100 Śrem, ul. Chełmońskiego 1
czynny poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek

64-000 Kościan, ul. Szpitalna 7
czynny poniedziałek, wtorek, piątek

 

14 czerwca jest świętem krwiodawców na całym świecie od 2004 r. Krew i jej składniki potrzebne są głównie osobom, które straciły własną krew w wyniku wypadku lub zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii. Oddając krew, możemy uratować czyjeś życie!

Polała się krew od Honorowych Krwiodawców

 

 

Napisano przez Ewa Kazimierska opublikowano w kategorii Aktualności, Informacje, Mosina, Puszczykowo

Wasze komentarze (1)

  • Magda
    niedziela, 14 cze, 2020, 10:27:00 |

    Oby coraz więcej ludzi oddawało krew. To jest bardzo ważne. Kiedyś my sami może będziemy jej potrzebować.

Skomentuj