Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | wtorek, 9 mar, 2021 | komentarzy 5

Dzień Kobiet – o co walczyłyśmy i o co walczymy?

Dla niektórych Dzień Kobiet to wspomnienie nielubianego propagandowego 8 marca z czasu PRL. Dziś większość młodych ludzi uważa ten dzień za powód do wspólnej zabawy, świętowania i zwracania uwagi na sprawy kobiet. Aktualnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet co roku w Polsce odbywają się manifestacje w obronie praw kobiet. W tym szczególnym roku kobiety wyszły na ulice polskich miast już w sobotę.

Dzień kobiet nie tylko 8 marca

Dla niektórych Dzień Kobiet to wspomnienie nielubianego propagandowego 8 marca z czasu PRL. Dziś większość młodych ludzi uważa ten dzień za powód do wspólnej zabawy, świętowania i zwracania uwagi na sprawy kobiet. Aktualnie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet co roku w Polsce odbywają się manifestacje w obronie praw kobiet. W tym szczególnym roku kobiety wyszły na ulice polskich miast już w sobotę.

Czy Dzień Kobiet jest świętem komunistycznym?

Początków Dnia Kobiet historycy upatrują w starożytnych przekazach literackich, gdzie w Rzymie 1 marca przypadały Matronalia. Ten dzień celebrowały zamężne kobiety, zwracając się do bogini Junony o szczęście w małżeństwie, a mężczyźni obdarowywali swoje żony drobnymi upominkami.

Współcześnie znany nam Dzień Kobiet przybył do Europy z Ameryki. Pod koniec XIX wieku sytuacja kobiet pracujących w zakładach pracy była bardzo zła: właściciele wyzyskiwali pracownice, zmuszając je do pracy przez wiele godzin za niskie wynagrodzenie. 8 marca 1910 roku na ulice Nowego Jorku wyszło 15 tysięcy kobiet domagających się praw politycznych i ekonomicznych.

W Polsce pierwszy raz Dzień Kobiet został zorganizowany 24 marca 1924 roku przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Wówczas najważniejszymi sprawami była kwestia ochrony kobiet w pracy oraz niższe zarobki kobiet w stosunku do mężczyzn za wykonywanie tej samej pracy.

W latach 70. i 80. XX wieku to święto było bardzo popularne, wręcz obowiązkowe w zakładach pracy i szkołach. Ówczesna władza podkreślała, że kobiety odgrywają ważną rolę we wszystkich dziedzinach życia. Najpopularniejszymi prezentami był, ironicznie wspominany, goździk i para rajstop. Kobiety otrzymywały też ręczniki, ścierki, kostki mydła lub inne przedmioty codziennego użytku.

W 1945 roku został podpisany pierwszy dokument międzynarodowy potwierdzający zasadę równości kobiet i mężczyzn – Karta Narodów Zjednoczonych. Od zakończenia II wojny światowej ONZ opracowało wiele strategii na rzecz statusu kobiet. W 1993 roku Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym.

Rondo Praw Kobiet w Mosinie

W tym roku w całej Polsce zorganizowano także akcję nadawania ulicom i rondom imienia Praw Kobiet. 8 marca Młoda Lewica złożyła wniosek do Rady Gminy Mosina o nadanie nazwy Rondo Praw Kobiet rondu znajdującym się u zbiegu ulic Wawrzyniaka, Niezłomnych i Sowinieckiej.

„Mosina, jako europejskie, postępowe i nowoczesne miasto, powinno być przykładem dla wszystkich polskich miejscowości i zaakcentować w przestrzeni miejskiej przywiązanie do dziedzictwa pierwszych emancypantek” – czytamy w uzasadnieniu wniosku do radnych.

– W Mosinie sprawa jest łatwa. Nie trzeba nikogo zrzucać z piedestału, bo chodzi o bezimienne rondo – komentuje dla Gazety Wyborczej przewodniczący wielkopolskiej młodzieżówki Lewicy Adam Boch. Działacz dodaje, że podobne wnioski zostały wysłane m.in. w Trzciance i Rybniku.

Różowa skrzyneczka

Nie tylko w Dniu Kobiet, ale każdego dnia – życzymy wszystkim osobom równości i solidarności – mówi Adrianna Klimaszewska jedna z inicjatorek i pomysłodawczyni inicjatywy “Różowa Skrzyneczka”. Aktywistka na co dzień wspiera inne kobiety –szczególnie te, które znalazły się w kryzysie menstruacyjnym . – Niech w końcu nasza przestrzeń będzie dostępna, komfortowa i bezpieczna dla każdej dziewczynki, kobiety, każdej osoby menstruującej.

Adrianna chce, żeby miesiączka przestała być tematem wstydliwym. – Chcemy świata, w którym uczennice nie będą musiały z powodu okresu opuszczać zajęć. Apelujemy dziś mocno o to, by środki higieny na czas miesiączki były powszechnie dostępne w każdej szkole, placówce edukacyjnej, instytucji publicznej. Apelujemy o równą przestrzeń i dostrzeżenie kobiet oraz ich potrzeb .

Puszczykowski Strajk Kobiet

Jedną z organizacji wspierających kobiety na co dzień jest także Puszczykowski Strajk Kobiet. Od października 2020 roku, kiedy wybuchły protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji, PSK nie tylko organizuje protesty, ale także prowadzi kampanię informacyjną.

Organizatorka PSK Iwona Janicka tłumaczy, że nie chodzi zawsze od razu o aborcję, lecz o fakt możliwości dokonania wyboru. – Urodzenie chorego dziecka to bardzo poważna i trudna decyzja. Jestem jednak przekonana, że niejedna dziewczyna, kobieta, która ma wsparcie bliskich i lekarzy, mogłaby tę decyzję podjąć – ale to powinna być jej decyzja – podkreśla aktywistka.

Wiele kobiet, które doświadczają przemocy nie wiedzą do kogo mogą się zwrócić ze swoimi problemami. PSK zorganizował poniedziałki objazdowe, polegające na jeżdżeniu po całym Puszczykowie i informowaniu dziewczyn i kobiet, że nie są same w toksycznych sytuacjach. – Pierwszy etap naszych działań to informowanie jakie są numery telefonów zaufania oraz oferowanie naszego wsparcia. Mamy też w planach zorganizowanie punktu doradczego z pomocą psychologiczną i specjalnym telefonem, wszystko zależy, czy uda nam się uzyskać środki – kończy Iwona Janicka.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Wasze komentarze (5)

 • kajka
  wtorek, 9 mar, 2021, 19:06:25 |

  Świetny artykuł. Dziękuję!

 • O!
  środa, 10 mar, 2021, 11:41:10 |

  „Mosina, jako europejskie, postępowe i nowoczesne miasto, powinno być przykładem dla wszystkich polskich miejscowości i zaakcentować w przestrzeni miejskiej przywiązanie do dziedzictwa pierwszych emancypantek”
  JAKIE MIASTO? Chodzi o Mosinę w Wielkopolsce koło Poznania? Europa, postęp i nowoczesność? Nie widziałam, nie słyszałam :(

  • mieszkaniec Mosiny
   środa, 10 mar, 2021, 11:47:06 |

   Pod tym kątem nie jest u nas tak źle, zobacz co się dzieje na Podlasiu, gdzie dominują wyborcy PISu. Szczena może opaść.

   • O!
    środa, 10 mar, 2021, 11:53:05 |

    No niby fakt, ale… Nie szukajmy gorszych od nas, tylko takich z których można czerpać wzorce.

 • kajka
  środa, 10 mar, 2021, 11:48:56 |

  Rondo Praw Kobiet w Mosinie to super pomysł, natomiast wątpię, żeby w tym zabetonowanym dosłownie i mentalnie mieście to przeszło, niestety.

Skomentuj