Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | poniedziałek, 18 sty, 2021 |

Co pić stosując dietę pudełkową?

Coraz bardziej popularne diety pudełkowe są prawdziwą rewolucją w branży dietetycznej. Codziennie na świeżo dostarczany indywidualny pakiet posiłków zawiera wszystkie potrzebne organizmowi składniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba martwić się o to, co jeść w ciągu dnia, aby zachować zdrowie i urodę. A co z napojami? O odpowiednie nawodnienie organizmu musimy zadbać sami. Co więc pić, stosując dietę pudełkową?

Dlaczego picie jest ważne?

Szacuje się, że ludzki organizm składa się z wody w co najmniej 60 procentach. Nawodnienie ciała nie jest zatem bez znaczenia dla jego funkcjonowania, można wręcz powiedzieć, że od poziomu wody w organizmie zależy jego dobrostan. W wodzie rozpuszczają się wszystkie związki, które powstają podczas metabolizmu. Rozpuszcza też elektrolity. Uczestniczy w procesie trawienia, transportu składników odżywczych – mikro- i makroelementów, ich wchłaniania. Oprócz przyczyniania się do dotarcia witamin i innych składników do komórek oraz ogromnej roli w usuwaniu toksyn w ciała, nie wolno też zapomnieć o funkcji termoregulacji. Latem się pocimy, czyli, z biologicznego punktu widzenia, regulujemy swoją temperaturę ciała, dzięki wyparowywaniu z powierzchni skóry potu, temperatura ciała się obniża. Nie byłoby to możliwe bez udziału wody.

Jeśli zaś chodzi o rolę nawodnienia podczas odchudzania, to trzeba wiedzieć, że dzięki dużej ilości spożywanej wody, proces ten przebiega szybciej. Woda uczestniczy nawet w spalaniu tłuszczu, więc jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej, prawidłowe nawodnienie przyspieszy osiągnięcie założonych rezultatów.

Zbyt mało płynów? Skutki szybko dadzą o sobie znać. Poczujemy wtedy osłabienie, wystąpią bóle głowy i stawów, pojawią się zaparcia. Nierzadkie jest też rozdrażnienie, dekoncentracja, przyśpieszony oddech. Przy skrajnym odwodnieniu może dojść do zgonu!

Po pierwsze woda

Nie da się ukryć, że najbardziej optymalna jest woda. Najkorzystniej pić mineralną, czyli wodę naturalne zawierającą w sobie rozpuszczone różne składniki mineralne w ilości co najmniej 1 g/dm3. Najlepiej bez dodatku gazu, a jeśli bardzo lubimy wody gazowane, w tej chwili dostępne są na rynku wody jedynie lekko gazowane – warto wówczas skorzystać z tej opcji. Jeżeli smak wody okaże się dla nas zbyt mdły, można wspomóc się dodatkiem plasterka cytryny, pomarańczy. Można też wrzucić do dzbanka z wodą kilka listków mięty. W wyjątkowych sytuacjach, po konsultacji z lekarzem, można sięgnąć po tzw. wody lecznicze, które zawierają zwiększone ilości danego pierwiastka, np. jodu – są one polecane np. przy niedoczynności tarczycy. Wód leczniczych nie powinno się przyjmować w sposób ciągły, a jedynie jako dodatkowy booster raz na jakiś czas.

Zdrowe soki

Oprócz wody dobrze sprawdzą się soki, ze szczególnym naciskiem na soki warzywne. Zawierają wiele witamin, więc będą pełniły też funkcje odpornościową. Wesprą układ immunologiczny, nerwowy, poprawiają wygląd włosów i cery. Ostrożniej obchodzić się trzeba z sokami owocowymi – występuje w nich fruktoza, cukier, który zwiększa kaloryczność. Warto zaś zrezygnować z dodatkowo dosładzanych soków owocowych, wszelkiego rodzaju syropów, słodkich kompotów – chyba, że kompot przygotujemy sami, bez dodatku cukru.

Kawa i herbata – trzeba uważać

Picie herbaty ma szansę nawodnić organizm, jednak zaleca się przede wszystkim herbaty zielone, ziołowe i niesłodzone owocowe. Umiar należy zachować pijąc czarną herbatę i kawę, a to ze względu na zawartą w nich kofeinę. Duże jej ilości podwyższają ciśnienie krwi, a w dłuższej perspektywie może powodować nerwowość, poczucie niepokoju, bezsenność, rozdrażnienie.

Zdecydowanie najlepszym wyborem jest codzienne picie wody – zaleca się ok. 30 ml wody na kilogram masy ciała. Warto wiedzieć, że część wody, potrzebnej do naszego funkcjonowania pochodzi z innych źródeł – np. mamy w sobie wodę metaboliczną, a dieta pudełkowa Poznań zapewniając codzienne dostawy pokarmów również jest źródłem wody, którą nasz organizm pobierze z pożywienia.

Woda i cytryny

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj