Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | sobota, 6 lut, 2021 |

Co trzeba wiedzieć o skokach narciarskich?

Skoki narciarskie są oficjalnie sportem od połowy XIX wieku. W Polsce takie zawody cieszą się naprawdę dużą popularnością.

Jeśli jesteś fanem skoków narciarskich i chcesz poznać najważniejsze kwestie związane z tym właśnie sportem, koniecznie czytaj dalej! Poniżej znajdziesz informacje, które opiszą z czego składa się skocznia oraz pełen ekwipunek zawodnika.

Skocznia narciarska

Z czego konkretnie składa się skocznia narciarska? Poniżej opisujemy poszczególne elementy, zaczynając od góry:

  • Belka – punkt startowy zawodnika, który rozpoczyna działanie dopiero po sygnale trenera. Po użyciu zielonego światła powinien być gotowy do oddania skoku. Im wyższe położenie belki, tym wyższa prędkość uzyskiwana przez zawodników. To natomiast bezpośrednio przekłada się na dłuższe skoki.
  • Próg – to miejsce, w którym skoczek odbija się i rozpoczyna swój lot.
  • Bula – to nazwa grzbietu, od którego zaczyna się skok.
  • Punkt konstrukcyjny (punkt K) – jest to linia, którą należy wziąć pod uwagę przy określaniu punktu skoku.
  • Linia bezpieczeństwa – to punkt, w którym określa się granicę bezpieczeństwa dla skoków.
  • Linia choinki – skoczek nie może przed nią upaść. Jeżeli to zrobi, zostaną mu odjęte punkty.
  • Dojazd – obszar, w którym zawodnik kończy skok.

Kibice skoków narciarskich doskonale znają powyższe pojęcia. Dodatkowo dzięki znajomości zasad mogą wybiegać w przyszłość, kto wygra. Sts opinie dają Ci od samego początku jeszcze większą zabawę i frajdę w typowanie przy równoczesnym poznawanie sportu.

Ekwipunek skoczka oraz punkty za skok

Wiesz już, z jakich elementów składa się skocznia narciarska. Co natomiast z samym zawodnikiem? Co będzie potrzebne, aby mógł trenować? Niezbędna będzie para mocnych skórzanych butów oraz właściwy dobór gogli narciarskich. Ten element może znacząco poprawić widoczność i kontrast wizualny, zwłaszcza przy silnej śnieżnej pogodzie. Nie można zapomnieć również o elemencie, jakim jest naprawdę lekka odzież, która zgodnie z prawami fizyki wpłynie na dynamikę lotu. Dzięki swoim specjalnym właściwościom może wychwytywać powietrze, poprawiając w ten sposób aerodynamikę podczas wykonywania skoku. Co ciekawe, rozmiar odzieży regulują szczegółowe przepisy. Czym byłyby skoki narciarskie bez nart? Zestaw profesjonalnych nart największy wydatek. Podobnie jak w przypadku kombinezonu, rozmiar nart określają odpowiednie przepisy.

Natomiast metody obliczania zdobytych punktów, które najczęściej widzimy na dole ekranu telewizora, są następujące:

  • punkt za długość skoku – po osiągnięciu punktu kalkulacyjnego, skoczek otrzyma 60 lub 120 punktów dla skoczni mamucich. Każdy dodatkowy metr zwiększa liczbę punktów.
  • punkty za styl wykonanego skoku – przyznane przez pięciu sędziów w skali od 1 do 20. Najwyższe i najniższe oceny nie są brane pod uwagę. Pozostałe oceny zostaną zsumowane.
  • punkty bonusowe – są to punkty dodatnie lub ujemne z powodu zmian wiatru lub wysokości belki.

Skoki narciarskie nie są skomplikowanym sportem. Łatwo zrozumieć ich istotę i poczuć niepowtarzalny klimat. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom lepiej zrozumiesz istotę zawodów i będziesz mógł jeszcze intensywniej kibicować przed telewizorem lub nawet na żywo, na przykład wybierając się na zawody do Zakopanego.

Skoczek narciarski

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj