Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 26 lip, 2021 | komentarzy 39

Co z utrzymaniem zieleni w Mosinie? Mieszkańcy tracą cierpliwość: „Zanik Usług Komunalnych”

Zarastają pobocza, boiska czy place zabaw w Mosinie. I choć rzadsze koszenie zieleni może przynosić korzyści dla środowiska, tak w niektórych miejscach zbyt wysoka roślinność stwarza zagrożenie.

Kolejne samorządy ograniczają koszenie trawników w miesiącach letnich. Takie rozwiązanie może wspomagać bioróżnorodność, a także bioretencję, która ma szczególne znaczenie w czasie suszy.

– Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych – mówi Joanna Sasal – botanik, fitosocjolog, kierownik Wydziału Edukacji Wodnej w Wodach Polskich. – Łąka kwietna jest suszo-odporna, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik. Wiążąc w glebie wody opadowe, łąki zmniejszają powierzchniowy spływ wód opadowych i ograniczają ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych – dodaje Joanna Sasal z Wód Polskich.

Nie każda roślinność jest jednak od razu łąką kwietną, która będzie spełniała swoją rolę. Łąki potrzebują bowiem odpowiedniej pielęgnacji oraz dopasowania nasion do powierzchni, na której są zasiewane.

– Kwietne łąki powinniśmy zakładać na terenach zieleni, które wcześniej były koszone, co zmniejsza ryzyko występowania inwazyjnych gatunków obcych lub ekspansywnych rodzimych, które po założeniu łąki stanowią silną konkurencję dla wysianych gatunków roślin – tłumaczą eksperci Wód Polskich. – Ważne są zabiegi w pierwszym roku po wysiewie nasion, natomiast w kolejnych latach systematyczne koszenie, 1-2 razy w roku. Należy zwrócić uwagę na mieszanki dostępne na rynku, dostosowując skład gatunkowy do charakteru powierzchni, na której będą wysiane.

Mosińskie tropiki

Jak wskazują od kilku tygodni mieszkańcy Mosiny, miasto jest coraz bardziej zarośnięte, ale roślinność porastająca pobocza czy place zabaw, z łąkami kwietnymi ma niewiele wspólnego. Jak wskazują niektórzy, zbyt wysoka roślinność na poboczach dróg powoduje ograniczoną widoczność. Kierowcy mają problemy, by dostrzec pieszych zbliżających się do przejść, zwłaszcza dzieci.

Koszenie trawy na terenach gminnych spoczywa na władzach Mosiny, które jednak od kilku tygodni nie mogą dogadać się z mosińskim ZUK w sprawie utrzymania zieleni. Na Osiedlu nr 3 „Przy Strzelnicy” mieszkańcy sami doprowadzili do porządku jeden z placów zabawy.

A jak tam wygląda sprawa na innych osiedlach? U Was również dominuje ZUK, czyli Zanik Usług Komunalnych? – z przekąsem komentują w mediach społecznościowych mieszkańcy, którzy sami chwycili za kosiarki i porządkują przestrzeń miejską.

(Dalsza część tekstu pod postem)

Urząd: Radni obcięli środki

Opóźnienia w koszeniu trawników powodują opóźniające się rozmowy między Urzędem Miejskim w Mosinie a Zakładem Usług Komunalnych, który na zlecenie ratusza zajmuje się utrzymaniem zieleni.

– Podpisanie porozumienia w zakresie usuwania, pielęgnacji drzew i krzewów oraz koszenia, grabienia liści na terenie gminy Mosina w 2021 r. planowane jest na początku przyszłego tygodnia, gdyż dopiero 16 lipca br. Urząd Miejski w Mosinie otrzymał z Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. w Mosinie zaakceptowany projekt porozumienia wraz z cennikiem usług jednostkowych. Do tego momentu zlecane jest koszenie miejsc o dużym natężeniu ruchu oraz miejsca takie jak skrzyżowania, gdzie roślinność zasłania widoczność dróg sąsiednich oraz utrudnia włączenie się do ruchu przekazują nam urzędnicy i dodają, że porozumienie z ZUK dotyczące pielęgnacji zieleni oraz sadzenia roślin na terenie gminy zostało zawarte 1 lipca.

W odpowiedzi na nasze pytania w sprawie rozmów pomiędzy ratuszem a ZUK, koordynator ds. obsługi mediów mosińskiego urzędu wskazuje na radnych.

– W projekcie budżetu Gminy Mosina na rok 2021 zaplanowana została kwota wystarczająca na zaspokojenie podstawowych potrzeb w tym zakresie. Jednak Rada Miejska w Mosinie, uchwalając tegoroczny budżet mocno ograniczyła te środki. Spowodowało to: konieczność wstrzymania procedur związanych z zawarciem porozumień, by w pierwszej kolejności zabezpieczyć środki na zadania wynikające z obowiązku prawnego – wykonania w roku 2021 nasadzeń kompensacyjnych, następnie konieczność prowadzenia negocjacji w sprawie stawek z Zakładem Usług Komunalnych sp. z o.o. czytamy w mailu do redakcji.

To, co przekazują służby informacyjne burmistrza jest nieprawdą – komentuje radny Jan Marciniak, który wskazuje, że radni w stosunku do ubiegłego roku nie tylko nie obcięli funduszy na utrzymanie zieleni, a wręcz je podwyższyli.

– Fakty są takie: burmistrz zaproponował w projekcie budżetu na 2021r. 564 tys. na utrzymanie zieleni. Ostatecznie radni, w ramach prac nad budżetem podnieśli tę kwotę do 578 tys. Podczas sesji marcowej Burmistrz zaproponował radnym… zdjąć z tej pozycji 31 tys. Radni zgodzili się. Pozostało zatem 548 tys. 27 maja Burmistrz chce aby radni tym razem podnieśli wydatki aż o pół miliona. Uznaliśmy, że to zdecydowana przesada, tym bardziej, że inne pozycje budżetowe wymagały także wsparcia. Zaakceptowaliśmy więc podniesie utrzymania zieleni o 250 tysięcy do łącznej kwoty 798 tysięcy złotych – zaznacza radny Marciniak.

– W budżecie na 2020 rok na ten sam cel przeznaczone było 570 tysięcy złotych. W roku bieżącym gmina ma więc większe fundusze na utrzymanie niż w 2020 roku o 228 tysięcy. Tłumaczenie, że radni obcięli środki na zieleń jest po prostu nieprawdziwe – dodaje Jan Marciniak. – Nie wiem, co jest powodem przedłużających się negocjacji między urzędem a ZUK. Niezrozumiałe jest dla mnie także to, że w zeszłym roku, przy mniejszych środkach, ZUK był w stanie utrzymać zieleń miejską, a w tym, przy większych nakładach, nie jest w stanie tego zrobić – podsumowuje radny.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (39)

  • Poncjusz
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 15:40:13 |

    Mosińskiemu giełdowemu rekinowi zawiesił się system w kalkulatorze.

  • Centrum
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 16:19:39 |

    Jakie łąki kwietne ? Czy naprawdę Burmistrz Gminy by usprawiedliwić swoją nieudolność na każdym miejscu musi próbować robić z mieszkańców debili. Ile tych trawników mamy ? w stosunku do dziesiątek tysięcy hektarów łąk nadwarciańskich, leśnych czy na terenach rolniczych. Ten kto wysuwa takie argumenty że kilka tysięcy metrów kwadratowych naszych zapuszczonych trawników zbawi hydrologię Wielkopolski powinien już dawno się leczyć …………

  • Gość
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 17:57:32 |

    No dobrze to trochę z innej beczki.Kierownik Targowiska do wymiany ! Syf,bajzel i tyle.Płotek popsuty leży sobie. Pełno śmieci na targowisku.Panie przejdź się trochę i pozbieraj to co leży. Trochę ruchu nie zaszkodzi.

  • Krystyna z gazowni
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 18:49:22 |

    @Centrym. Masz sporą rację w tym co piszesz. Faktycznie jedna czy dwie niby łączki kwietne a tak naprawdę chwastowiska nic nie zmienia w hydrologii Wielkopolski. Zmienić może za to zamknięcie wszystkich stopni wodnych jakie są na kanałach, żeby zapobiec osuszaniu terenu. Zobacz jak wygląda tama w Bolesławcu. Jest częściowo otwarta. Ona od trzech lat kiedy mamy suszę hydrologiczna powinna być stale zamknięta. A nie jest!!! Wiesz kto stoi za jej otwarciem? Waldemar Wiazek. Największy szkodnik w gminie. Ulubieniec Mielocha. Widziałam na BIP.mosina.pl jak kilkukrotnie składał zapytania o tamę na kanale w ciągu ostatnich lat. Na którejś sesji też o tym mówił że za mało wody jest zrzucane… A wiecie dlaczego? Bo zależy mu na całkowitym osuszeniu łąk między Bolesławcem a Dymaczewem Starym bo tam ma działki. Tam Mieloch da mu warunki zabudowy.

    • orient
      poniedziałek, 26 lip, 2021, 18:55:49 |

      Typowo-obrzydliwe działanie tego duetu. Mam nadzieję, że CBA dokładnie prześwietli te, i inne działania tych szkodników.

    • Gość
      środa, 28 lip, 2021, 16:42:13 |

      Kryśka, zapytaj o działki Kasprowicza na tym terenie. Można pytać i innych radnych o to samo…

      • pikaczu
        środa, 28 lip, 2021, 20:32:11 |

        Dobra uwaga. Kasprowicz na pewne tematy w ogóle nie dyskutuje. Nabiera wody w usta. Udaje ślepego. A taki z niego dziennikarz śledczy. Mordeczka ma pewnie z Wiązkiem sztamę. On powinien wiedzieć, gdzie Walduś z żonką maja działki i gdzie ma szwagier Waldusia. A ma ich naprawdę dużo w Dymaczewie Starym i Borkowicach.

  • Obiektywny
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 20:35:50 |

    ,,Zarastają pobocza, boiska czy place zabaw w Mosinie”
    Proponuję zlikwidować boiska i place zabaw, dzisiaj gówniarze wolą grać na kompie niż na boisku. A na plac zabaw, to mój pies nawet nie chce już chodzić.

  • Gość
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 22:27:33 |

    Czy jest coś, co w gminne się podoba mieszkańcom? Basen nie, łąki nie, trawnik nie, obligacje nie, burmistrz nie, rada nie, przewodnicząca nie, pytam zatem co podoba się mieszkańcom gminy?

    • Jacek
      środa, 28 lip, 2021, 11:07:24 |

      Mi się podobają ludzie, którym los tej gminy nie jest obojętny, i wyrażają swoje zdanie i niezadowolenie do obecnej patologii i wałkarstwa władz.

  • Tomek
    poniedziałek, 26 lip, 2021, 22:35:04 |

    Mieszańcom gminy podobają się marsze homosi.

    • Mieszkańcy
      wtorek, 27 lip, 2021, 0:21:52 |

      Dlatego tak chętnie chodzimy na procesje i pielgrzymki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Mosinianka
    wtorek, 27 lip, 2021, 0:34:39 |

    Mieszkańcom spodoba się, kiedy burmistrz z Wiązkiem i tym podobnymi przyd**asami zniknie z przestrzeni publicznej i przestanie niszczyć co się tylko da w tej gminie.
    Rację ma Krystyna pisząc, że Wiązek tylko czeka na szkody na łąkach żeby zabudować tereny. Mieloch powinien siedzieć i to długie lata i jego przyboczni również.

  • Gość
    wtorek, 27 lip, 2021, 1:02:34 |

    Ano tak czyli jest jakiś ktoś któremu zależy by w kanale nie było wody.Napisałem już tu parokrotnie na kanale powinien być sprawny jaz by regulować nim poziom wody.A wzdłuż kanału ścieżki ławki i oświetlenie..ale byłoby pięknie..

  • Gość
    wtorek, 27 lip, 2021, 9:05:22 |

    Ludzie po co wy się tutaj nakręcacie? Była sesja absolutoryjna, mogliście się wykazać i powiedzieć burmistrzowi, co wam leży na sercu a tak szczekacie na jakimś forum… Cały czas piszą jacyś frustraci, ekipa z Baranówka, Sowinek z Czapur ale jak jest okazja, rzeczywiście coś zrobić, to nikogo nie ma. Z drugiej strony macie swoich przedstawicieli w radach czy zarządzie osiedla, są ogólnodostępne do nich telefony – to dzwońcie i okażcie swoje niezadowolenie. Przez pisanie na forum nic się nie zmieni, bo jest tutaj was garstka.

  • Zniesmaczony stary mieszkaniec
    wtorek, 27 lip, 2021, 9:28:18 |

    Tak mieszkańcom niepodobna się burmistrz, co zaniedbuje podstawowe potrzeby mieszkańców a myśli że kupi ich wdzięczność zbytkiem jakim jest basen. Mieszkańcom niepodobna się rada, która tylko szczeka na sesji jak małe ratlerki, ale nic z tego nie wynika. Co więcej po cichu połowa radnych, nawet tych z opozycji siedzi w kieszeni burmistrza. O najwspanialszym Żwirowniku Waldemarze to nie wspomnę bo on ma już rangę jak mafia pruszkowska. Waldemar może istnieć dzięki ślepocie i przyzwoleniu pozostałych radnych ostatnich 4 kadencji. To oni pozwolili mu egzystować. Trzeba być ślepym lub głupim żeby tego nie dostrzec zawczasu. Tak nie podoba mi się basen, nie podobają mi się obligacje, nie podoba mi się Mieloch, Wiązek i nauczycielka co poucza wszystkich. Nie podoba mi się szemrany bloger, dziennikarz, sołtys i radny zarazem. Nie podoba mi się złodziej z targowiska, jednocześnie dozorca świetlicy, radny i sołtys, bogobojny parafianin.

    • wierny
      wtorek, 27 lip, 2021, 10:31:16 |

      mi sie jeszcze nie podoba gazeta mosinski pudelek. to pisałem ja pracownik z 20 października

  • Mieszkaniec
    wtorek, 27 lip, 2021, 10:47:25 |

    @wierny jesteś pewien że na placu 20 października jeszcze jest ktoś posłuszny Mielochowi? Bo do moich uszu dotarło, że panuje tam rotacja etatów. Ludzie przychodzą i odchodzą bo nikt z tym żałosnym burmistrzem nie chce współpracować. Do tego sprowadził skarbniczka mobberke która wyżywa się na pracownikach bo ma jakieś własne problemy rodzinne. Niesadzę by ktoś poszedł z urzedu w ogień za Mielochem.

  • Mieszkaniec 2
    środa, 28 lip, 2021, 10:54:01 |

    Oczywiście że są posłuszni. Wiernie mu służą bo nagrody dostają sowite z naszej kieszeni gminnej!!! W zuku jeszcze trochę to taczkami będą śmieci wozić bo samochody stare mają i ciągle awarię występują! Każdy cicho siedzi stołka pilnuje i ,,Panu” przytakuje.

    • Jacek
      środa, 28 lip, 2021, 11:09:13 |

      Dokładnie, włodarze tej gminy dbają tylko o swój interes, co nie raz można było zaobserwować choćby na tej stronie. A interes gminy jako całości mają gdzieś, bo przyszli się nachapać, i tyle.

  • kasia
    środa, 28 lip, 2021, 14:45:46 |

    Na Śremskiej przy przejściu przy sklepie spożywczym u bociana takie chaszcze, że pieszych nie widać!!!!!!!!!!!!!

    • Gość
      środa, 28 lip, 2021, 21:25:37 |

      Zamiast pisać ten komentarz zadzwoń do przewodniczącego rady osiedla nr.5 – Jakub Modrzyński – taki widnieje na stronach gminy – i jeśli to nie zbieżność imion i nazwisk, to pracuje w gminie w referacie promocji i kultury 618109528 jakub.modrzynski@mosina.pl
      Radnymi z Twojego okręgu są: Andrzej Raźny -tel. 537 743 235 e-mail: arazny@op.pl, Wiesława Mania tel. 601 578 346 e-mail: maniawieslawa@gmail.com, Michał Kleiber tel. 503 855 601 m.kleiber@tlen.pl, Małgorzata Kaptur tel. 512 334 157
      e-mail: m.kaptur@wp.pl – dane dostępne na stronach urzędu.
      Jeśli głosujesz, to wymagaj czegoś od swoich przedstawicieli.

    • Gość
      piątek, 30 lip, 2021, 14:31:40 |

      Rada osiedla lub Andrzej Raźny, Małgorzata Kaptur i Michał Kleiber – tam kieruj pretensje lub sama koś…

      • gosc
        piątek, 30 lip, 2021, 16:04:17 |

        Obok mieszka Wiązek – nie widzi tego?

      • Cnotliwa niewiasta
        piątek, 30 lip, 2021, 17:22:42 |

        Raźny się zastanawia czy jest z Mielochem czy nie, kaptur specjalizuje się w pouczania niesfornych dzieci, kaliber się wstrzymuje od dawna i raczej nie widać szans na zmianę. A Mieloch? Kurde kto to w ogóle jest ten Mieloch?

      • kasia
        sobota, 14 sie, 2021, 9:17:35 |

        Ja przed swoją posesją nie mam ani jednego źdźbła, a sprawę załatwiłam i po kilku dniach przyjechał Pan i wszystko skosił także tyle w temacie.

        • Płotka
          sobota, 14 sie, 2021, 9:33:11 |

          @Kasia- załatw wykoszenie chaszczy w okolicach świetlicy w Mieczewie, bo Sołtys zajęty jest OdNową.

  • Płotka
    piątek, 30 lip, 2021, 18:21:51 |

    Dwa razy Mieloch nie otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Dlaczego nie ma inicjatywy referendalnej ?
    Skoro Rada negatywnie ocenia działalność Burmistrza to powinna być konsekwentna i podjąć działania w celu zmiany tego stanu.Jeżeli tego nie zrobi to popełni grzech zaniechania.Nie można rezygnować z referendum tylko dlatego że rzadko jest skuteczne.
    Polecam artykuł w sprawie referendum w Murowanej Goślinie w dzisiejszym Głosie Wielkopolskim.

    • Gość
      piątek, 30 lip, 2021, 20:36:38 |

      Pytania referendalne w Murowanej Goślinie:
      Czy jesteś za odwołaniem burmistrza miasta Dariusza Urbańskiego przed upływem kadencji?
      Czy jesteś za odwołaniem rady miejskiej w Murowanej Gośliny przed upływem kadencji?
      Może radni w Mosinie boją się postawienia drugiego pytania.

    • Świnka pepa
      piątek, 30 lip, 2021, 20:38:51 |

      Rada ma pełne gacie. Chcieli dać klapsa na pupę Mielocha i dali nawet dwa razy, ale na nic więcej ich nie stać. Mam wrażenie że temu fetyszyscie nawet sprawiło to radość. Rada jest tyle warta ile ten burmistrz. Dlaczego milczą? Tak jak pisali powyżej gdzie jest Kaptur, Kleiber, fejsbookowy Michalak? Popierdułki nie potrafią się rozprawić z oszustem. To jest wasz obowiązek. A potem niech sama rada się też rozwiąże jako pokuta za przepuszczenie wodociągu w lesie dla swojego kolegi.

      • gosc
        piątek, 30 lip, 2021, 23:15:29 |

        Przecież to mieszkańcy czyli my decydujemy czy ich odwołać nie ma innej drogi – dalej pepo zbieraj podpisy pod referendum, zróbmy to sami

  • Płotka
    piątek, 30 lip, 2021, 21:38:06 |

    A miało być OdNowa. Jest gorzej. Mieloch zabiega o środki na basen i drogi. Jeżeli Polski Ład się zmiłuje i zasili go finansowo, sytuacja ulegnie diametralnej zmianie.Niektórzy jego obecni krytycy nagle się nawrócą i będą dmuchać w jedną trąbę. Być przeciwko basenowi w Mosinie ( w sytuacji kiedy będą środki zewnętrzne) to samorządowa śmierć.

  • Gefir
    niedziela, 1 sie, 2021, 15:10:01 |

    W Mosinie źle się projektuje chodniki. Zamiast budować je przy granicach działek w większości są zbudowane z przerwą przynajmniej półmetrową. Takie zaprojektowanie i zbudowanie chodnika nakłada na miasto szereg obowiązków : odśnieżanie ,utrzymywanie w czystości, oraz dbanie o wolną przestrzeń między chodnikiem a granicą działki…

    • Kacper
      niedziela, 1 sie, 2021, 16:05:24 |

      @Gefir zgadzam się z tobą. Mądre słowa. A widziałeś nowy chodnik w Żabinku? Projektant chyba był naćpany. Chodnik przy płocie powinien być od razu i wąski, a jezdnia powinna być dzięki temu szersza żeby rowerzyści się zmieścili i można ich było wyprzedzić z odstępem 1.5 metra. Tak na zachodzie robią.

      • mieszkaniec
        niedziela, 1 sie, 2021, 23:32:36 |

        @kacper – nawet jak projektant był naćpany, to kontroluje to urzędnik jakiś i za to odpowiada. Zdaje się, że inwestycjami miejskimi zarządza jakaś baba koleżanka Mielocha z Komornik ją ściągnął. Pewnie teologię skończyła.

    • Płotka
      niedziela, 1 sie, 2021, 19:54:34 |

      @ gefir – można przesunąć chodnik do granicy działki ale co wtedy z wolną przestrzenią miedzy brzegiem jedni a chodnikiem?. Porzundni poznaniacy bez względu na położenie chodnika dbają o przestrzeń przed frontem posesji.Tylko flejtuchów nie obchodzi co jest poza ich płotem. Przejeżdżałem przez Daszewice. W środku wsi nowo założony skwerek a obok na rondzie wysoko rosnące chwasty i trawa. Przed niektórymi posesjami ( między jezdnią a chodnikiem) rośnie dorodne zielsko. Nie muszą tego kosić bo to nie ich teren. Niektórzy to robią bo uznają, że tego wymaga estetyka otoczenia. Nowy chodnik na drodze do Głuszyny, a przed niektórymi domostwami zarasta chwastami.Tuż przed Głuszyną nie wykoszone pobocze, a chwasty wchodzą na ścieżkę rowerową. Pas odwadniający kompletnie zarośnięty. Piekna wizytówka gminy Mosina. Czy Daszewice nie mają gospodarza ? Dlaczego Burmistrz Gminy nie zarządził systematycznego przeglądu poszczególnych sołectw co do utrzymania zieleni? Ja chcę widzieć Burmistrza jako gospodarza który interesuje się porządkiem i niego dba. Jego wyprawy na giełdę , mówiąc językiem Kiepskich g…o mnie obchodzą.Niech zajmie się tym do czego w pierwszej kolejności jest powołany.Chce paradować w białej koszuli do niech wróci do Urzędu Marszałkowskiego.

      • mieszkaniec
        niedziela, 1 sie, 2021, 23:30:29 |

        @-Płotka – brawo! Końcówka Twojej wypowiedzi to sedno problemu. Ten człowiek zapomniał, że jest burmistrzem gminy. Tak gminy. On nie wie po co jest burmistrz. Zajmuje się bzdetami, a podstawowe i elementarne sprawy są zaniedbane. Won z takim burmistrzem. Basen mu się marzy. Sny prosiaka o potędze. Mieloch nieudaczniku weź samochód i się przejedź po gminie. Albo najlepiej przejdź się chociaż pieszo po Mosinie. Tylko uważaj bo buty sobie pobrudzisz, albo wyp*** się o krzywe płytki chodnikowe.

      • Gefir
        poniedziałek, 2 sie, 2021, 8:53:21 |

        Teraz taki mieszkaniec może to zrobić ale nie musi
        W większości Mosiny nie ma problemu w przesunięciu chodnika do płotu. O jakiej jezdni Pan pisze ? Os Nowe Krosna nie ma dróg ale kilometry chodnika odsuniętego od posesji owszem…
        Po coś powołano komitety blokowe. Proszę sprawdzić ich aktywność…

  • Crazy Georg
    poniedziałek, 2 sie, 2021, 0:12:04 |

    Na Leszczyńskiej pobocze przy parku za milion to dżungla. Mieloch zdecyduj się albo Warszawa albo Mosina.

Skomentuj