T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Wojciech Czeski | sobota, 12 wrz, 2020 | 1 Komentarz

Wielki powrót Świętego

17 września 2020 roku przypada 125 rocznica śmierci świętego arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Dzień ten jest także od kilku lat w Kościele katolickim wspomnieniem liturgicznym tego wielkiego kanonizowanego Polaka. W związku z tym, że w 1848 roku przebywał on na terytorium Ziemi Mosińskiej, postanowiliśmy uczcić Jego obecność, by wyryła się w pamięci mieszkańców Gminy.

W mosińskim kościele dnia 17 września o godzinie 18:00 obędzie się uroczystość wprowadzenia Jego relikwii oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej fakt, że Zygmunt Szczęsny Feliński „swoimi krokami w maju 1848 roku uświęcił Ziemię Mosińską”. Ponadto parafia, której pasterzuje ksiądz proboszcz Adam Prozorowski, wydaje publikację poświęconą Świętemu. Jeśli będzie na to zgoda, to na łamach „Gazety” opublikujemy mój tekst uzasadniający, dlaczego o Zygmuncie Szczęsnym Felińskim możemy mówić z dumą „nasz mosiński Święty”. Mamy również nadzieję, że wspomniane uroczystości będą tylko kamieniem, który uruchomi lawinę upamiętniania Jego obecność na terenie naszej Gminy. Dobrze byłoby z wyprzedzeniem pomyśleć nad nadaniem jednej z naszych ulic imienia Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Zanim jednak do tego dojdzie, będziemy pracować nad propagowaniem Jego osoby i uczynieniem z tego atutu promocji Gminy. Mosina może wskazać przez to kierunek innym ościennym gminom, na terenie których również przebywał Święty: Dopiewo, Stęszew czy Komorniki. Szczegóły postaramy się przedstawić w specjalnym kalendarium obecności Arcybiskupa na terenie Wielkopolski w 1848 roku, jakie udało mi się sporządzić na potrzebę parafialnej publikacji.

Wojciech Czeski

Zygmunt Szczęsny Feliński

Napisano przez Wojciech Czeski opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Wojciech Czeski

Autorem wpisu jest: Wojciech Czeski, dziennikarz Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (1)

  • J.
    sobota, 12 wrz, 2020, 17:26:32 |

    Abrakadabra i czary mary ;)

Skomentuj