Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 17 paź, 2020 |

Powstaje pomnik Bohdana Smolenia

W Poznaniu przy ulicy Rybaki powstaje pomnik Bohdana Smolenia. Postanowiliśmy sprawdzić z redakcyjnym aparatem fotograficznym jak przebiegają prace.

Studenci Uniwersytetu Artystycznego w ramach happeningu rzeźbiarskiego „Smoleń wiecznie żywy” przez dwa dni będą ręcznie lepić z gliny postać dobrze znanej w naszym regionie postaci Bohdana Smolenia, mieszkańca Baranówka. Postęp prac jest już bardzo zaawansowany. Rzeźba ma zostać ukończona jutro, 18 października. Nie będzie to figura, która zostanie w tym miejscu na stałe. Pomnik, w swojej ostatecznej wersji z brązu, ma być gotowy w grudniu tego roku.

Pomnik, stworzony według projektu pt. “Aaa tam cicho być” autorstwa Piotra Sochy został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło jest wolne, czekając na chętnych, którzy będą się chcieli dosiąść, by porozmawiać z artystą.

Pomnik stanie na skwerze przy ul. Rybaki i ul. Strzałowej w Poznaniu

Pomnik stanie na skwerze przy ul. Rybaki i ul. Strzałowej w Poznaniu

Bohdan Smoleń był artystą kabaretowym, aktorem, filantropem, miłośnikiem przyrody. Był założycielem Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, która po dziś dzień wspiera osoby z niepełnosprawnościami, głównie poprzez zajęcia hipoterapeutyczne. W 2009 roku Bohdan Smoleń odebrał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Artysta zmarł 15 grudnia 2016 r.

Budowa pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu

Budowa pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu

Przypominamy też artykuły archiwalne dotyczące Bohdana Smolenia i Fundacji, które ukazały się na łamach GMP:

Budowa pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu

Prace przy budowie glinianego pomnika Bohdana Smolenia

Prace przy budowie glinianego pomnika Bohdana Smolenia

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj