Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 30 mar, 2020 |

Żołnierze WOT pomagają potrzebującym

Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. Niestety fakt ten próbują wykorzystać oszuści, którzy próbowali podszyć się pod żołnierzy Obrony Terytorialnej. W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia prosimy powiadomić Policję oraz koordynatora z brygady WOT.

„Kiedyś walczyli o naszą wolność – my dziś zadbamy o ich zdrowie”

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają nie tylko pograniczników, szpitale czy policję. Dystrybuują żywność a także opiekują się weteranami i seniorami z Domu Pomocy Społecznej.

Zakupy dla weteranki Powstania Warszawskiego WOT

Zakupy dla weteranki Powstania Warszawskiego Fot. DWOT

Szczególną grupą, którą terytorialsi wspierają w dobie walki z koronawirusem są weterani i osoby starsze. Seniorzy znajdują się w grupie największego ryzyka zarażenia COVID- 19. Weterani i seniorzy chętnie korzystają ze wsparcia żołnierzy zarówno w Wielkopolsce, jak i na terenie Ziemi Lubuskiej. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie ekspozycji tych osób na kontakt z potencjalnymi nosicielami wirusa.

p. Janina Gruszczynska Jasiak, weteranka Powstania Warszawskiego

p. Janina Gruszczynska Jasiak, weteranka Powstania Warszawskiego Fot. DWOT

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli zakupy pani Janinie Gruszczyńskiej- Jasiak ps. „Janka”- weterance Powstania Warszawskiego. Pani Janina urodziła się w Warszawie w 1922 roku a od ponad czterdziestu lat mieszka w Poznaniu. Podczas wojny była sanitariuszką Batalionu „Wigry”.

Terytorialsi zrobili również zakupy i dostarczyli je do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej (Dom Weterana), bo w trudnym czasie żołnierze WOT wspierają także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące dzieci, a także poddane kwarantannie. Osobą odpowiedzialną za kontakt z weteranami w 12 WBOT jest szer. Marcin Mrówka – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (okręg wielkopolski). W Poznaniu znany ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań – Weterani są dla nas – żołnierzy bardzo ważni. To oni walczyli kiedyś o naszą wolność. Teraz możemy im się odwdzięczyć i zadbać o ich zdrowie. Z powodu koronawirusa nie możemy ich bezpośrednio odwiedzić, bo nie chcemy narażać ich zdrowia. Zakupy przekazujemy w miejscach bezpiecznych, ich opiekunom lub pozostawiamy je pod drzwiami. Działamy według procedur.

Pomoc w dostarczaniu żywności WOT

Pomoc w dostarczaniu żywności. Dom Pomocy Spolecznej ul. Ugory Fot. DWOT

Terytorialsi odwiedzający osoby pozostające w domach nie ograniczą się jedynie do pozostawienia im żywności. Znajdują także czas na rozmowę telefoniczną, podczas której analizują sytuację i określają ich dalsze potrzeby. Działania pomocowe prowadzone są w ramach operacji „Odporna wiosna”.

Pomoc w dostarczaniu żywności WOT

Pomoc w dostarczaniu żywności. Dom Pomocy Spolecznej ul. Ugory Fot. DWOT

Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostawy żywności i leków, w tym zakupy. Żaden żołnierz WOT nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad WOT. Żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

ppor. Anna JASIŃSKA, kpt Marcin MISIAK, fot. DWOT
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej


Kryptonim „Odporna Wiosna”- tak terytorialsi walczą z koronawirusem

Pod kryptonimem „Odporna Wiosna” (Resilient Spring) kryje się ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa. Od kilku dni prowadzą ją WOT. Wyzwaniu stawia czoła także 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, która działa na wielu kierunkach, wykorzystując do tego żołnierzy ze wszystkich swoich batalionów.

Wszystkie ręce na pokład!

W zaistniałej sytuacji wielkopolscy terytorialsi wspierają swoim działaniem społeczeństwo. Walka z koronawirusem to wielki sprawdzian. Chodzi o to, by ludzie poczuli się bezpiecznie. Naszym celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła – dowódca WOT .

Pomoc w dostarczaniu żywności WOT

Wielkopolscy terytorialsi aktualnie pełnią służbę w swoich miejscowościach, wspierają powiaty w dwóch województwach (wielkopolskim i lubuskim). Żołnierze działają jako pomoc dla innych służb mundurowych – Straży Graniczna czy Straży Pożarnej. Wszędzie spotykają się z ogromem życzliwości. Terytorialsi 12 WBOT są obecni na przejściach granicznych na zachodzie Polski (woj. lubuskie) a także na poznańskim porcie lotniczym Ławica.

Pomiar temperatury na granicach

Aby nieść pomoc i uczyć dobrych nawyków w czasie pandemii, żołnierze muszą przede wszystkim zadbać o siebie. Wszystkie zadania, które wykonują, są zgodne z procedurami sanitarnymi. Terytorialsi na granicach Polski wspierali pograniczników w pomiarze temperatury ciała osób przekraczających granicę oraz w wypełnianiu kart lokalizacyjnych. Wśród nich byli żołnierz o specjalności ratownik medyczny. Podczas kontroli na poznańskim lotnisku, przebadali ponad 1000 osób. Terytorilasi rozumieją powagę sytuacji i chętnie odpowiadają na powołanie do służby. Nie chcą zostawać w domach.

WOT - granica

Logistyka: transport środków medycznych i żywności

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej odpowiada na potrzeby obu województw. Współpracuje z wojewodami – lubuskim i wielkopolskim. Dzięki połączeniu sił Centrum Zarządzania Kryzysowego i Muzeum Broni Pancernej, żołnierze dostarczyli medykamenty do 13 miejscowości i 23 szpitali. Muzeum z racji tego, że na razie nie może przyjmować zwiedzających, postanowiło stać się punktem logistycznym, do którego jeszcze nie raz zajrzą żołnierze i urzędnicy, by załadować środki medyczne na wojskowe ciężarówki i dostarczyć je do potrzebujących placówek. – Uczestniczymy też w konwojowaniu żywności. Niedawno dostarczyliśmy jedzenie na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Tomyślu. To były cztery tony żywności przeznaczone głównie dla osób starszych. Jak wiemy, właśnie te osoby są najbardziej zagrożone zakażeniem koronawirusem. Ta akcja pokazała, że potrafimy szybko reagować i wspierać różne instytucje i samorządy lokalne – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

pojazd wojskowy - sprzęt medyczny

Dostawa żywności dla potrzebujących

Terytorialsi we współpracy z Caritas dostarczają też żywność do osób objętych kwarantanną, seniorów i niepełnosprawnych, dzwonią do nich i zostawiają sprawunki pod drzwiami, by nie narażać ich zdrowia. W tym tygodniu odebraliśmy sprawunki dla seniorów i osób w kwarantannie. Zapakowaliśmy je do samochodu i dowieźliśmy do ich domów. To niesamowite uczucie, bo Ci ludzie machali nam z okien, gdy dzwoniłem, że jesteśmy na miejscu. Cieszyli się na nasz widok. Jeszcze po powrocie, otrzymywałem SMS-y z podziękowaniem – podsumowuje mł.chor. Przemysław Kot z 12 WBOT.

Pomoc w dostarczaniu żywności WOT

Weterani

Terytorialsi otaczają opieką również kombatantów-weteranów. W wielkopolskiej brygadzie, w stałym kontakcie na co dzień pozostaje z nimi szer. Marcin Mrówka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań oraz przewodniczący Związku AK. Od niedawna żołnierz WOT a Wielkopolsce znany organizator listopadowej kwesty na rzecz grobów bohaterów powstania wielkopolskiego. Weterani w każdej chwili mogą liczyć na pomoc ze strony terytorialsów np. w zakupach czy transporcie do lekarza. Bardzo często okazuje się, że Ci ludzie po prostu potrzebują rozmowy.

Wojska obrony terytorialnej - kontrola

Wsparcie psychologiczne

Pandemia COVID-19 wzbudza wiele negatywnych emocji. Niektórzy źle znoszą samotność, izolację, czy po prostu odczuwają nadmierny stres związany z epidemią koronawirusa. Całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej to kolejny obszar wsparcia w ramach operacji „ODPORNA WIOSNA”. Pomoc udzielana jest bezpłatnie pod numerem 800-100-102.

kpt. Marcin MISIAK, ppor. Anna JASIŃSKA

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Zawsze gotowi, zawsze blisko!

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj