Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 9 sty, 2021 | komentarze 4

Bobry – interesujące ssaki z naszej okolicy. Co o nich wiemy?

Bobry są niezwykle interesującymi zwierzętami, zajmują się w pewnym sensie inżynierią środowiska. Licznie występują w naszym regionie. Spotkamy je nad Kanałem Mosińskim, Wartą, a także w pobliżu wielu zbiorników wodnych.

Powalone drzewa, na które często możemy natknąć się podczas spaceru to najlepszy dowód na to, że w okolicy żerują bobry. Dlaczego bobry powalają drzewa? W celu dostania się do cienkich, mających największą wartość energetyczną gałęzi. Odżywiają się korą, łykiem, młodymi pędami, gałązkami oraz liśćmi. Bez trudu przegryzają gałąź o grubości kilkunastu centymetrów. Gałązki wciągają do nory, gdzie się posilają.

Drzewo powalone przez bobra nad Kanałem Mosińskim (łęgi nadwarciańskie)

Drzewo powalone przez bobra nad Kanałem Mosińskim (łęgi nadwarciańskie)

Drzewa, których grubość przekracza kilkanaście centymetrów są ścinane przez bobry w ciągu jednej nocy, do tych grubszych ssaki te powracają przez kilka nocy. Ścięte przez bobry drzewo najpierw zostaje pozbawione gałęzi, a następnie pocięte na kawałki używane później jako pale w konstrukcji tam. Ogryzione pędy i gałęzie są wykorzystywane do budowy żeremia. Najczęściej działania bobra można spotkać ok. 10 m od brzegu.

Terytorium bobrów nad Kanałem Mosińskim (przy ujściu do Warty)

Terytorium bobrów nad Kanałem Mosińskim (przy ujściu do Warty)

Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą wspomniane tamy. Bobry kontrolują na bieżąco stan budowli i szybko naprawiają ewentualne uszkodzenia. W okresach podwyższenia stanu wód bobry celowo rozszczelniają tamy, by odprowadzić nadmiar wody. Można więc powiedzieć, że bobry prowadzą zorganizowaną działalność inżynierską.

Tama wykonana przez bobry na rzece Kopel

Bobry nie zapadają w sen zimowy. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni żywią się głównie roślinnością zielną. Od października, kiedy jej zaczyna brakować, zaczynają wybierać krzewy i drzewa liściaste.  Zapasy żeru na zimę magazynują pod powierzchnią wody. Zimna woda działa jak chłodziarka, dzięki czemu przez całą zimę mają dostęp do świeżego pokarmu. Spiżarnie takie zakładane są w pobliżu wyjścia z żeremia lub nory. Magazyn zimowy bobrów to rośliny drzewiastych głównie topole i wierzby oraz soczyste korzenie i kłącza roślin wodnych.

Bobry wykazują aktywność w nocy. Szczyt aktywności dobowej przypada na porę między godziną 22 a 23 i stopniowo maleje ku porankowi. W ciągu dnia bobry spędzają czas w norach, gdzie śpią i odpoczywają.

Bóbr europejski

Bóbr europejski; źródło: wikipedia.org

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • JWB
  sobota, 9 sty, 2021, 16:33:27 |

  To jest urok mieszkania z dala od Poznania. Dzika przyroda to jest atut dla którego Warto tutaj mieszkać.

 • Gość
  sobota, 9 sty, 2021, 16:35:26 |

  Zniszczone wały powodziowe, lokalne podtopienia, wycięte w pień drzewa. Nie wszystko złoto co się świeci.

 • Gość
  sobota, 9 sty, 2021, 19:07:49 |

  Kiedyś zajadali je w postne dni zakonnicy,traktując przez płetwę ogonową jako ryby. Teraz rozmnożyły się znacznie ponad miarę.

 • Badylarz
  sobota, 16 sty, 2021, 1:25:53 |

  (temat zastępczy)
  A co mają bobry do DEKODERA?

Skomentuj