Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | wtorek, 14 lip, 2020 | 1 Komentarz

Zebrali 250 kg śmieci

W minioną sobotę, 11 lipca, Wolontariat WPN przeprowadził kolejną akcję sprzątania Wielkopolskiego Parku Narodowego, tym razem jego obrzeży w rejonie Krosinka. – Ogółem zebraliśmy około 50 worków śmieci i trochę złomu. W większości zawartość worków stanowią butelki szklane i stłuczka. Znaczna ich część świadczyła o tym, że odpady przeleżały w tym miejscu wiele lat – relacjonuje Piotr Rubisz, koordynator akcji.

W ramach planowej współpracy Gminy Mosina z Wolontariatem WPN, zebrane przez wolontariuszy śmieci z sobotniej akcji, zostały odebrane przez Zakład Usług Komunalnych w Mosinie. Po ich zważeniu okazało się, że niekorzystnych dla środowiska naturalnego lasu, porzuconych odpadów, było ok. 250 kg! Niestety, nie są to wszystkie zalegające tam śmieci.

obszar WPN ,w którym działali wolontariusze

obszar WPN ,w którym działali wolontariusze

Zdaniem Piotra Rubisza sytuacja pod względem stopnia zaśmiecenia tego terenu jest dramatyczna. Według jego oceny zebrane śmieci to 1/4 tego, co jeszcze leży w pasie od ul. Grzybowej do Stęszewskiej w Krosinku.

worki ze śmieciami

– Cała strefa graniczna Parku Narodowego wymaga intensywnych działań porządkowych – tłumaczy P. Rubisz. – Bez wątpienia istnieje potrzeba zaangażowania w te działania gmin, ich mieszkańców, Wolontariatu WPN i pracowników Parku. Bez tego nie rozwiążemy problemu przez kolejne lata. Z ogromną radością i nadzieją rozpoczęliśmy współpracę z Gminą Mosina. W najbliższym czasie wystąpimy do Urzędu Miejskiego w Mosinie z propozycją zorganizowania wspólnej akcji. Poprzedzimy ją kampanią informacyjną skierowaną do społeczeństwa Gminy, placówek oświatowych i turystów odwiedzających Park Narodowy. Duże nadzieje na przyszłość pokładamy także w planowanych na przyszły rok szkolny, działaniach edukacyjnych i bezpośrednią współpracę ze szkołami z terenu gminy Mosina – dodaje koordynator akcji Wolontariatu WPN.

Już teraz zachęcamy mieszkańców do udziału w planowanych wspólnych przedsięwzięciach dla dobra naszego środowiska naturalnego.

Joanna Nowaczyk, www.mosina.pl

Fot. z akcji – Wolontariat WPN, po akcji – JN

Wolontariusze WPN - sprzątnie śmieci w WPN

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Kvartz
    wtorek, 14 lip, 2020, 13:12:30 |

    Wspaniali ludzie. Mimo że mieszkam w innym powiecie bardzo Wam dziękuję. Kiedyś chciałbym do Was dołączyć. Świetna sprawa :)

Skomentuj