T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Wojtek Pierzchalski | piątek, 24 kwi, 2020 |

Wiadomo kiedy matury i egzaminy zawodowe. Ministerstwo podało terminy

Na dzisiejszej konferencji prasowej, szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski podał terminy przeprowadzenia egzaminów. Wiemy już, kiedy i w jakiej formule się odbędą. Wiadomo też, do kiedy uczniowie nie wrócą do szkół.

Od kiedy zamknięto szkoły, uczniowie, których w tym roku czekają egzaminy maturalne czy zawodowe, nie mieli pewności czy, a jeśli tak, to kiedy, się one odbędą. Do dzisiaj też nie było wiadomo, do kiedy placówki oświatowe w całym kraju pozostaną zamknięte.

Szkoły pozostają zamknięte

Przynajmniej do 24 maja będą zamknięte szkoły podstawowe, licea, technika czy szkoły zawodowe. – Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół. Zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek do 24 maja – mówił minister edukacji narodowej.

Taką samą decyzję podjęto wobec szkolnictwa wyższego. Studenci nie wrócą na zajęcia również do 24 maja. W środę 22 kwietnia rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał natomiast rozporządzenie, na mocy którego egzaminy dyplomowe i te w sesji, będą mogły zostać przeprowadzone online.

Co z maturami?

Ministerstwo na dzisiejszej konferencji podało też terminy przeprowadzenia matur czy egzaminów zawodowych. Egzamin dojrzałości w tym roku będzie zdawać około 250 tysięcy osób, które do dzisiaj nie mogły być pewne, kiedy je to czeka. Matury rozpoczną się 8 czerwca. Ze względu na koronawirusa, zdecydowano o nieprzeprowadzaniu części ustnej.

Ministerstwo zapowiedziało też dodatkowe terminy egzaminów dla osób, którym stan zdrowia nie pozwoli na przystąpienie do nich w terminie od 8 do 29 czerwca. Takie egzaminy będą miały się odbyć na początku lipca, poprawki matur natomiast przewidziane są na początek września.

https://twitter.com/PremierRP

– Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na to, by egzaminy się odbyły, z zachowaniem rygoru bezpieczeństwa – mówił minister edukacji narodowej – ta dzisiejsza decyzja pokazuje dużą perspektywę, daje czas maturzystom i ósmoklasitom na przygotowanie się do egzaminów – dodał.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. Podano też terminy przeprowadzenia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie wg formuł 2012 i 2017 – odbędą się od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy w formule 2019 będzie w dniach od 17 do 28 sierpnia.

– Te egzaminy będą przeprowadzane z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa, stąd rezygnacja z formy ustnej egzaminów – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

https://twitter.com/PremierRP

Kiedy luzowanie kolejnych obostrzeń?

Rząd na konferencji nie podał jednak terminów luzowania kolejnych obostrzeń. Ma to odbywać się w czterech etapach, w zeszły czwartek przedstawiono pierwszy. W jego ramach otwarto od poniedziałku lasy i parki. – Nasze działania na przyszłość będą zależeć od tego jak zachowamy się dzisiaj. Da nam to szansę na zdejmowanie tych ograniczeń, ale tylko jeśli zachowamy się rozsądnie – podkreślał Szumowski.

https://twitter.com/PremierRP

Napisano przez Wojtek Pierzchalski opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj