Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 17 lip, 2021 | komentarzy 12

Aktywiści przykuli się do sprzętu Geofizyki – blokują poszukiwania ropy i gazu

Aktywiści z grupy Zielona Fala przykuli się do wibratorów – pojazdów, które od kilku tygodni badają okolice Mosiny, czy występują tu złoża surowców. Na miejscu interweniuje policja.

Badania prowadzi toruńska Geofizyka na zlecenie PGNiG. Zdaniem przedstawicieli spółki, badania są całkowicie bezpieczne i nie mają wpływu na środowisko. W czwartek otrzymaliśmy oświadczenie, w którym Geofizyka zarzuca, sprzeciwiającemu się badaniom Aquanetowi dezinformowanie opinii publicznej i powielanie nieprawdziwych informacji.

Oprócz poznańskiej spółki wodociągowej, badania krytykują także wielkopolscy parlamentarzyści, a także prezydent Jacek Jaśkowiak. – Ochrona zasobów wodnych leży w interesie zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń, a zaopatrzenie w wodę winno mieć charakter nadrzędny i priorytetowy w stosunku do innych działalności – zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska prezydent Poznania.

Jak się okazuje, o planowanych badaniach na terenie Mosiny, już w ubiegłym roku wiedział burmistrz Przemysław Mieloch. – Burmistrz Gminy Mosina brał czynny udział w procedurze udzielenia tej koncesji jako organ opiniujący. W swoich postanowieniach w tej sprawie z roku 2020, Burmistrz wielokrotnie informował Ministra o położeniu obszaru koncesji na terenie strefy ochronnej ujęcia wody w rejonie Mosina-Krajkowo – czytamy w oświadczeniu mosińskiego urzędu.

– Pismem z dnia 9 lipca 2021 r. Burmistrz Gminy Mosina poinformował Aquanet S.A. o swoim stanowisku w sprawie badań geofizycznych i sejsmicznych na terenie ujęcia wody Mosina – Krajkowo, wyrażając swoje obawy o stan tego ujęcia, a także poparcie dla rzetelnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji związanej z udzieloną PGNiG koncesją, w kontekście potencjalnej szkodliwości prowadzonych prac badawczych na terenie ochrony pośredniej i bezpośredniej ujęcia – przekazują nam urzędnicy.

Poprosiliśmy o udostępnienie treści wysłanych przez burmistrza pism, bo Przemysław Mieloch w mediach społecznościowych o badaniach pisze tak: – Opinie ekspertów wskazują, że przeprowadzane badania nie szkodzą ujęciu wody.

Innego zdania jest jednak spółka wodociągowa: – Aquanet S.A. przedstawiał już stanowiska autorytetów naukowych (jak np. prof. J. Przybyłek) zwracających uwagę na takie zagrożenie (w szczególności polegające na zanieczyszczeniu złoża w wyniku wprowadzenia jego warstw w fazę wstrząsów sejsmicznych). Aglomeracja poznańska nie ma alternatywy dla tego ujęcia, jego degradacja skutkować będzie nieodwracalną katastrofą humanitarną – przekazuje rzeczniczka prasowa spółki Dorota Wiśniewska.

Na badania w strefie ochrony ujęcia, które zaopatruje w wodę 70% milionowej aglomeracji poznańskiej, narzekają także mieszkańcy. W Żabnie jeden z mieszkańców na swojej posesji natknął się na pracowników Geofizyki, którzy wcześniej nie zapytali o zgodę na wejście na teren prywatny. Na terenie ochrony bezpośredniej ujęcia wody, na który wstęp jest zabroniony i opłotowany, urządzenia pomiarowe znaleźli także pracownicy Aquanet.

W zeszłym tygodniu na trasie między Mosiną a Sowińcem aktywiści z grupy Zielona Fala zawiesili transparent „Jak woda to bez gazu”. – Hasło ma przypomnieć, że ważniejszym i najcenniejszym surowcem jaki występuje na planecie jest woda. Wszelkie próby wierceń lub wstrząsów sejsmicznych na terenie źródła Mosina – Krajkowo mogą doprowadzić do odcięcia lub znacznego pogorszenia jakości wody dla ok. 1mln mieszkańców Poznania i okolic – tłumaczyli aktywiści.

Dzisiaj członkowie Zielonej Fali przykuli się do wibratorów – pojazdów, wykorzystywanych przez Geofizykę do badań. Na miejscu interweniowała policja z Mosiny, później wezwane zostało wsparcie z Poznania. Przy blokadzie pojawili się także okoliczni mieszkańcy, którzy zostali wylegitymowani przez funkcjonariuszy.

– Jak wskazują naukowcy z UAM i pracownicy Aquanet, działania te mogą doprowadzić do pogorszenia jakości wody z tego ujęcia albo całkowitego jego zniszczenia, co doprowadzi do pozbawienia wody 70% mieszkańców aglomeracji poznańskiej – mówi nam Łukasz, jeden z aktywistów.

– Liczymy, że ktokolwiek przyjedzie i z nami porozmawia. Na razie nikt z nadleśnictwa [Konstantynowo, na którego terenie trwa protest-red.] nie zdecydował się, żeby się tu pojawić. Chcemy, by nadleśnictwo wycofało się ze zgody na prowadzenie badań na terenach leśnych, które ulegają degradacji wskutek wjazdu ciężkiego sprzętu – są niszczone drzewa i ściółka leśna. Nadleśnictwo mówi jednak, że wszystko zostanie zrekompensowane z odszkodowań z pieniędzy publicznych – tłumaczy Łukasz. – Domagamy się również tego, że Geofizyka zadeklaruje, że dzisiaj te prace już nie będą prowadzone. Celem nadrzędnym naszego protestu jest natomiast, by ministerstwo klimatu i środowiska wycofało koncesję dla PGNiG na prowadzenie prac poszukiwawczych na terenie ujęcia wody – dodaje aktywista.

Fot. wyróżniające: Fb/zielonafalaZF

Protest Zielonej Fali na terenie gminy Mosina.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (12)

 • Isu
  sobota, 17 lip, 2021, 13:35:35 |

  Idźcie szukać atrakcji gdzie indziej, i zdejmijcie te maseczki pierw

 • Diesel fan
  sobota, 17 lip, 2021, 17:51:46 |

  Dajcie już spokój tej firmie

 • mp4
  sobota, 17 lip, 2021, 20:08:24 |

  Jak idźcie, jak dajcie spokój tej firmie, toż niszczą środowisko, przyrodę, ujęcie, a aktywiści zwracają na to uwagę publiczną. To się nazywa społeczeństwo obywatelskie.

 • sobota, 17 lip, 2021, 21:13:08 |

  Przecież to mit , nic się z wodą nie stanie, leci wam już syfiasta woda? Zgaduje ze nie

  • orient
   sobota, 17 lip, 2021, 22:39:06 |

   Skoro tak twierdzisz to na pewno nic się nie stanie ;-)

 • Tomek
  sobota, 17 lip, 2021, 21:43:02 |

  Brakuje ZOMO żeby pałami rozpędzić tą bandę zielonych oszołomów.

 • xyz
  sobota, 17 lip, 2021, 22:18:16 |

  Doucz się Tyle, posluchaj mądrzejszych od siebie, z wyłączeniem propagandy PAP, oczywiscie

 • Grzyb
  sobota, 17 lip, 2021, 22:20:23 |

  Ta banda broni twojej wody głąbie. Ty pewnie siedzisz z tyłkiem na kanapie i piszesz durne komentarze.

 • Gość
  niedziela, 18 lip, 2021, 3:36:31 |

  Mam nadzieję że Policja wie po co są mandaty.

 • Tomek
  niedziela, 18 lip, 2021, 13:57:13 |

  A ty sowiecko- esesmański grzybie z grzybicą facjaty pewnie radzisz kupować gaz od ruskich.

  • Gość
   niedziela, 18 lip, 2021, 15:01:32 |

   Czytając takie banialuki radzę już dziś zbierać chrust na zimę

 • Grzyb
  niedziela, 18 lip, 2021, 14:53:56 |

  Czyli racja, z dupą na kanapie i durnoty w komentarzach, myślenie na poziomie -1

Skomentuj