Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 2 cze, 2021 |

W rejonie Mosiny było grodzisko piastów? Specjaliści nie wykluczają

Służby Rogalińskiego Parku Krajobrazowego ujawniły, najprawdopodobniej nieznany dotąd, obiekt archeologiczny.

W regionie, w którym żyjemy znajduje się spora ilość pozostałości minionych czasów: do tej pory w naszym regionie zostało zidentyfikowanych ponad 30 średniowiecznych grodzisk i pozostałości z czasów neolitu, a także kilka tysięcy stanowisk archeologicznych. Okazuje się, że dziedzictwo jakim dysponujemy jest większe niż mogło się wcześniej zdawać.

Odkrycie archeologiczne w rejonie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego

Jak informuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, silnie zniwelowany, dookolny wał ziemny widoczny jest jako czytelna anomalia w intensywności wiosennego wybarwienia miejscowych zasiewów – tzw. wyznacznik wegetacyjny.

– Z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o grodzisku pierścieniowatym stanowiącym relikt osady z tzw. okresu plemiennego (VII-IX w. n.e.) lub nieco późniejszych czasów panowania dynastii pierwszych Piastów. Jednak podkreślić trzeba, że tylko należyta weryfikacja badawcza pozwoli na właściwe określenie funkcji i chronologii obiektu – informują przedstawiciele ZPKWW.

Odkryty obiekt na zobrazowaniach lotniczych Geoportalu (geoportal.gov.pl).

Odkryty obiekt na zobrazowaniach lotniczych (geoportal.gov.pl).

– Odkrycie takie jak to, choć lokalnie istotne, nie jest czymś nadzwyczajnym w dobie nowoczesnych technik badawczych, którymi dysponuje współczesna archeologia. Jest to tylko drobny element, ale składający się na coraz bardziej wyrazisty obraz przeszłości dziejów naszych, czy dziedzictwa kultur nas poprzedzających. Jako parkowcy interesujemy się kontekstem krajobrazowym tego typu założeń osadniczych. Zastanawiamy się, w jakim stopniu uwarunkowania przyrodnicze zadecydowały o lokacji osiedla w tym konkretnym miejscu. Ciekawi jesteśmy, na ile ewentualne badania ujawnią relacje osadników z otaczającą przyrodą i czy miały one jedynie charakter zasobowy, czy może również pozamaterialny – dodają pracownicy ZPKWW.

Zdjęcie wyróżniające (symboliczne) – Wizualizacja obiektu typu Rondel w Nowym Objezierzu Fot. YouTube/ Polsat News screen

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj