Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 12 lip, 2021 |

Znów będzie upalnie, jak zadbać w tym czasie o swoje zdrowie?

Meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach termometry mogą wskazać powyżej 30 stopni. Przy takich temperaturach wzrasta ryzyko zasłabnięcia czy omdlenia, a także przegrzania organizmu.

– Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień 13.07 od 28 C do 30 C. Temperatura minimalna w nocy od 18 C do 20 C. Temperatura maksymalna w dzień 14.07 od 30 C do 32 C –informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie obowiązuje od 13:00 we wtorek do 20:00 w środę.

Jak się zachować w czasie takich upałów, by nie narażać się na niebezpieczeństwo, porozmawialiśmy z Tomaszem Kłosiewiczem – ratownikiem medycznym ze Stowarzyszenia Pomogę Bo Mogę.

– Najważniejsza jest profilaktyka. Po pierwsze, należy analizować ostrzeżenia służb meteorologicznych, najczęściej wydawanych z kilkudniowym wyprzedzeniem. Już wówczas warto zaplanować zakupy, pracę w domu, ogrodzie czy na działce tak, aby uniknąć podejmowania większego wysiłku w czasie upałów. Jeśli musimy wyjść z domu na przykład do sklepu, wybierajmy pory wczesnoporanne, ewentualnie wieczory. Na noc warto zasłaniać okna lub korzystać z rolet termicznych – w lato słońce wstaje długo przed nami i będzie nagrzewało nasz dom czy mieszkanie, jeszcze zanim wstaniemy. To ważne szczególnie, jeśli mieszkamy w bloku na wyższym piętrze, gdzie nie ma drzew lub innych budynków, które mogłyby rzucić nieco cienia – mówi Tomasz Kłosiewicz.

– Po drugie, należy dbać o właściwe nawodnienie i zbilansowaną dietę. Duże znaczenie ma styl życia, jaki prowadzimy i ogólny stan naszego zdrowia. Wiemy, że na przykład osoby otyłe gorzej znoszą upały. Z kolei osoby starsze, u których próg pragnienia jest inny niż u osób młodych, często zbyt mało piją. Musimy zwracać szczególną uwagę na seniorów. W tej grupie do odwodnienia dochodzi częściej i szybciej. Po trzecie – ubiór. Zalecamy przewiewny, lekki oraz okrycie głowy zwłaszcza u osób, które muszą przebywać na słońcu. I po czwarte – ochrona skóry. O tym zapominamy najczęściej. Krem z wysokim filtrem to obowiązkowy zakup nie tylko na plażę. Jeśli spędzamy cały dzień na dworze, to należy go używać aby chronić skórę. Jest to niedoceniany przez nas narząd, który stanowi ważny element ochronny naszego ciała.

W czasie wysokich temperatur szczególną uwagę należy zwrócić także na dzieci, w przypadku których, oprócz wcześniej wymienionych zasad bezpieczeństwa, warto pamiętać o kilku innych. – Do najczęściej popełnianych przez rodziców błędów należą: grube ubieranie dziecka, wożenie w wózku osłoniętym z każdej strony wraz z przykryciem – bez przewiewu oraz co stanowi największy dramat – zostawianie w samochodzie. Nawet z uchylonym oknem w środku temperatura potrafi być nieznośna. Jeśli przebywa na słońcu powinno mieć nakrycie głowy – mówi ratownik medyczny.

Ignorowanie niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury, może spowodować szereg nieprzyjemnych reakcji organizmu. – Przy zachowaniu zasad, o których wspominamy ryzyko przegrzania nie jest duże. Przy dużym wysiłku fizycznym w wysokiej temperaturze otoczenia mogą wystąpić nieprzyjemne kurcze mięśni nóg i brzucha. Inne objawy to zmęczenie, nudności, wymioty, zawroty i ból głowy. U seniorów i dzieci, takie objawy mogą wystąpić nawet bez intensywnego wysiłku. Wielu seniorów przyjmuje leki wpływające na zdolności regulacyjne organizmu. Dziecko natomiast może nie być świadome zagrożenia, aż do momentu wystąpienia pierwszych objawów niepokojących. Najcięższą postacią przegrzania jest udar cieplny. Objawia się on głównie zaburzeniami świadomości u osoby, która była narażona na wysoką temperaturę – tłumaczy Tomasz Kłosiewicz.

Może się nam przytrafić sytuacja, w której sami doznamy przegrzania organizmu lub będziemy musieli pomóc komuś, kto gorzej zniósł upał. Warto pamiętać wtedy o podstawach pierwszej pomocy w takich przypadkach. – W większości przypadków wystarczy zaprzestanie wysiłku, nawodnienie, odpoczynek w chłodniejszym miejscu. Dobrą pomocą jest schładzanie ciała na przykład przez zraszanie go chłodną wodą i owiewanie wentylatorem. To dobra metoda, która przyspiesza oddawanie ciepła przez organizm. Należy jednak unikać bardzo zimnej wody czy lodu. W celu nawodnienia warto przyjmować także płyny izotoniczne – w intrenecie znajdziemy wiele przepisów na domowe izotoniki, zdrowsze niż kolorowe napoje ze sklepów. Jeśli stan zdrowia się nie poprawia lub występują objawy udaru cieplnego  (zaburzenia świadomości), należy zadzwonić pod numer alarmowy 112/999. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny należy ułożyć go na boku. Gdy przestanie oddychać – rozpocząć uciskanie klatki piersiowej. W razie wątpliwości, dyspozytor medyczny udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania – tłumaczy Tomasz Kłosiewicz.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj