Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 16 wrz, 2021 | komentarzy 8

W Mosinie ruszył Darmowy Rower Małomiasteczkowy (DROOM)

W Poznaniu system rowerów miejskich działa już dziesiąty rok. Korzystają z niego tysiące mieszkańców, którzy wybierają jednoślady jako środek transportu w drodze do pracy czy na weekendowe wycieczki. Od 18 września podobny system zaczął działać w Mosinie. Z jedną zasadniczą różnicą – za wypożyczenie poznańskiego roweru trzeba zapłacić – mosiński jest za darmo!

Darmowy Rower Małomiasteczkowy w Mosinie

“Rowerodzielnia” – nasuwa się pierwsze skojarzenie, bo jeśli coś ma być za darmo i bezinteresownie, to zamieszani muszą być wolontariusze mosińskiej Jadłodzielni. – Mamy już rowery, które są już w pełni gotowe do jazdy. Na początku rowery zostaną rozstawione w różnych miejscach w centrum. Jeśli napotykamy dany rower i wiemy, że jest to rower darmowy, po prostu na niego wsiadamy i jedziemy od punktu A do punktu B i pozostawiamy uczestnikom ruchu w widocznym miejscu – zapowiada Artur Nadolny, jeden z pomysłodawców inicjatywy.

Darmowy Rower Małomiasteczkowy jest maksymalnie prosty w obsłudze dla mieszkańców. – Rowery są dostępne zupełnie za darmo, nie jest potrzebna żadna aplikacja. Jeśli wysiądziesz na przykład na dworcu w Mosinie i nie będziesz chciał iść do domu pieszo, a akurat będzie stał DROOM, to możesz wsiąść, pojechać i po prostu zostawić go na najbliższym stojaku dla rowerów albo gdzieś w okolicy, by mogli z niego skorzystać inni – tłumaczy Artur Nadolny.

Wolontariusze nie ukrywają, że liczą się z możliwością zaginięcia części jednośladów. – Mamy świadomość, że pewnie część rowerów zniknie. Zawsze znajdą się osoby destrukcyjne, które lubią coś zniszczyć, ukraść. Chcemy uświadamiać jednak mieszkańców, że jak coś jest darmowe, to też trzeba o to dbać i wykazać się obywatelską postawą, a nie dbać tylko coś co jest u nas w domu, pod naszym płotem – tłumaczy Artur Nadolny i zaznacza, że DROOM ma też zmotywować władze do większej wrażliwości na ruch rowerowy w gminie. – W Mosinie pogarsza się infrastruktura rowerowa, która jest w szczątkowej postaci. Sposób poruszania się w Mosinie jest nastawiony na samochody, co powoduje coraz większe korki i nerwowość wśród mieszkańców. DROOM ma pomóc wybierać rower na krótkich odcinkach, co jest praktyczniejsze, wygodniejsze i odciąża ruch – dodaje Artur Nadolny.

Inauguracja Darmowego Roweru Małomiasteczkowego odbyła się 18. września o godzinie 16.00 na targowisku miejskim w Mosinie podczas festiwalu „Sztukodzielnia„. Gotowych jest już ponad  10 jednośladów. Kolejne będą na bieżąco przekazywane przez mieszkańców.

Droom - Darmowy Rower Miejski

Projekt #DRooM wspierany jest przez mieszkańców przekazujących rowery oraz pasjonatów przygotowujących je do udostępnienia w przestrzeni miejskiej

DRooM - Darmowy Roower Małomiasteczkowy na budynku MOK

DRooM zagościł już na chwilę w Mosińskim Ośrodku Kultury fot. Jadłodzielnia Mosina

Droom - darmowy rower w Mosinie

Droom – darmowy rower pod marketem w Mosinie fot. Jadłodzielnia

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • Gość
  czwartek, 16 wrz, 2021, 13:00:50 |

  Według tytułu wynika że chodzi o rower, nie rowery. Jeden rower na Mosinę to chyba za mało. Ale kto wie może wystarczy.

 • Płotka
  czwartek, 16 wrz, 2021, 14:43:13 |

  z niecierpliwością czekam na powstanie projektu pt.
  ,, KOBIETODZIELNIA,,

 • MartaWielokrotnaDziewica
  czwartek, 16 wrz, 2021, 16:21:51 |

  Ehh, ten patriarchalny model społeczeństwa, ale podziwiam, jak z inicjatywy społecznej rowerowej można zeszmacić kobiety. Jeszcze coś? Murzynodzielnia? Etc. Tak schamieliśmy jako społeczeństwo, że aż zęby bolą.
  Na początek polecam empatiodzielnię, może coś tam ruszy.

 • Gość
  czwartek, 16 wrz, 2021, 18:39:44 |

  Brawo Jadłodzielnia.

 • n1qee_
  piątek, 17 wrz, 2021, 23:04:15 |

  Świetna inicjatywa, brawo

 • Zofia
  wtorek, 23 maj, 2023, 5:24:05 |

  Chcialabym oddac rower

  • Jacek
   wtorek, 23 maj, 2023, 21:13:35 |

   Wystarczy skontaktować się z Arturem Nadolnym, kontakt powinien być dostępny w internecie bo prowadzi firmę – kowalstwo artystyczne.

 • Gość
  wtorek, 30 maj, 2023, 17:15:35 |

  Skontaktowalam sie w sprawie odbioru, dziekuje za info

Skomentuj