Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 23 wrz, 2020 | komentarzy 31

Zakorkowane miasto, przeciążone skrzyżowanie. Czy doczekamy się ręcznego sterowania ruchem?

W związku z prowadzonymi remontami ulic Leszczyńskiej i Sowinieckiej trwa komunikacyjny paraliż Mosiny. W niektórych miejscach, w godzinach szczytu kierowcy muszą czekać blisko godzinę na włączenie się do ruchu. O ewentualny sposób na poprawę płynności ruchu zapytaliśmy Urząd Miejski w Mosinie.

W związku z rozpoczęciem remontu ul. Leszczyńskiej i całkowitym zamknięciem jej odcinka, cały ruch drogowy z dwóch głównych ulic wylotowych, Sowinieckiej i Leszczyńskiej, spotyka się od piątku na skrzyżowaniu ulicy Kolejowej i Śremskiej. Jak pokazują ostatnie dni, miejsce to zdecydowanie nie jest przygotowane na przyjęcie tak dużej ilości pojazdów, z kilku dużych osiedli i głównych arterii drogowych. Mieszkańcy wskazują też na problem zaparkowanych na jezdni samochodów, które w sytuacji tak wzmożonego ruchu bardzo trudno jest wyminąć. Z pewnością, w poruszaniu się po mieście samochodem nie pomaga też zamknięcie ulicy Sowinieckiej. O to, czy planowana jest jakakolwiek poprawa tego stanu zapytaliśmy urzędników.

– W związku z prowadzoną inwestycją nieprzejezdne jest skrzyżowanie ul. Leszczyńskiej i Kasprowicza oraz połączenie z ulicą Strzelecką, a Wykonawca zadania, wprowadzając tymczasową organizację ruchu, poprowadził objazd ulicą Kolejową i Śremską. Mieszkańcy mogą korzystać z sugerowanego objazdu, jak również z dróg alternatywnych. Projekt tymczasowej organizacji ruchu dla prowadzonej inwestycji na ul. Leszczyńskiej był opiniowany przez Komendę Miejską Policji w Poznaniu, która nie wniosła do tego projektu żadnych uwag. Gmina Mosina zgłosiła problem komunikacyjny Wykonawcy zadania, by rozpatrzył możliwość wprowadzenia ręcznego kierowania ruchem w newralgicznej porze dnia tj. w godzinach porannych – przekazała Joanna Nowaczyk, na podstawie wyjaśnień udzielonych przez Referat Inwestycji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Mosinie.

Problemy okolicznych ulic

Ogromne korki to niejedyne oblicze komunikacyjnego paraliżu w centrum Mosiny. Podobnie jak w przypadku remontu ul. Sowinieckiej, na modernizacji ul. Leszczyńskiej chwilowo cierpią mieszkańcy okolicznych, mniejszych ulic. W tumanach kurzu spędzili sporą część wakacji mieszkający przy ul. Żeromskiego. Teraz świat przez pył oglądają mieszkańcy ulic Łaziennej i Kanałowej, którędy część kierowców omija korki.

W przypadku ul. Żeromskiego wykonawca zobowiązał się do polewania wodą powierzchni drogi tak, by unoszący się kurz był mniejszy. W przypadku ulic Łaziennej i Kanałowej sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż nie są to wytyczone przez wykonawcę objazdy.

– Ulice Łazienna i Kanałowa nie zostały wskazane jako drogi objazdowe, dlatego Gmina Mosina nie ma możliwości wymuszenia na Wykonawcy polewania nawierzchni ul. Łaziennej wodą, tak jak w przypadku ul. Żeromskiego – przekonuje Joanna Nowaczyk z UM w Mosinie. – Ze względu na utrudnienia związane z inwestycją prowadzoną na ul. Leszczyńskiej, których skutkiem jest występujący obecnie, wzmożony ruch na ul. Łaziennej, w godzinach jego największego natężenia droga ta będzie polewana wodą przez Gminę Mosina we własnym zakresie – dodaje Joanna Nowaczyk.

Remont ulicy Leszczyńskiej w Mosinie

Remont ulicy Leszczyńskiej w Mosinie – 22.09.2020 fot. Tomasz Kaczmarek

Zamknięta ulica Farbiarska przed rondem pinezka

Zamknięta ulica Farbiarska przed rondem pinezka

Zakorkowana ulica Dworcowa w Mosinie

Zakorkowana ulica Kolejowa w Mosinie

Zamknięte skrzyżowanie Sowiniecka i Farbiarska

Zamknięte skrzyżowanie

korki w Mosinie - skrzyżowanie ulic Śremskiej i Kolejowej

Korki w Mosinie – skrzyżowanie ulic Śremskiej i Kolejowej

zamknięta ulica Leszczyńska w Mosinie

Zamknięta ulica Leszczyńska w Mosinie

korki na ulicy Dworcowej w Mosinie

Korki na ulicy Dworcowej w Mosinie

ulica Łazienna w Mosinie

W związku z zamknięciem odcinka ul. Leszczyńskiej część kierowców skierowało się na ulicę Łazienną

skrzyzowanie ulic Kolejowej i Śremskiej w Mosinie

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (31)

 • kierowca
  środa, 23 wrz, 2020, 10:33:07 |

  Ten ruch powinien być wprowadzony już w piątek. Szkoda, że tak się traktuje mieszkańców, a pomyśleć że wystarczy jedna osoba z lizakiem, żeby „dogodzić” prawie całemu miastu.

 • JWB
  środa, 23 wrz, 2020, 10:42:08 |

  Do tego jest jeszcze na przykład taka Łazienna, która podobnie jak wcześniej Żeromskiego nie doczekała się ograniczenia prędkości. Mieszkańcy toną w kurzu, bo nikt nie pomyślał, że spora część ruchu, próbująca ominąć to masakryczne skrzyżowanie skieruje się na tą piaskową drogę.

  • Dx
   czwartek, 24 wrz, 2020, 22:30:18 |

   A co z tego, że postawią znak? Kto będzie chciał to pojedzie 20, 50 a nawet 80km/h…

   • JWB
    czwartek, 24 wrz, 2020, 23:30:08 |

    To jeśli nie respektują może oddelegować policjanta albo strażnika miejskiego co sterczy bez sensu w urzędzie do pilnowania porządku w takich miejscach, zaparkowanych pojazdów czy kierowania ruchem? Właśnie przez takie myślenie … kto będzie chciał to pojedzie, mamy w Polsce tyle wypadków śmiertelnych na drogach. A patrolów ni ma.

    • Dx
     piątek, 25 wrz, 2020, 19:25:26 |

     Czy straż miejska może karać mandatami za przekroczenie prędkości?

 • Jarosław
  środa, 23 wrz, 2020, 13:09:41 |

  Co z tego, że na ul. Żeromskiego wprowadzono dwa tygodnie po otwarciu objazdu ograniczenie prędkości do 20 km/h(po skargach mieszkańców) jak kierowcy już się przyzwyczaili i co najmniej ich 50% jeździ 40-60 km/h(wg przepisów wcześniej można było 50 km/h!!! bo to nie jest droga osiedlowa). Obecnie od dłuższego czasu nie była ul. Żeromskiego polewana wodą(woda podobno droga jest :) ). Na ulicy jest klimat jak po przechodzących burzach piaskowych. Karoserie samochodów, dachy domów i fasady całe są pokryte piaskiem, może należało by wystawiać Urzędowi Miasta rachunki za ich mycie i czyszczenie.

  • Gość
   środa, 23 wrz, 2020, 13:21:35 |

   Albo nie sami myją :D
   A na poważnie, to gdyby taka akcja miałaby przebiegać przy któregoś z jaśnie nam panujących, to pewnie zorganizowane by było po europejsku

 • Foka
  środa, 23 wrz, 2020, 15:42:38 |

  Ja tak może nie do końca w temacie remontu, ale też o samochodach. Wczoraj był europejski dzień bez samochodu. Czy ktoś wie czy wielmożny burmistrz przyszedł do pracy pieszo z Czereśniowej? Czy tak zrobił jego zastępca z wodociągów? Czy leniwe urzędniczki co mieszkają w Mosinie i jeżdżą 1 kilometr do pracy autem też przyszły do pracy piechotą? Może vloga by o tym nakręcił?

  • o matko i córko!
   środa, 23 wrz, 2020, 15:46:59 |

   A co to ma być? Jakieś obowiązek by tego dnia odstawić samochód? Tyle pasywnej agresji i jadu co w Twoim komentarzu nawet na sejmowej mównicy ciężko znaleźć.

   Żeby nie było że bronię burmistrza – jestem pierwszy do rzeczowej krytyki i nie raz ostro go krytykowałem. Ale takich bezczelnych wycieczek zwyczajnie nie zniosę. Za kogo Ty się w ogóle masz, co?

   • Gość
    środa, 23 wrz, 2020, 18:01:47 |

    Wiele gmin w Polsce organizuje z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu rowerowe lub piesze rajdy.Więc Pan Burmistrz z urzędnikami mógłby tutaj służyć i u nas wzorem lub przykładem,zaliczając zdrowy spacerek.

 • Foka
  środa, 23 wrz, 2020, 16:21:09 |

  Ja tylko pytam. Nie ma obowiązku nie jeżdżenia ani w ten dzień ani żaden inny. Ale jest symboliczna okazja, gmina Mosina ponoć zielona i turystyczną jest to można by uczcić ten dzień. Co, zabolało cię? Pracujesz dla wielmożnego? Kim jestem? Takim samym człowiekiem jak Ty!

  • o matuchno droga
   środa, 23 wrz, 2020, 19:21:23 |

   „Pracujesz dla wielmożnego?” Haha, jasne, bo aby szanować drugiego człowieka trzeba być w jego kieszeni co? :) Nie, nie jesteśmy takimi samymi ludźmi, niestety. Inaczej patrzymy na krytykę władzy. Ja nie czepiam się byle czego, byle tylko dowalić takiemu czy innemu burmistrzowi :)

 • Realista
  środa, 23 wrz, 2020, 20:04:41 |

  W Mosinie od wielu lat nie było żadnych większych inwestycji. Teraz robi się wszystkie na hurra i oto mamy tego efekty. Brak doświadczenia osób odpowiedzialnych za te inwestycje jest bardzo widoczne. W takim np. Rogalinku kilku mieszkańców, chyba z sołtysem na czele postanowiło pójść do wykonawcy i normalnie porozmawiać na temat lepszego rozwiązania niż zostało wstępnie zaproponowane jeśli chodzi o sygnalizację wahadłową na moście. Załatwili i jest dobrze. W Mosinie burmistrz z całą urzędniczą świtą uwagę skupia na samochwalstwie na swoich vlogach, stronach, pismach itp. Zapomina się tylko o pracy, nawet takiej niewielkiej czy wręcz symbolicznej na rzecz mieszkańców. Tylko blask fleszy mam wrażenie, że interesuje naszych zarządzających. Być może wynika to z tego, że jeśli sami się nie będą wychwalać to nikt tego za nich nie zrobi. Taki widzę tutaj problem. Może wystarczy mimo wszystko ich poklepać po plecach, zacisnąć zęby stojąc w korku i się cieszyć, że w ogóle coś się dzieje. Bo jest to na pewno w końcu jakiś pozytywny trend, który na przyszłość można, a nawet trzeba poprawić by wszystkim żyło się lepiej.

  • Dx
   czwartek, 24 wrz, 2020, 22:34:15 |

   Nie było większych inwestycji? Słabo się interesujesz, albo nie chcesz się interesować. Budowa hali sportowej, rozbudowa szkoły w krosinku, termomodernizacja sp 2 i sp 1 i hali przy ul. Szkolnej… Wymieniać dalej? Nie samymi drogami się żyje, chyba, że to dla niektórych niejasne i myślą, że kasa idzie tylko na inwestycje drogowe

   • Gość
    piątek, 25 wrz, 2020, 8:26:54 |

    Proszę, wymieniaj dalej.

    • Dx
     piątek, 25 wrz, 2020, 19:33:28 |

     Czyli zabrakło argumentów? ;)

     • Gość
      piątek, 25 wrz, 2020, 20:02:27 |

      Czyli zabrakło większych inwestycji? p.s oświata się nie liczy :P

     • Dx
      sobota, 26 wrz, 2020, 20:49:19 |

      NO NIE MOGĘ xDD dlaczego oświata, wg. Ciebie, nie liczy się w inwestycjach? Jakby wszytkie pieniądze idące na te inwestycje przesunąć na drogi, to wtedy możemy mieć autostrady w Mosinie. Boże pomocy…

     • Realista
      sobota, 26 wrz, 2020, 23:14:02 |

      Proszę cię …, to co jesteś w stanie coś wymienić oprócz inwestycji w oświatę, których się mocno uczepiłeś i której nie liczymy ze względów subwencji i dotacji :P czy nie? Ja za to mogę wymienić inwestycje, które nam obiecano, a których ani widu ani słychu. Wymienią je nawet dzieci. p.s jeśli uznać to jako wielki triumf to pamiętaj, że tak samo jak drogi tak samo halami gminy nie pobudzisz.

     • Realista
      sobota, 26 wrz, 2020, 23:16:37 |

      @DX a tak przy okazji, ile urząd płaci za komentarz?

  • Dx
   czwartek, 24 wrz, 2020, 22:42:13 |

   Brak doświadczenia… No i widać, że znalazł się specjalista. Od czego są radni i sołtysi? Właśnie od tego, aby to im mieszkańcy zgłaszali różne uwagi, a oni pchali to dalej. Burmistrz ma jeździć po całej gminie od Czapur do Pecna? Po co są sesje rady miejskiej i komisje? Więcej rozmów z sołtysami, później radnymi, urzędnikami i burmistrzem. Czy to za trudna droga?
   Jak robią źle, jak nie robią źle. Paniusie, które jadą z dzieckiem do przedszkola stoją w korku 5 min…KORKU… 5 MIN… Ten kto nie stał w korkach w Poznaniu powinien się nie wypowiadać, a połowie to policja przy tym skrzyżowaniu powinna zabrać prawo jazdy.

 • Foka
  środa, 23 wrz, 2020, 20:23:00 |

  Matuchna droga czytaj ze zrozumieniem. Czy ja dowalam burmistrzowi bo remont jest i korki są? Super, że jest remont bo będzie lepiej. Ja podkreślam, że pytam dlaczego gmina nie obchodzi tego symbolicznego ale ważnego dnia? To jest fakt obiektywny. Z czym Ty chcesz dyskutować? Zagrywek propagandowych nie brakuje a o tym fakcie jakoś zapomniano. Kapewu? Tak wypada w ekologicznej gminie?

 • MIESZKANIEC MOSINY
  czwartek, 24 wrz, 2020, 5:39:41 |

  Nie jestem za naszą władzą, ale jak nic się nie robiło to narzekalismy teraz jak robią to też narzekamy ludzie aby było lepiej należy trochę pocierpiec. Ja też jeżdżę samochodem do pracy a mieszkam na wodociagach i cieszę się że wreszcie robia Sowiniecka. A o piasku na samochodach po trzech miesiącach remontów to się nie wypowiadajcie bo u Was jest to chwilowe a u nas od początku istnienia osiedla.

  • Jarosław
   czwartek, 24 wrz, 2020, 9:39:02 |

   Wszyscy się cieszymy, że wreszcie, po bólach, będzie ul. Sowiniecka wyremontowana. W zeszłym roku ul. Żeromskiego wysypali granitowymi kamykami(nie gruzem pobudowlanym z gwoździami jak innymi razy) i przysypano go na wierzchu jakąś mieszanką pyłu kamiennego z cementem albo piaskiem. Obecnie kurzy się 3X mocniej(nawet zimą!) niż jak był zwykły piasek. Woda też gorzej wsiąka bo zrobili „membranę”. Ulica Żeromskiego(ma +/- 50 lat) jest naturalnym objazdem „w razie czego” wylotowej z Mosiny ul. Sowinieckiej. Mając w planach remont wylotówki utwardzono ul. Brzechwy(prostopadłą do ul. Żeromskiego) teraz wręcz aleję Brzechwy( ma +/- 8 lat i 1/3 mieszkańców co na Żeromskiego). Nadzorujący te inwestycje kierują się irracjonalną logiką.

 • Gość
  czwartek, 24 wrz, 2020, 9:12:16 |

  Strażnika co stoi w urzędzie nikomu nie potrzebny postawić z lizakiem na skrzyżowaniu, niech się wykaże umiejętnością kierowania ruchem drogowym. Burmistrz by się nie zgodził bo stójkowy ma ważniejsze obowiązki czyli operowanie drzwiami w urzędzie.

  • Borek
   czwartek, 24 wrz, 2020, 9:57:12 |

   Do tego trzeba mieć uprawnienia kierowania ruchem, nawet policjant nie każdy może to robić. Tak mi się wydaje.

 • Gość
  czwartek, 24 wrz, 2020, 12:54:11 |

  Straż Miejska w Mosinie dla burmistrza ,,potrafi wszystko zrobić,,! Komendant burmistrzowi niczego nie odmówi, jak potrzeba by była to sam by kierował ruchem na skrzyżowaniu. Zuch chłop ;)

 • Dx
  czwartek, 24 wrz, 2020, 22:46:52 |

  Blisko godzinę – czyli ile? Błagam nie ośmieszajcie się takimi wpisami, bo przez ostatnie dni to się stoi ok 15min. Trzeba umieć jeździć, albo stosować własne objazdy. Trudno, taki los mieszkańców łaziennnej i Kasprowicza naprzeciw przedszkola :)
  Jak ktoś jeździć nie umie to będzie długo stał na tym skrzyżowaniu i czekał, czekał, bo piz* nikt nie przepuści, a bezpiecznie wepchnąć się i wyjechać nie umie.

 • Quake
  piątek, 25 wrz, 2020, 16:23:51 |

  To przy okazji o kulturze mosińskiej. Pada deszcz jak widać. Na Leszczynskiej pełno wody. Mamy ulicę jaką mamy. Trzeba to zaakceptować. Dlaczego chamy za kierownicą nie potrafią zwolnić do 30 kmh i cała brudna woda uliczna ląduje na przechodniach którzy idą na chodniku?!! To jest takie trudne? To teraz mosińskie chamy dajcie mi dużo minusów za tą wypowiedź.

  • Dx
   piątek, 25 wrz, 2020, 19:29:12 |

   Czy to na pewno kultura mosińska? Czy wszyscy kierowcy jeżdżący po Mosinie są mosiniakami? Ehhhh

   • Gość
    sobota, 26 wrz, 2020, 21:34:48 |

    Bez obrazy,może z kulturą „mosinianinami”

Skomentuj