Berdychowski Volkswagen - ID.4 Elektryczny SUV AQUANET - kranówka doda zdrówka
Redakcja GMP | środa, 30 grudzień, 2020 | komentarzy 18

Zapowiedź: Gdzie są setki tysięcy złotych z mosińskiego targowiska?

Jak mówią mosińscy samorządowcy, o nieprawidłowościach na miejscowym targowisku wiadomo od lat. Do tej pory szokująca historia była jednak jedynie tematem krótkich wzmianek i plotek, a chodzi o zagadkowo “zgubione” setki tysięcy złotych. W najnowszym numerze ujawniamy ustalenia, do których udało się dotrzeć naszym reporterom.

Funkcja inkasenta na mosińskim targowisku polega na pobieraniu opłat od handlujących tam przedsiębiorców. Sprzedający uiszczają dwie opłaty: targową i targowiskową. Ta pierwsza trafia w całości do budżetu gminy. Opłata targowiskowa, po odliczeniu 23% podatku, trafia do kasy Zakładu Usług Komunalnych, który zarządza targowiskiem.

Przez kilkanaście lat inkasentem na mosińskim targowisku był jeden z mosińskich radnych. W 2018 roku stracił stanowisko i od tego momentu wpływy z opłat pobieranych od handlujących radykalnie wzrosły. Różnice w rocznych wpływach do kasy gminy i ZUK liczone są w setkach tysięcy złotych.

W najnowszym, styczniowym numerze Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej, nasi czytelnicy będą mogli przeczytać szokującą historię znikających publicznych pieniędzy, w której główną rolę grają znani mosińscy samorządowcy. Jak mówią byli pracownicy ZUK, w spółce miały panoszyć się zastraszanie i mobbing, w wyniku których osoba próbująca wyjaśnić sprawę opłat na targowisku straciła pracę. Teraz przerywa milczenie, a wraz z nią inni byli pracownicy Zakładu.

Najnowszy, styczniowy numer Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej już dziś jest dostępny w stałych punktach sprzedaży.

Styczniowe wydanie Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej - 2021

Styczniowe wydanie Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej – 2021

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.0/10 (Głosujących: 13)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (18)

  • pyra
    środa, 30 grudzień, 2020, 17:28:57 |

    Te bejmy są przypuszczalnie w jednej lub w kilku kieszeniach. Krąg osób ograniczony.
    Tak trwonimy gminną kasę. Czy kogoś to interesuje?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +25 (Głosujących: 27)
  • karp
    środa, 30 grudzień, 2020, 18:12:39 |

    No cóż, to chyba trochę nie na rękę burmistrzowi.
    Oficjalna urzędowa narracja jest inna i zaprezentował ją burmistrz Mieloch na poprzedniej sesji. Według niego kiedy były niższe wpływy było dobrze, a kiedy wyższe to źle. Dlatego pisałem że ekonomia samorządowa jest trochę inna od tradycyjnej. Tak na marginesie podejrzanemu o jumę zginęła wczoraj ikonka do głosowania i uczciwy znalazca jest proszony o zwrot.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +22 (Głosujących: 24)
    • Poncjusz
      czwartek, 31 grudzień, 2020, 6:45:29 |

      Prezes wszystkich prezesów powiedział: “nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne jest czarne”.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +15 (Głosujących: 17)
  • karp
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 9:39:09 |

    Jednak ktoś w pewnym momencie dał za-radnemu po łapkach i odsunął. Ktoś zna kulisy?
    Prezesie Endrju, może parę słów na temat najlepszej decyzji w życiu? Była samodzielna, czy ktoś nalegał?
    Czy kura znosząca co drugie jajko dla gminy miała wpływ na proces legislacyjny przy uchwałach związanych z ZUK? Kto podsunął radnym niespotykaną w Polsce opłatę targowiskową?
    Obecnie mam wrażenie, że kura jest kryta niż będzie basen, w ramach akcji każdy głos na wagę złota.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +13 (Głosujących: 13)
    • Gość
      czwartek, 31 grudzień, 2020, 11:11:59 |

      Nowy poborca odszedł bo był za skrupulatny przy targowiskowym poborze. Taki mamy tutaj ostatnio klimat.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +16 (Głosujących: 16)
  • Gość
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 13:09:29 |

    Pomyśleć ile nowych urzędów możnaby wybudować urzedasom za pieniądze, które to miały trafić do miejskiego skarbca.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +13 (Głosujących: 15)
  • Zoil
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 13:34:29 |

    Kiedy wydanie elektroniczne GMP będzie dostępne na powyższej stronie?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +10 (Głosujących: 12)
    • Gość
      czwartek, 31 grudzień, 2020, 15:45:59 |

      Nie musisz kupować za 2,50. Przeczytaj w sklepie i oddaj z powrotem,hee.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: 0 (Głosujących: 10)
  • karp
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 14:59:12 |

    Kup wydanie papierowe,zanim najbardziej zainteresowany(i) wykupi cały nakład.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +13 (Głosujących: 15)
  • Gość
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 15:32:24 |

    Ciekawe ca na to proboszcz parafii miejsca?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +15 (Głosujących: 17)
    • Gość
      czwartek, 31 grudzień, 2020, 15:53:58 |

      Zależy od tego co trafi kolędnikom w kopercie.Typuję rozgrzeszenie.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +10 (Głosujących: 12)
  • pawel
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 17:34:36 |

    Jak dlugo bedzie w tej SZALONEJ Gmnienie panaowac ta CHOLERNA bezkarnosc wobec wszystkich? Czy ktos w koncu zlozy doniesienie do CBA,by raz na zawsze skonczyc z ukladami?Wówczas moze Mosina zacznie wlasciwie funkcjonowac tak jak inne Miasta w Powiecie Poznanskim!!!!!!!!!!!!!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +15 (Głosujących: 15)
  • Gefir
    czwartek, 31 grudzień, 2020, 20:12:34 |

    To był radny co się zowie . W jednym z wywiadów stwierdził “strachu i pieniędzy nigdy nie miałem” Pieniędzy to on nie miał jak w “Ceglorzu” śrubki na czołówkach przykręcał.Cała reszta jest prawdą….

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +13 (Głosujących: 15)
  • karp
    niedziela, 3 styczeń, 2021, 10:18:33 |

    Pośpiech do audytu w spółkach już dawno odjechał,
    a burmistrz i członek KR Don Riccardo zostali na peronie. Jest jeszcze osobowy pociąg o 3:10 do Yumy i na niego zdążą na pewno. Audyt zrobi się sam.
    https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/3%3A10+do+Yumy+Zwiastun+nr+2-19315

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +5 (Głosujących: 7)
  • karp
    wtorek, 5 styczeń, 2021, 12:22:12 |

    Przeczytałem artykuł i moim zdaniem to profesjonalna robota, zgodna z zasadami sztuki.
    Są w nim relacje z obu stron barykady.
    W spójną i logiczną całość układają mi się twierdzenia byłego inkasenta Olejniczaka, byłego burmistrza Rysia i obecnego prezesa ZUK Gurguna, zwłaszcza że potwierdza je tabela.
    Natomiast poprzedni prezes ZUK mając informacje jakie miał, powinien złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +7 (Głosujących: 7)
    • Gość
      wtorek, 5 styczeń, 2021, 12:45:08 |

      Były prezes ZUK i główna księgowa ZUK podpadają pod zarzut braku nadzoru.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +3 (Głosujących: 3)
  • karp
    wtorek, 5 styczeń, 2021, 13:20:35 |

    Na rybie oko to niedopełnienie obowiązków.
    Sprzyjała temu też patologia w legislacji.
    Pytałem kiedyś kto jest autorem jedynego w Polsce rozwiązania, gdzie część opłaty targowej zostaje nazwana targowiskową i nie trafia do budżetu. Oczywiście bez odpowiedzi. Ja myślę, że ten pomysł pochodził z samej spółki.
    Były prezes zatrudnił prawnika UG Dopiewo i on miał w obowiązkach tworzenie aktów prawnych. Nie było trudno przeforsować, bo inny inkasent był przewodniczącym komisji, która opiniowała to badziewie, a kilku radnych prowadziło dla ZUK działalność usługową.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +2 (Głosujących: 2)
  • Gość
    wtorek, 5 styczeń, 2021, 14:19:54 |

    Trzeba radykalnej zmiany by porządnie przetrząsnąć zawartość gminnej szafy i gminnej kasy. Na dzisiaj jest to nierealne. Casus Olejniczak..

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +2 (Głosujących: 2)