Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 27 sty, 2021 |

Czyszczenie płytek ceramicznych i fug

Czyszczenie płytek ceramicznych i fug jest często dość skomplikowane, bowiem mają one różną powierzchnię. Powierzchnia płytek jest zwykle gładka, natomiast fugi – porowata, a jej poziom jest nieco niższy niż płytek, dlatego właśnie na fugach osadza się najwięcej brudu i trudniej go usunąć. Jest kilka dobrych sposobów, dzięki którym można skutecznie odświeżyć płytki i fugi.

Czyszczenie płytek i fug w domu

Mimo utrzymywania ładu i porządku w domu czy mieszkaniu, niedopuszczenie do zabrudzenia płytek i fug nie jest możliwe. Szczególnie trudne jest to w przedpokoju, w kuchni nad blatem do pracy i w łazience – w kabinie prysznicowej lub nad wanną. Ponadto wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni, która jest szkodliwa dla alergików.

Spore znaczenie ma również rodzaj fugi. Obecnie w handlu dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych fug o różnych właściwościach. Budując lub remontując dom można wybrać spoinę, która będzie jednocześnie wodoszczelna i odporna na zanieczyszczenia, np. epoksydową. Wciąż jednak największe zastosowanie, głównie ze względu na cenę, mają fugi cementowe, które ścierają się i wypłukują, a także stosunkowo szybko ulegają zabrudzeniu.

Płytki i fugi w domu można czyścić na dwa sposoby: gotowymi preparatami, które można zakupić w sklepach z chemią gospodarczą, i środkami domowymi. Gotowe preparaty chemiczne są skuteczne, o ile zostaną właściwie dobrane do rodzaju płytek (klinkier, gres, itp.). Konieczne jest czytanie etykiet przy zakupie, aby nie zastosować nieodpowiedniego preparatu; może to bowiem spowodować odbarwienie, zmatowienie lub całkowite zniszczenie powierzchni płytki. Nie należy też przekraczać zalecanej przez producenta dawki preparatu. Oprócz tego, przed rozpoczęciem czyszczenia warto wykonać próbę na kawałku płytki w niewidocznym miejscu, aby ostatecznie upewnić się co do właściwości danego środka czyszczącego.

Domowe sposoby polegają na czyszczeniu płytek i fug mieszaniną amoniaku z sodą w proporcji 2 łyżeczki sody na 2/3 szklanki amoniaku. Mieszaninę należy przygotować bezpośrednio przed użyciem, przelać do pojemnika z atomizerem i spryskać powierzchnię, po upływie godziny wyszorować szczotką i spłukać wodą.

Niezależnie od sposobu czyszczenia, zabieg należy przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych, a pomieszczenie po czyszczeniu starannie wywietrzyć.

Na większych powierzchniach w domu, gdzie znajdują się płytki, dobrym rozwiązaniem są np. mopy przemysłowe Numatic. Jest ich kilka rodzajów i można z ich pomocą myć powierzchnie zarówno przy użyciu preparatów chemicznych, jak i środków domowych.

Starsze fugi, które bardzo trudno doprowadzić do idealnej czystości, można pomalować. W sklepach chemicznych można nabyć farbę lub renowator do fug w formie np. markera, co ułatwia aplikację. W ostateczności można starą fugę usunąć za pomocą np. wiertarki z odpowiednio dobraną końcówką, a następnie położyć nową fugę.

Duże powierzchnie z płytek ceramicznych

Płytki są najczęściej stosowaną nawierzchnią podłogową w galeriach handlowych, dyskontach i hipermarketach. Podłogi w tych obiektach wymagają profesjonalnych urządzeń do czyszczenia, a także specjalnie przeznaczonych dla nich preparatów.

Czyszczenie podłóg w dużych obiektach jest szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy wnosi się do nich na obuwiu topniejący śnieg i błoto. Nie zawsze wystarczają wycieraczki przy wejściach. Tym bardziej obecnie, w okresie pandemii, kiedy z oczywistych powodów kładzie się nacisk na czystość i dezynfekcję, codzienne mycie podłóg jest tak istotne.

Najczęściej do czyszczenia podłóg stosuje się automaty szorująco-zbierające, jak np. szorowarka Numatic. Na dużych powierzchniach sprawdzają się maszyny bateryjne. Są one wydajne, zwrotne i swobodnie mogą się przemieszczać w ciągach komunikacyjnych. Maszyny te wyposażone są w szczotki lub pady. Przy jednym przebiegu zamiatają, nawilżają, myją i zbierają brudną wodę do pojemnika, pozostawiając suchą i czystą podłogę. W pomieszczeniach zapleczowych mają zastosowanie mopy przemysłowe.

Preparaty chemiczne, stosowane w szorowarkach, są niepieniące lub niskopieniące, o wysokim pH (alkaliczne) i wysokowydajne. W zależności od czyszczonej powierzchni i stopnia jej zabrudzenia mogą być rozcieńczane w proporcji nawet 1 do 100.

Do mycia podłóg z płytek w magazynach spożywczych, kuchniach restauracyjnych, zakładowych i zakładach przemysłu spożywczego stosuje się profesjonalne preparaty o właściwościach silnie penetrujących porowate powierzchnie fug, nadające się do mycia zarówno maszynowego, jak i ręcznego. Preparaty te są również silnie skoncentrowane i bezzapachowe.

Łazienka

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj