Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Wojtek Pierzchalski | wtorek, 6 lip, 2021 | komentarzy 10

Ciężki sprzęt na terenach ochronnych ujęcia wody: Interweniuje wielkopolska senator

Mieszkańcy informują nas o regularnie pojawiających się na terenach ujęcia wody ciężkich pojazdach, wykorzystywanych do poszukiwania złóż ropy i gazu. Dziś zainterweniowała w tej sprawie senator Jadwiga Rotnicka.

Poszukiwania złóż wykonuje firma Geofizyka Toruń na zlecenie spółki skarbu państwa PGNiG. Jak zapewniają przedstawiciele zarówno państwowego giganta, jak i firmy, prowadzącej badania na terenie ujęcia, działania te są nieinwazyjne i bezpieczne dla wód podziemnych. – Geofizyka Toruń nie będzie wykonywała żadnych odwiertów w strefie ochrony pośredniej ujęcia. Badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków. Badania nie niosą ryzyka degradacji środowiska i nie wiąże się z nimi żadne ryzyko pogorszenia jakości wody z ujęcia – zapewnia Maciej Stawinoga, rzecznik prasowy Geofizyki Toruń.

– W strefie ochrony bezpośredniej ujęcia wody Mosina – Krajkowo nie będą wykonywane żadne prace badawcze, a w strefie ochrony pośredniej ujęcia pomiary zostaną ograniczone do czasowego rozlokowania bezprzewodowych czujników oraz wykonania punktów wzbudzania fali sejsmicznej przy pomocy pojazdów wibrosejsmicznych – informuje nas z kolei PGNiG.

Wątpliwości ma jednak poznański Aquanet, zarządzający ujęciem. – Na dzisiaj, przy pierwszym etapie badań geofizycznych, zagrożona jest przede wszystkim jakość wody, która może być narażona na wydzielanie z osadów organicznych, których na terenie ujęcia jest bardzo dużo, które mogą powodować zabarwienie, wzrost twardości wody – mówi Ireneusz Chomicki – główny hydrogeolog spółki i dodaje, że badania mogą także wpłynąć na wydajność ujęcia.

Jak informują nas mieszkańcy, w najbliższym sąsiedztwie strefy bezpośredniej ujęcia wody, niemal codziennie można się natknąć na ciężki sprzęt, jeżdżący po okolicznych polach. Na przyrządy, służące do badań natknęli się także pracownicy Aquanet w strefie bezpośredniej ochrony ujęcia wody, na który wstęp jest zabroniony.

Dziś w sprawie badań na terenie ujęcia wody interweniuje wielkopolska senator Jadwiga Rotnicka – profesor hydrologii. Parlamentarzystka wystosowała pismo do ministra środowiska, w którym domaga się od rządu podjęcia działań w kierunku ochrony ujęcia, zaopatrującego w wodę pitną około miliona mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

– Jak podaje NIK w raporcie, Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej. Całkowite zasoby wody pitnej w naszym kraju wynoszą 4 mld m3 – to trzy razy mniej niż średnia europejska i ilość porównywalna z zasobami posiadanymi przez Egipt – pisze senator. – Tym bardziej oburzenie budzić musi jakiekolwiek działania podejmowane za zgodą organów państwa, które zagrażają istnieniu ujęć wody, a tak właśnie jest w tej chwili w podpoznańskim Krajkowie, skąd woda trafia do około miliona ludzi – ocenia Jadwiga Rotnicka. (Pełna treść pisma poniżej)

Już w ubiegłą środę wysłaliśmy pytania do ministra klimatu i środowiska z prośbą o odniesienie się do sprawy badań na terenie ochrony pośredniej ujęcia wody pod Mosiną – do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Nagranie przesłane przez mieszkańca.

Pojazdy (tzw. wibratory), wykorzystywane do poszukiwania złóż ropy i gazu w najbliższym sąsiedztwie strefy ochrony bezpośredniej ujęcia wody. Fot. Mariola

Pole w okolicy Krajkowa po przejechaniu sprzętu. Fot. Mariola

Pismo senator Rotnickiej do ministerstwa klimatu i resortu aktywów państwowych.

Wasze komentarze (10)

 • Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 10:39:42 |

  Szkoda pisaniny,bo panowie są obecnie ponad prawem.
  Zakręcić na czas badań rurę z wodą dla Poznania to problem natychmiast sam się rozwiąże.

 • Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 12:40:57 |

  Ludzie co wy panikujecie – ropy u nas jest tyle co gazu z łupków. To wszystko jest niesamowicie proste – w PGNiG jest mnóstwo państwowych nominatów, którzy robią niewiele a muszą pewnie się wykazać. Tak też wymyślają jakąś koncepcję, która nie ma sensu ale po drodze zarobi firma kolegi (innego nominata), kupi sprzęt od państwowej spółki – całe przedsięwzięcie deficytowe, ale dla niektórych wybrańców bardzo opłacalne. W ten sposób szef widzi, że coś jest robione, pracownik udaje, że nad czymś pracuje a obywatel się denerwuje bo na nic nie ma wpływu.
  Gdyby ropa znajdowała się w tych rejonach, to już dawno ktoś by ją znalazł.
  Jeśli ktoś oglądał sesję to pewnie wie, że dzięki aferze, którą rozpętali m.in. mieszkańcy Sowinek, prawdopodobnie nie będzie ścieżki rowerowej do Żabinka i dalej pewnie obwodnicy wschodniej.
  Kolejny przykład – choć jestem całkowitym przeciwnikiem burmistrza to powiedział jedną ważną rzecz – Gmina Kórnik tworzy obszary przemysłowe dla firm, przed którymi Mosina się wzbrania w obawie przed ruchem TIRów. Kto zgadnie którędy pojadą TIRy z Kórnika jeśli ich punktem docelowym będzie Wrocław? W ten sposób nie mamy Firm a mamy wzmożony ruch TIRów…

 • Anty-Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 14:17:25 |

  Błędem jest wschłuchiwanie się w wypowiedzi i poglądy jaśnieoświeconego, zwłaszcza z tej sesji. Bronił się człowiek, jak mógł, czyli na oślep. Zawsze trzeba znaleźć winnego i to zwalanie własnej nieudolności na innych, takie typowe. Wszyscy winni, tylko nie ja.
  Powyższe pachmnie wręcz wpisem własnym.

  • Gość
   wtorek, 6 lip, 2021, 14:27:01 |

   Chłopie! Czy Ty w ogóle czytać ze zrozumieniem potrafisz? Czy tylko bezrefleksyjnie piszesz te swoje banały?

 • Anty-Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 14:36:03 |

  Napuszczanie jednych na drugich i konfliktowanie, tym razem Sowinki przeciwko Żabinku, czytam.

 • Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 15:36:06 |

  W tej gminie to ciemnogród i zacofanie. Badania bezinwazyjny, a piszą takie głupoty.

  Aktualne jest tutaj zawołanie z ,,Nocy i dni” – ludzie uciekajta doktory jadą!

 • Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 18:23:36 |

  Badania są absolutnie bezinwazyjne za pomocą czujników nodalnych..bez kabli,bez psucia terenu itp.Auqnet zwany Monopolistą do budy !

 • Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 22:32:55 |

  Bezinwazyjne? to dlaczego chałupy się trzęsą, koleiny wszędzie po pas, połamane i okorowane drzewa w lasach, porozjedżane pola, siedliska. Można zaklinać rzeczywistość, ale To jest jak desant. Przestań forsować te swoje banialuki

 • Gość
  wtorek, 6 lip, 2021, 22:58:06 |

  Nie wprowadzaj w błąd.

 • Piotr
  czwartek, 8 lip, 2021, 9:25:22 |

  Prostujcie dalej te rzeki. Betonujcie wały, żeby broń Boże kropla wody przez nie nie przesiąkła. Sprzedawanie dalej tereny zalewowe i budujcie nowe wały przeciwpowodziowe. Przyspieszcie nurty rzek, niech szybciej spływają do morza. Betonujcie każdy skrawek ziemi i zezwalacjie na coraz większe hale magazynowe i hipermarkety. Brawo! Tylko tak dalej.

Skomentuj