Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 2 wrz, 2020 |

WPN: Ścieżka dydaktyczna „Wokół starej wieży”

Jak poinformowała dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego dzięki środkom finansowym uzyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu udało się zrealizować projekt nowej ścieżki dydaktycznej o nazwie „Wokół starej wieży” w okolicy miejscowości Szreniawa.

Ścieżka dydaktyczna „Wokół starej wieży”

W październiku 2019 r. zainstalowano w sumie 11 tablic edukacyjnych. Ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się i kończy na parkingu zlokalizowanym przy drodze z Komornik do Jezior i Puszczykowa. Na parkingu już wcześniej obecna była mapa Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz tablica z krótką informacją na temat wieży Bierbaumów.

ścieżka dydaktyczna pn. "Wokół starej wieży" - plan

Ścieżka dydaktyczna pn. „Wokół starej wieży” – plan (źródło: WPN)

Ścieżka powstała w związku z ponadprzeciętnymi uwarunkowaniami przyrodniczymi i historycznymi tego obszaru Parku. Z zabytkową wieżą – mauzoleum związana jest interesująca historia rodziny Bierbaumów. Obecnie wieża znajduje się w zarządzie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie i spełnia między innymi funkcję punktu widokowego.

mauzoleum Bierbaumów

Mauzoleum Bierbaumów fot. Andrzej Purcel

O konieczności utworzenia ścieżki na tym obszarze zadecydowało ukształtowanie terenu (pagórek kemowy) oraz niezwykła wartość krajobrazowa, tematyka poszczególnych tablic jest jednak bardziej zróżnicowana i obejmuje punkty przystankowe opisujące takie zagadnienia jak:

 • Krajobrazy Wielkopolskiego Parku Narodowego
 • Ekoton
 • Ekosystemy naturalne i sztuczne
 • Kemy
 • Gatunki specjalnej troski Wielkopolskiego Parku Narodowego
 • Gatunki obce w Wielkopolskim Parku Narodowym
 • Zabytkowa wieża – mauzoleum Bierbaumów
 • Mrowisko
 • Martwe drzewo
 • Budowa warstwowa lasu
 • Głaz narzutowy
ścieżka dydaktyczna pn. "Wokół starej wieży"

Ścieżka dydaktyczna pn. „Wokół starej wieży” – tabliczka informacyjna fot. Andrzej Purcel

Całkowita długość ścieżki wynosi 1,2 km, a turyści wspinają się na pagórek kemowy o wysokości ok. 120 m n.p.m. Z wieży o wysokości 22 m przy dobrej pogodzie można zaobserwować m.in. panoramę Poznania. Przebieg ścieżki częściowo pokrywa się z pieszym szlakiem zielonym oraz z „Pętlą Komornicką”, która w ramach „Aktywnej Trójki” obejmuje trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym (biegi, nordic walking, narciarstwo biegowe).

Wieża – Mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie („Krypel”)

Popularny „Krypel” czyli Mauzoleum Bierbaumów, pierwszych właścicieli majątku w Szreniawie. Zbudowany najprawdopodobniej w 1860 roku, według projektu Martina Gropiusa.

Główną część budowli stanowi wieża o wysokości 22 m, która u dołu ma kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu. Natomiast górna część zbudowana jest na planie ośmioboku. Ufundował ją najprawdopodobniej Leonhard Bierbaum, gdzie w kaplicy grobowej, w części parterowej wieży-mauzoleum, pochował swoją tragicznie zmarłą córkę. Nie wiadomo jednak, czy był to jedynie grobowiec. Prowadzące na górny taras schody, wskazują, iż mogła już w tamtych czasach służyć za punkt widokowy.

Po zakończeniu II wojny światowej na terenie wokół mauzoleum dochodziło do nieznanej liczby egzekucji dokonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1993 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków. Współcześnie znajduje się tutaj ekspozycja ukazująca historię terenów Parku. Wieża jest zarządzana przez Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wewnątrz budynku znajduje się ekspozycja muzealna oraz fotorelacja z przebiegu prac remontowych. Wspinając się po 124 stopniach, dostaniemy się na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na Poznań, a przy dobrej widoczności można dojrzeć także Górę Moraską. Obok wieży znajduje się symboliczny grób rodziny Bierbaumów z tablicą informacyjną.

źródło: wikipedia.org, WPN

Krypel w Szreniawie - Mauzoleum Bierbaumów

Krypel w Szreniawie – Mauzoleum Bierbaumów

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj