Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 16 lut, 2021 | komentarzy 58

Inwestycje w Pecnej były forsowane kosztem wodociągu dla mieszkańców. Radni zwołują sesję nadzwyczajną

Budowa wodociągu w Borkowicach miała rozpocząć się w 2024 roku. Na wniosek władz Mosiny, prace rozpoczną się 3 lata później. To umożliwiło wpisanie do planów Aquanet budowy kanalizacji w lesie w Pecnej, gdzie podłączono już wodociąg do działek rodziny radnego.

Jak mówi nam sołtys Borkowic, jednocześnie radny Rady Miejskiej – Maciej Patela, niektórzy mieszkańcy wsi na podłączenie do wodociągu czekają od ponad dekady. – Od dziesięciu lat, odkąd jestem sołtysem, rok w rok, zebranie wiejskie składa do projektu budżetu Gminy Mosina wnioski, w których znajduje się budowa wodociągu w Borkowicach – mówi radny. – Obecnie na doprowadzenie wody do swoich domów czeka 18 rodzin. Spora ich część zamieszkała i wybudowała się w rejonie ulic Makowej czy Chabrowej już ponad 11 lat temu – dodaje Maciej Patela.

Wodociąg w Pecnej to nie koniec, w planach także kanalizacja

W grudniu 2019 roku Aquanet przedstawia wieloletni plan inwestycyjny spółki na lata 2020-2029. W dokumencie pojawia się budowa sieci wodociągowej w Borkowicach. Początek prac we wsi zaplanowano na 2024 rok. W tym samym dokumencie figurowała budowa wodociągu w rejonie ul. Sosnowej w Pecnej, gdzie prawie 6 hektarów leśnego terenu ma żona radnego Waldemara Wiązka. Budowa wodociągu zakończyła się w tym roku. W planie spółki nie znalazła się jeszcze wtedy natomiast budowa kanalizacji sanitarnej w Pecnej, która również byłaby doprowadzona m.in. do działek rodziny radnego.

We wrześniu 2020 roku Aquanet przedstawia jednak korektę swojego wieloletniego planu inwestycyjnego na lata 2020-2029. W dokumencie znajdują się nowe inwestycje na obszarze gminy. Jedną z nich jest właśnie budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Sosnowej w Pecnej, która do tej pory znajdowała się w „planie życzeniowym”. Koszt inwestycji w Pecnej szacuje się na prawie 2 miliony złotych, przewidywany początek robót w rejonie działek rodziny radnego Wiązka to 2024 rok. Dla porównania, wprowadzone do tej samej korekty inwestycje w Dymaczewie Nowym i Starym, zaplanowane zostały na lata po 2029 roku.

Wniosek, by do do korekty wieloletniego planu Aquanet wpisać budowę kanalizacji w lesie w Pecnej, złożyły władze Mosiny 20 lipca 2020 roku. Jako uzasadnienie podano inwestycję o charakterze placówki opieki społecznej. O budowie domu spokojnej starości w Pecnej od lat miał wspominać właśnie radny Waldemar Wiązek. Wniosek do Aquanet o ujęcie inwestycji w rejonie działek rodziny radnego, podpisał zastępca burmistrza – Adam Ejchorst, którego w poniedziałek poprosiliśmy o wyjaśnienia w tej sprawie. Zastępca burmistrza zapewnia, że wkrótce ustosunkuje się do zadanych przez nas pytań.

Mieszkańcy bez wody wytrzymają kolejne lata, a las bez kanalizacji?

Składając wniosek do korekty planu Aquanet, który umożliwiłby budowę kanalizacji sanitarnej w Pecnej, władze gminy zaproponowały także przeniesienie funduszy, które zarezerwowane były na wodociąg w Borkowicach. Środki, których wydatkowanie było pierwotnie zaplanowane na 2024 rok, przesunięto na rok 2027, z 2025 r. na 2028 r., a także z 2026 r. i 2027 r. na 2029 rok.

Łącznie, na późniejsze lata przesunięto fundusze w wysokości ponad pół miliona złotych. – Planowane nakłady (…) do przesunięcia wynoszą 770 tysięcy złotych i będą wystarczające dla zbilansowania kosztów związanych z realizacją zadania dotyczącego budowy sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Sosnowej w Pecnej – czytamy we wniosku gminy.

W pierwotnym planie Aquanet, budowa sieci wodociągowej w Borkowicach miała rozpocząć się w roku 2024 – w korekcie już w latach 2028-2030. Natomiast na 2024 rok zaplanowano właśnie budowę kanalizacji w lesie w Pecnej.

– Obecnie niektórzy mieszkańcy Borkowic swoje domy zasilają wodą za pomocą studni głębinowych i uzdatniaczy wody – mówi sołtys Borkowic, Maciej Patela. – Jednak ta woda jest trudna do oczyszczenia, co skutkuje przyspieszonym zużyciem sprzętu AGD. Mieszkańcy ponoszą także bardzo duże nakłady finansowe, zakupując wodę pitną w plastikowych baniakach – tłumaczy sołtys.

Na terenach rodziny Waldemara Wiązka w Pecnej, w sąsiedztwie których planowana jest budowa kanalizacji, nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium określa obszar jako teren leśny, na działki żony radnego nie zostały także nigdy wydane decyzje o warunkach zabudowy.

Część terenów w Borkowicach, do których ma być poprowadzony wodociąg, także należy do rodziny radnego Wiązka. – Oprócz wspomnianych już rodzin, które od lat czekają na wodociąg, w trakcie budowy jest około 10 kolejnych budynków w Borkowicach, w okolicy wylotu do Drużyny – mówi radny Patela. – Mieszkańcy nabywali działki, cytuję: „Od Wiązka”, który każdemu z nich obiecywał, że będą mieli wodę w ciągu 2-3 lat – twierdzi sołtys Borkowic.

Radni zwołują sesję nadzwyczajną

Na dziś (16.02) została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Radni przedłożyli projekt uchwały, zmieniający dotychczasowy skład gminnej Komisji Rewizyjnej, w skład której wchodzą m.in. Ryszard Rybicki, Czesław Tomczak i Waldemar Waligórski. Dwaj ostatni radni mieliby stracić miejsce w komisji z powodu toczących się postępowań w sprawie naruszenia przez nich art. 24f. Ustawy o samorządzie gminnym, który zakazuje członkom rady prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego (więcej TUTAJ).

Wniosek o wykluczenie radnego Ryszarda Rybickiego jest natomiast związany z poruszaną na naszych łamach sprawą targowiska miejskiego (więcej TUTAJ). – Nie toczy się w tej sprawie żadne formalne postępowanie jednak Komisja Rewizyjna i jej członkowie winni pozostawać poza wszelkimi podejrzeniami o możliwość zaistnienia nieprawidłowości – czytamy w części uzasadnienia uchwały, dotyczącej zmiany składu Komisji Rewizyjnej.

Na nadzwyczajnej sesji ma zostać także zlecona Komisji Rewizyjnej kompleksowa kontrola w sprawie budowy wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej w Pecnej. – W obecnie obowiązującym Studium obszar ten [do którego zostały poprowadzone przyłącza wodociągowe – red.] jest oznaczony jako las. Mimo tego, gmina sfinansowała wykonanie projektu sieci. Inwestycję zrealizowała spółka Aquanet za cenę prawie 220 tyś. zł. Nie ma uzasadnienia dla celowości tego rodzaju inwestycji a faktycznym odbiorcą efektów inwestycji jest najbliższa rodzina jednego z radnych – brzmi fragment uzasadnienia uchwały.

Początek nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej o 14:00. Transmisja dostępna tutaj: www.mosina.esesja.pl

Aktualizacja (16.02, 16:50):

Rada Miejska odwołała ze składu Komisji Rewizyjnej radnych Ryszarda Rybickiego, Waldemara Waligórskiego i Czesława Tomczaka. Komisji ze zmienionym składem zlecono przeprowadzenie kontroli dotyczącej inwestycji w Pecnej. Więcej TUTAJ

Borkowice - tablica

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (58)

 • karp
  wtorek, 16 lut, 2021, 8:37:40 |

  Dobry ruch. Przede wszystkim Komisja Rewizyjna wymaga oczyszczenia, bo inaczej nikt nie będzie wierzył jej ustaleniom.
  Jeśli już teoretycznie dopuścić korupcję, która ma się zadziać w nowym Studium z przeznaczeniem lasów pod budownictwo,to zarówno korumpujący jak i skorumpowani powinni poczekać na ten moment.
  Tu jedna korupcja wyprzedziła drugą i mieszkaniec Lubonia też ma płacić w cenach wody składkę na korupcję w waszych lasach?

 • Płotka
  wtorek, 16 lut, 2021, 9:18:02 |

  Rozumiem , że wymianie będzie podlegał również Przewodniczący Komisji który przekonywał do budowy pływalni po to aby dzisiaj domagać się odstąpienia od tego pomysłu. Dla mnie nie jest chwiejny w ocenach.
  Tak na marginesie jestem ciekaw co z tej hucpy wyjdzie.Uzasadnienie projektu uchwały jest niespotykane i oparte póki co na subiektywnych i nie zweryfikowanych proceduralnie ocenach.Odważny ten mecenas który przyłożył swoją pieczątkę na projekcie. Czy Rada może ograniczać prawa radnego ? Za chwilę Rada powie , ci a ci radni nie mogą głosować bo mamy do nich takie to a takie uwagi. Mosińska praworządność , job twoju … !

 • Jacek
  wtorek, 16 lut, 2021, 9:48:14 |

  Zróbcie w końcu to referendum!

 • Kejter
  wtorek, 16 lut, 2021, 10:00:38 |

  Po raz pierwszy muszę pochwalić pana radnego Macieja Patele. Podoba mi się uczciwa wypowiedź w środkowej części tego artykułu. Trzeba powtarzać że tereny przy Chabrowej i okolicznych ulicach to też rodzinny interes Wiązka i jego szwagra. Ci ludzie co kupili tam działki to kupili je od rodziny Wiązka lub niego samego. Wszyscy na wsi to wiemy, ale każdy milczał do tej pory. Ta inwestycja choć może potrzebna to też nie jest do końca uczciwa. Tutaj niech zabierze głos radny Ługawiak jak to możliwe że kolonizuje się pola. Ciekawa dyskusja była na ten temat na tej stronie w artykule o TBS i blokach w Krośnie. Tam mieszkaniec pan Kazimierz przedstawił ciekawą opinie na temat tego terenu. To patologiczna historia planowania przestrzennego co zdarzyła się 20 lat temu.

 • Płotka
  wtorek, 16 lut, 2021, 10:22:47 |

  Szkoda że radny Patela nie zrobił rachunku sumienia przed podjęciem decyzji o kandydowaniu na radnego. Czym się kierował popierając Mielocha ? Teraz zmienia zdanie. Nie takich mędrców nam w Radzie Mosińskiej potrzeba.Chcę widzieć tam ludzi z ugruntowanymi poglądami a nie koniunkturalistów ! Politycznych chorągiewek jest wokół nas do cholery.

  • Rekin
   wtorek, 16 lut, 2021, 13:46:08 |

   @Płotka, tu Rekin, zamilcz Waść, bo głupoty koniunkturalne gadasz. Na usługach UM jesteś zapewne. Dobrze, że radny poszedł po rozum do głowy i dostrzegł z kim ma do czynienia. Takie postawy trzeba nagradzać i wspierać.

   • Płotka
    wtorek, 16 lut, 2021, 15:21:59 |

    @ Rekin – radny Wiązek poszedł z Marciniakiem, a potem poszedł po rozum do głowy i wspierał Zofię Springer. Takie postawy trzeba nagradzać i wspierać.

    • karp
     wtorek, 16 lut, 2021, 15:31:38 |

     …toteż pani Springer wynagrodziła wykupem jakiejś
     drogi w Krosinku, za czym on chodził.

     • a tata Marcina powiedział
      wtorek, 16 lut, 2021, 23:48:32 |

      Gmina wykupiła za bańkę (coś koło miliona) drogi na hektarach co to czekają na wodociąg aby się zbyć dobrze (kilka działek już sprzedano). Miała być od przekształcenia opłata adiacencką no to się dogadali i w zamian za opłatę gmina wzięła drogi osiedlowe w rozliczeniu. Takie wałki robione
      są od dawna w tej gminie. Pro publico bono.

     • a tata Marcina powiedział
      wtorek, 16 lut, 2021, 23:50:44 |

      to dotyczy Borkowic dla jasności co to czekają z utęsknieniem za wodą.

 • pyra
  wtorek, 16 lut, 2021, 10:26:23 |

  Z zaciekawieniem czekam na wypowiedz Radnego Waldemara , do niedawna Przewodniczącego d/s Rodzinnych Inwestycji na koszt mieszkańców Gminy Mosina oraz aglomeracji poznańskiej.

 • karp
  wtorek, 16 lut, 2021, 11:09:18 |

  Kiedy rozwiązano tę komisję, to w Luboniu było słychać uff. To mosińskie środowisko westchnęło z ulgą.Lasy myślały że sobie odpoczną, a wodociąg będzie po to, by je latem podlewać.

 • Leśny skrzat
  wtorek, 16 lut, 2021, 11:39:38 |

  @pyra wszyscy czekamy aż głos zabierze sam Waldemar. To jest moje marzenie usłyszeć z jego ust dlaczego wodociąg w lesie oraz w Borkowicach na nowym osiedlu jest tak potrzebny. Może dziś na sesji? Waldek prosimy. Waldek błagamy. Waldek nie dręcz nas bo błądzimy w ciemnościach niewiedzy. Nasz latarniku samorządowej światłości.

 • Antoni
  wtorek, 16 lut, 2021, 12:12:27 |

  Koszt utrzymania się przy władzy Mielocha i posiadania kruchej większości w radzie miejskiej są bardzo wysokie. Nie tylko dla budżetu gminy, ale i dla samego burmistrza. Z tego co wiem w budżecie jest pokaźna pula pieniędzy na promocję. Pytam kogo i czego,chyba tylko burmistrza. Gazetka gminna, wlogi, sztab ludzi w promocji(7 osób). To wszystko kosztuje. 7 osób w promocji to około 400 tyś. zł rocznie,gazetka, wlogi kolejne setki tysięcy. Utrzymanie poparcia przez większość też kosztuje- wodociąg tylko dla radnego ponad 200 tysięcy, kanalizacja tylko dla radnego ponad 2 miliony złotych, i tak dalej, i tak dalej. Co do kosztów wizerunkowych samego burmistrza. Kto go popiera i z kim współpracuje? Fakturzyści: Cebulski Arkadiusz, Czesław Tomczak, Waldemar Waligórski. Aferzyści: Waldemar Wiązek, Ryszard Rybicki. Same kryształy. Burmistrz zamiast odciąć się od takich osób, układa się z nimi, popiera oraz broni. Strateg z tego Pana burmistrza, nie ma co…

  • eva
   wtorek, 16 lut, 2021, 13:48:38 |

   Nie tacy stratedzy upadali i kończyli wiadomo, gdzie. Tylko koni żal.

 • zbych
  wtorek, 16 lut, 2021, 12:38:22 |

  BRAWO! BRAWO! BRAWO! DLA PANA REDAKTORA GAZETY. Ludzie zawsze coś wiedzą i tym razem tez dożo powiedzieli.Panie Burmistrzu nie opłaca się nie słuchać ludzi i roztrwaniać pieniądze gminne na prawo i lewo. Co z wyjaśnieniem ile zarabiają 4 osoby w spółce tej od basenu?

 • Gość
  wtorek, 16 lut, 2021, 12:44:08 |

  Referendum albo Honorowa Dymisja za dużo korupcji i za dużo prezentów dawanych Wiązkowi i innym. Natury człowieka nie oszukasz,obecny system promuje ludzi dbających o swój interes. Wiązek płać wodociągom swoją kasą.

 • Mosinianin
  wtorek, 16 lut, 2021, 12:46:55 |

  O widzę, że radny Paleta postanowił zatopić kolegę Wiązka, który to spoczywa głębiej niż Tytanik. Niewierzę jednak w to , że spełnia swój obowiązek (radnego), raczej wygląda mi to na próbę ucieczki jak najdalej od wiru, który ciągnie na dno. Panie radny, ta oburzona reakcja to już musztarda po obiedzie. Skompromitowaliście się i trzeba to wziąć na klatę,a nie zwalać jeden na drugiego.
  ,,Zastępca burmistrza zapewnia, że wkrótce ustosunkuje się do zadanych przez nas pytań.”
  O kurde co tu robić ?
  Jak tu się wybielić ?
  Na kogo zwalić ?

  DAJECIE MI WIĘCEJ CZASU !!!
  Może coś wymyślę.

  • Poncjusz
   wtorek, 16 lut, 2021, 14:07:57 |

   Tylko szczera spowiedź w szafie oraz pokuta zbawi winowajców.

 • Gość
  wtorek, 16 lut, 2021, 12:47:21 |

  Zawsze bardziej wiążą wspólne interesy niż promocja. Możliwe iż tu z burmistrzem mamy wyjątek.

 • Gość
  wtorek, 16 lut, 2021, 13:22:32 |

  Mieli ludzi za motłoch a okaże się zaraz, że ten motłoch wziął sprawy w swoje ręce i oficjeli przegoni, niczym wiatr.
  Swoją drogą może teraz zaczną sypać jeden na drugiego.
  Gdyby brali cichutko małą łyżką pewnie do tej pory nic by się nie wydało. Ale nie muss być duża łyżka, prawie tak duża jak łycha koparki.

  Prokuratura, jak ktoś gdzieś pisał powinna z urzędu zbadać sprawę. Tu chodzi o finanse publiczne, które podlegają ochronie. Może są rzeczy, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego i czekają na odsłonę.

  Rada powinna na nadzwyczajnej sesji podjąć uchwałę o zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

  • Kurczak
   wtorek, 16 lut, 2021, 16:20:38 |

   @Gość nie obraź się ale żyjesz marzeniami. Prokuratura takie rzeczy umarza dwa dni po tym jak wpłynie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa! Halo w Polsce żyjemy! Sprawa jest bez wątpienia śmierdząca i etycznie jest to blamaż radnego wiązka, pozostałych radnych też bo albo dali się w konia zrobić albo udawali że nic nie widać. Ja podejrzewam to drugie. A burmistrz? Szczerze to w moim odczuciu on jakimś dziwnym.trafem najkorzystniej wypadł. To jest okropne ale prawdziwe. Rozwiązanie jest jedno. Cała radą i burmistrz poddają się do dymisji. Honorowo nie startują też w kolejnych wyborach. Nie ma Zlituj sie. Ani dla burmistrza, ani wiązka, ani Marciniaka, ani nikogo innego. Rozpędzić szachrajstwo. A na prokuraturę nie liczcie bo tu nie ma naruszenia prawa. To jest po prostu smród etyczny.

   • Kizia
    wtorek, 16 lut, 2021, 19:16:05 |

    Ależ jest naruszenie prawa, bez wątpienia.

 • karp
  wtorek, 16 lut, 2021, 14:03:16 |

  Myślę, że można to tak spuentować, że jedna inwestycja dla Wiązka, wypchnęłą inną dla Wiązka z planów Aquanetu.

  • Kurczak
   wtorek, 16 lut, 2021, 16:23:43 |

   Bo wiązek też ma swoje priorytety. Widać las w Pecnej był ważniejszy niż działki jego i jego szwagra w Borkowicach. A wiesz dlaczego karpiu? Bo w Borkowicach prędzej czy później będzie wodociąg. A w lesie to była jedna szansa na 100 żeby go wybudować. Albo teraz albo nigdy. No i udało się.

 • Leśny dziad
  wtorek, 16 lut, 2021, 14:52:00 |

  Zobaczymy co zrobi nowa komisja rewizyjna.

  • Płotka
   wtorek, 16 lut, 2021, 15:24:05 |

   Napisze opowiadanie pt. ,,Jak budowano wodociąg,,.

   • Gość
    wtorek, 16 lut, 2021, 16:05:06 |

    …lub udokumentowany kryminał,którego prokurator tak łatwo jak poprzednio nie umorzy.

 • Ja
  wtorek, 16 lut, 2021, 14:53:34 |

  Radni proszę się nie oburzać, ze doniesienia medialne nie mogą spowodować odwołania z komisji.NIE JEDNE DONIESIENIA MEDIALNE SPOWODOWAŁY BURZE NP W RZĄDZIE, DYMISJE, AFERY ITP. lub referenda za odwołaniem burmistrza

 • labradorex
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:04:15 |

  Michał Kleiber w komisji rewizyjnej. Michał bierz się za nich i za pisiora! NIE ODPUSZCZAJ ! Do suchej nitki ich kurła przejrzeć ! Bo Mosina to patologia !

 • labradorex
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:06:51 |

  Aż strach mysleć jakby wyglądała ta gmina gdyby nie radny Ługowiak, Kleiber! Te stare wygi by nas doszczętnie z torbami puścili! Ludzie, mieszkańcy gminy i miasta, zacznijcie myśleć. Nie głosujcie na tych starych panów z rady ! Starcy do wnuków a nie do zarządzaniem tak wielką gminą ! Pisior rownież !

  • Nieznajomy
   wtorek, 16 lut, 2021, 15:52:18 |

   Starsze osoby należy traktować z szacunkiem, o ile na takowy zasługują. Można też czerpac z ich wiedzy i doświadczenia, i ile takowe mają. Nie wszystkich od razu do jednego wora. Szacun dla nestora, radnego Jana Marciniaka.

   • orient
    wtorek, 16 lut, 2021, 15:58:24 |

    Który w tej całej aferze nawet słowem się nie odezwał…

 • Leśny dziad
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:29:13 |

  Czy ktoś może napisać o jakiej sprawie była mowa na nadzwyczajnej sesji czyli chodzi o to że Waligórski się z kimś procesuje i czy wiadomo z kim i o co?
  Co za sprawę?

 • Gość
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:34:59 |

  Oglądałem na żywo nadzwyczajną sesję i widziałem że jest zero obserwujących czyli rozumiem że jestem zero!

  • labradorex
   wtorek, 16 lut, 2021, 15:49:39 |

   Jeszcze rok temu to sesje były transmitowane na youtubie na żwy0 z otwartym czatem, było wiele nieprzychylnych komentarzy więc rada Mosiny zwiała na esesje.

  • Wanda
   wtorek, 16 lut, 2021, 15:56:17 |

   Godziny pracy były. Co, co będą chcieli, odtworzą sobie wieczorem. 0 + 1 to już więcej niż zero.

  • karp
   wtorek, 16 lut, 2021, 16:16:26 |

   Oglądałeś nie tą sesję. Już na starcie było ponad 50 oglądających.Czapurski taki skrupulant i znowu szukał kruczków prawnych, a art.24 f jakoś nie doczytał, lub nie zrozumiał. Szkoda że nie ma przepisu o podwójnej stawce podatku od nieruchomości dla głosujących na Waldemarów, bo to by trochę wyrównało straty przez nich spowodowane.

 • Płotka
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:38:40 |

  gość@ – pewno spałeś !

 • orient
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:44:19 |

  Typowe zamiatanie sprawy pod dywan, zero pytań i odpowiedzi. Dlaczego radny Wiązek nawet się nie wypowiedział w tej sprawie? Zapewne jak już emocje opadną sprawa zostanie wyciszona. I dalej będzie można wałki robić.

  • Kinga
   wtorek, 16 lut, 2021, 15:54:54 |

   Od wyborców zależy, czy zamiecione zostanie i wyciszone. Referendum trzeba bezzwłocznie!

   • orient
    wtorek, 16 lut, 2021, 15:57:14 |

    Myślę, że lepszego momentu już nie będzie.

 • Gość
  wtorek, 16 lut, 2021, 15:45:03 |

  Wcale nie spałem, oglądałem z zapartym tchem. Liczyłem prawdę mówiąc, że dojdzie do zwarć ale i tak było warto. Szkoda, że to nie ma charakteru debaty jak przy wyborze prezydenta RP.

 • Co tu się wydarzyło?
  wtorek, 16 lut, 2021, 16:01:48 |

  Spodziewałem się dymisji części radnych z Wiązkiem i burmistrzem na czele. A tu proszę. „Mosiniacy nic się nie stao”, „Czekajcie na wodę kolejne lata, jeszcze tylko kilka interesików wcześniej klepniemy”. Co tu jest do wyjaśniania? Sprawa się rypła i tyle. Radni i burmistrz nie mają honoru!

  • Kurczak
   wtorek, 16 lut, 2021, 16:35:16 |

   Honor to nieznane słowo radnym. 3/4 z nich jest uwikłana w niejasne układy. Nawet jeśli nie mają interesu prywatnego to wyciągają kasę na pierdoły jak wyposażenie świetlic z których mało kto korzysta albo na siłownię zewnętrzne które często zarastają zielskiem bo na wielu nikt nie ćwiczy. W ten sposób budują sobie pomniki wśród mieszkańców. To sposób na nadmuchanie swojego ego. Tacy to radni.

   • Płotka
    wtorek, 16 lut, 2021, 16:52:37 |

    @kurczak – całkowicie zgadzam się z Twoimi dzisiejszymi wpisami.Niektórzy z radnych będących sołtysami używają stworzonych przez siebie listowników chełpiąc się tytułami ,,Radny,, i ,,Sołtys,,. Powinien być zachowany rozdział między władza uchwałodawczą i wykonawczą. Jesteś sołtysem pilnuj wsi. Jesteś radnym pilnuj interesów całej gminy.

 • Leśny dziad
  wtorek, 16 lut, 2021, 16:10:42 |

  Oni teraz będą zbierać kwity żeby nie poginęły o jak wszystko zbiorą to popchną do prokuratury.

 • wtorek, 16 lut, 2021, 17:06:42 |

  Aktualizacja (16.02, 16:50)

  Rada Miejska odwołała ze składu Komisji Rewizyjnej radnych Ryszarda Rybickiego, Waldemara Waligórskiego i Czesława Tomczaka. Komisji ze zmienionym składem zlecono przeprowadzenie kontroli dotyczącej inwestycji w Pecnej.

  Więcej:
  https://www.gazeta-mosina.pl/2021/goraco-w-radzie-po-publikacjach-dotyczacych-inwestycji-w-pecnej-i-targowiska/

 • Mp3
  wtorek, 16 lut, 2021, 18:41:48 |

  Podobno do Mosiny wybiera się delegacja z Sycylii z Palermo na czele z Don Corleone. Mają wziąć udział w szkoleniu . Podobno szkolenie prowadzi … są jeszcze wolne miejsca i chętnych zaprasza się. Tytuł szkolenia kręcenie lodów po włosku.

 • karp
  wtorek, 16 lut, 2021, 18:52:16 |

  W waszym ZUK przez 10 lat przebywała delegacja z Dupiewa i prowadziła tam szkolenia.Jeden jeszcze został. Ci z Sycylii uczą się od nich.

 • GOŚĆ
  wtorek, 16 lut, 2021, 21:00:04 |

  Sołtys i zarazem radny Borkowic wspomina o tym, że mieszkańcy 10 lat czekają na dostęp do wody. Śni sen o wydajnym wodociągu z dostatecznym ciśnieniem wody. W tym samym czasie duża grupa „postępowych” radnych krytykuje budowę magistrali wodnej do Dymaczewa i Borkowic. Tutaj nic nie trzyma się kupy! To w jaki sposób ma być dostarczona woda do tego rejonu gminy? Nie da się jej przewieźć w pustych puszkach po piwie za 500+, a jeśli magistrala to o jakim przebiegu, by nie wywoływała takich emocji? Mosina jak mówią, to stan umysłu i nic tego nie zmieni.

  • Gość
   wtorek, 16 lut, 2021, 21:15:29 |

   To kto pracuje w waszym Urzędzie Gminy? Dyletanci?

   • gienek
    wtorek, 16 lut, 2021, 21:47:38 |

    W urzędzie za chwilę będą pracować studenciaki z łapanki bo kto mądrzejszy to z stamtąd już uciekł zawczasu albo został zmobbingowany. Rotacja etatów jest odkąd rządzi Mieloch. Przywiózł w teczkach trochę swoich urzędników znajomków co nie znają gminy bo są z Poznania i potem budują wodociągi po lasach.

  • lubię Waldemara
   wtorek, 16 lut, 2021, 21:33:27 |

   Bo za tym wodociągiem do Borkowic też się smród ciągnie. Pewno dlatego niektórzy kumaci radni maja opory. Już tu kilka osób dobitnie pisało o co chodzi. Miejscowi wszyscy wiedzą. Radny Patela też uczciwie tym razem postąpił udzielając wywiadu, który tu jest wpleciony w ten artykuł. Te słynne działki bez wody to są działki Wiązka (i jego szwagra) oraz działki prywatnych osób kupione od Wiązka w latach ubiegłych. To jest znowu szemrany interes. Akurat tutaj pan radny i sołtys Patela jest miedzy młotem a kowadłem i serdecznie mu współczuję. Szczerze. Bo ma kilak nowych domów co chcą wody, ale obok jest mnóstwo działek tego Waldemara i jego szwagra. Nie będzie wodociągu oburzeni będą ludzie co działki kupili. Będzie wodociąg to znowu wygra Waldemar. Winna jest Zocha bo za jej kadencji dała prezent tej rodzinie i zrobiła z tamtejszymi radnymi plan w środku pustkowia. Nie mylcie ludzie Borkowic z tym nowym osiedlem Waldemara.

  • MartaWielokrotnaDziewica
   środa, 17 lut, 2021, 8:27:44 |

   Nie krytykuje, jedynie poddaje pod wątpliwość kolejność działań (patrza tereny za Wartą) oraz oczywisty zgrzyt z uwagi na sąsiedztwo działek rodziny radnego Waldemara Wiązka. To jednak istotny kontekst.

 • karp
  piątek, 19 lut, 2021, 11:29:00 |

  Gdyby ktoś mógł rozjaśnić moje wątpliwości na temat
  zastawki na Samicy Stęszewskiej na działkach 163 i 164 w Dymaczewie Starym.
  Tak tylko pytam w związku z równaniem:
  Mosina+woda=Wiązek

 • Płotka
  piątek, 19 lut, 2021, 11:38:41 |

  @ karp – myślę, że znajdzie się radny który bezzwłocznie zwróci się do Burmistrza o wyczerpujące udzielenie wyjaśnień w tej sprawie na najbliższej sesji Rady.

 • karp
  piątek, 19 lut, 2021, 13:00:23 |

  Doczytałem, że to Wody polskie, ale oni też mądrością nie grzeszą. Piszą, że to na działkach gminy Mosina, a gminy zwykle nie są właścicielami koryt rzek.Tak sobie myślę czy taka zastawka w Dymaczewie Starym zapobiegnie niekontrolowanemu odpływowi wody z Jeziora Dymaczewskiego? Bez tego woda popłynie w kierunku Stęszewa?

Skomentuj