Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 29 kwi, 2020 | komentarze 4

Czy w sobotę ruszy targowisko miejskie?

13 marca zarządzeniem burmistrza został wprowadzony zakaz handlu na mosińskim targowisku miejskim. Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższą sobotę (2 maja) zakaz ten zostanie uchylony, i znów będzie można skorzystać z tego ważnego dla wszystkich mieszkańców handlowego kompleksu. Przynajmniej jest na to nadzieja.

Jak podawał burmistrz gminy Mosina, Przemysław Mieloch targowisko zostało zamknięte w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Na łamach portalu Czasmosiny.pl dowiadujemy się, że wszyscy mosińscy rajcy byli temu przeciwni. – Nie znam żadnej wypowiedzi radnego, w której zawarty byłby sprzeciw wobec przywróceniu handlu na targowisku. 24 kwietnia wpłynął do Rady Miejskiej projekt uchwały w tej sprawie. Dziś na targowisku można było podziwiać ogrodzenie, które świadczy o tym, że zamiar jest poważny i dało się słyszeć pytanie powtarzane przez wiele osób: Kiedy Ruszy? – napisała Małgorzata Kaptur, przewodnicząca Rady Miejskiej.

Targowisko w Mosinie

Targowisko w Mosinie  – takie ogrodzenie powstało na placu targowym

Na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów burmistrz poinformował, że ma zamiar otworzyć targowisko od 2 maja. Burmistrz ustali zasady korzystania z niego w zarządzeniu. Aby wydać zarządzenie potrzebuje zmiany uchwały dotyczącej regulaminu, co ma mieć miejsce dzisiaj tj. 29 kwietnia 2020 r.

Uchwała ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, mimo że poprzednia uchwała dotycząca regulaminu targowiska weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego – podaje Małgorzata Kaptura na łamach Czasmosiny.pl. Jak będzie w tym przypadku?

uchwała w sprawie targowiska

uchwała w sprawie targowiska – źródło: Czasmosiny.pl

– Dynamika sytuacji związanej z zagrożeniami zakażeń wymaga szybkich reakcji i podejmowania decyzji w odniesieniu do rozwoju bieżącej sytuacji. Upoważnienie Burmistrza, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, do podejmowania decyzji w zakresie terminów działalności targowiska, asortymentu towarów dopuszczonych do obrotu i obszaru na którym handel będzie prowadzony, pozwoli na właściwe i spełniające wymogi bezpieczeństwa, zarządzanie funkcjonowaniem targowiska miejskiego w Mosinie. – informuje Urząd Miejski w Mosinie.

Targowisko będzie czynne w wtorki, środy,czwartki, piątki i soboty w godzinach od 7.00 do 13.00. Handel prowadzony będzie na obszarze wyznaczonym przez administratora targowiska. Miejsca sprzedaży zostaną wskazane przez administratora zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na stanowiskach znajdujących się na targowisku w wtorki, piątki i soboty, do odwołania, dozwolona jest sprzedaż wyłącznie żywności, produktów pochodzenia rolniczego, sadzonek oraz nasion. Na stanowiskach znajdujących się na targowisku w środy i czwartki, do odwołania, dozwolona jest sprzedaż wyłącznie produktów innych niż wymienione w ust. 3.

targowisko miejskie w Mosinie tabliczka

Targowisko Miejskie przy ul. Farbiarskiej w Mosinie to cieszący się od lat dużą popularnością kompleks handlowy. Na jego terenie można było zakupić artykuły spożywcze pochodzące z lokalnych upraw, produkty regionalne od lokalnych rolników-przedsiębiorców.

Targowisko w Mosinie - płot

Taki płot powstał na targowisku w Mosinie – w sobotę być może znów będzie można zrobić zakupy u lokalnych rolników

“Nie zamykajcie targowisk”

Rolnicy bez dostępu do targowiska zostają z towarem, który trudno sprzedać. Sytuacja robi się dramatyczna, bo wcześniej czy później ulega on przeterminowaniu. Dlatego minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski jeszcze w marcu wystosował do samorządowców apel:

– Jest wytyczna Głównego Inspektora Sanitarnego, że nie ma żadnego powodu, żeby zamykać targowiska. Ja się dziwię samorządowcom, którzy się na to decydują. W sposób pochopny likwidują miejsca w których mieszkańcy zaopatrują się w żywność, a rolnicy, głównie ci drobni, mogą sprzedawać swoje produkty, często tej najwyższej jakości. To po stronie właściciela targowiska jest zadbać o to, by handel odbywał się tam w sposób bezpieczny – powinien zadbać o odpowiednie odległości, płyny dezynfekujące lub chusteczki. Nie powinno się odcinać rolników od ich możliwości zarobku na targowiskach. Takie zakupy – najczęściej na świeżym powietrzu – są zdecydowanie bezpieczniejsze niż w zamkniętych sklepach z wewnętrzną cyrkulacją powietrza. Targowiska powinny wciąż pracować. Szczególnie jeśli są tam zachowane wszelkie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa. Wielu samorządowców zdecydowało o dalszej pracy targowisk – tłumaczy minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Tak zrobiły m.in władze Poznania, gdzie postanowiono, że targowiska będą czynne. Inną decyzję podjął natomiast burmistrz gminy Mosina. W tej chwili jest jednak duża szansa, że w sobotę znów, pod pewnymi obostrzeniami będziemy mogli korzystać z targowiska miejskiego w Mosinie.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  środa, 29 kwi, 2020, 10:44:46 |

  Lepiej późno niż wcale

 • Krzysztof
  środa, 29 kwi, 2020, 11:51:20 |

  Przez zamknięte targowisko rolnicy zostaną z gnijacym towarem w wzbogaca się tylko takie sklepy jak biedronka Tesco Lidl czy netto. Może nasz burmistrz w końcu podejmie jakąś rozsądną decyzję.

 • Scooby
  środa, 29 kwi, 2020, 13:14:03 |

  Nie dokładne. Warto spojrzeć bardziej empatycznie. Co z resztą handlujących jak sprzedający koszule buty zabawki itd? Targowisko to nie tylko Rolnicy! Odszkodowania?

 • Jan
  środa, 29 kwi, 2020, 15:36:17 |

  Ta kadencja mi się nie podoba

Skomentuj