Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 26 paź, 2021 |

Dziupla, gniazdo, dom! Jak zakumplować się z naturą?

Jak zakumplować się z naturą – pod takim hasłem, po raz trzeci i ostatni w formule Lata w teatrze, odbyły się w Borkowicach półkolonie organizowane przez stowarzyszenie A la teatr z Bolesławca.

– Pandemia pokazała jak zamknięcie w domu, źle na nas wpływa. Chcemy przypomnieć dzieciom, w jakim niezwykle zielonym miejscu mieszkamy i namówić je do korzystania z niego i do troski o nie – mówi Agnieszka Grygiel z A la teatr. To dlatego większość działań warsztatowych odbywała się w plenerze, w lesie i na łące. Na wspólnych wyprawach dzieci zbierały materiały do prac manualnych i poznawały potencjał miejsc, które są blisko, choć nie zawsze są bliskie.

Półkolonie w Borkowicach organizowane przez A la teatr

Większość działań warsztatowych odbywała się w plenerze

Za warsztaty manualno-konstruktorskie odpowiadały Agnieszka Grygiel i Monika Andrzejewska. To pod ich okiem dzieci wykorzystując leśne zasoby tworzyły ozdoby, wyszywały i plotły. Dodatkowo Monika – specjalistka od laleczek z siana – pokazała jak je wykonać. Za to Agnieszka – miłośniczka prac ogrodowych – zbudowała z dziećmi grządkę. Było samodzielne cięcie desek i łączenie części wkrętarką. Do współpracy zaprosiła także Agnieszkę Baraniok-Lipińską z pobliskiej Drużyny, specjalistkę od rzeźbienia w drewnie. Dzięki niej każde dziecko wróciło do domu ze zrobioną przez siebie skrzyneczką na skarby.

Półkolonie w Borkowicach organizowane przez A la teatr

Dużym zainteresowaniem cieszyło się rzeźbienie w drewnie

Wszystkie działania uczestników prowadziły do zbudowaniu przy świetlicy w Borkowicach wielkiej bazy. Wykonane ręcznie ściany z kolorowych autoportretów i stemplowanej przez dzieci tkaniny, przykrył dach z leszczynowych gałęzi. W środku znalazła się przestrzeń dla innych dzieł. Droga do bazy prowadziła senso-ścieżką zrobioną z szyszek, patyków, kamieni, kory i słomy. To po niej dzieci poprowadziły do środka swoich bliskich, by wspólnie w skupieniu pobyć razem i posłuchać poruszających wyznań dzieci. Dziękuję Ci mamo za to, że zaczęłam uczyć się śpiewu…Tato, kocham cię za to, że się ze mną wygłupiasz i kupiłeś mi książkę…Takie słowa dzieci nagrały podczas warsztatów dźwiękowo-muzycznych z Arturem Klimaszewskim. Wymyśliły też tekst piosenki i kompozycję na patyki, puszki i wiadra po farbie. Tak powstał eko-song. Jesteśmy częścią natury – po swojemu wyśpiewały dzieciaki do stworzonych przez siebie rytmów. Czy teraz pomyślą o tym co wokół nich jak o swoim domu? Liczymy, że tak!

Autorzy zdjęć: Agnieszka Grygiel i Artur Klimaszewski

Półkolonie w Borkowicach organizowane przez A la teatr

Jak zakumplować się z naturą – pod takim hasłem odbyły się w Borkowicach półkolonie organizowane przez stowarzyszenie A la teatr z Bolesławca

Uczestnicy półkolonii przy palenisku z cegieł - Półkolonie w Borkowicach organizowane przez A la teatr

Uczestnicy półkolonii przy palenisku z cegieł

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj