Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Wiktoria Kalimbet | środa, 20 sty, 2021 | komentarze 4

Jak mądrze dokarmiać ptaki? Nad kanałem pojawiły się banery, które nam podpowiedzą

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie powinniśmy karmić ptaków chlebem ani żadnym innym pieczywem. Może to spowodować u nich schorzenia przewodu pokarmowego, choroby nerek, a nawet prowadzić do śmiertelnej deformacji skrzydeł. Czym więc karmić zwierzęta, żeby nie zrobić im krzywdy?

Na kładce przy targowisku nad Kanałem Mosińskim zawieszono banery z informacjami o dokarmianiu ptaków. Jest to inicjatywa mieszkanki Mosiny Doroty Keczmerskiej oraz radnego Rady Miejskiej Arkadiusza Cebulskiego.

– Znalazłam na Facebooku zdjęcia łabędzi, które miały „anielskie skrzydła” [deformacja ostatniego stawu w skrzydłach, spowodowana najczęściej złym odżywianiem – red.]. Napisałam post o tym, jak trudno jest wytłumaczyć komuś, kto przez całe życie karmi ptaki chlebem, że to im szkodzi, – opowiada Dorota Keczmerska.

Schorzenie „anielskie skrzydła” u łabędzia. Fot. Facebook.com/kanalpupila, Stowarzyszenie Leśne Pogotowie

Mieszkanka tłumaczy, że natychmiastowych efektów takiego dokarmiania nie widać, są natomiast skutki długofalowe. – Ta kaczuszka nie umrze od razu, jak dostanie od nas bułkę, tylko za pół roku, kiedy już tego nie zobaczymy, – mówi Dorota i dodaje, że to szczególnie ważne w pełni sezonu dokarmiania. – Zależało mi na tym, żeby ta informacja szybko zaistniała.

Mieszkankę wspomógł radny Arkadiusz Cebulski.

– Zaczęło się robić głośno na Facebooku, – komentuje radny. – Ja też przez długi czas nie zdawałem sobie sprawę z tego, że takie dokarmianie szkodzi ptaszkom. Więc jako radny to sfinansowałem. Mam nadzieję, że matki nas za to nie zlinczują, – śmieje się Cebulski.

Zakaz dokarmiania?

Zawieszenie tych banerów nie oznacza jednak zakazu dokarmiania ptaków, lecz mają one na celu informowanie o tym, jak możemy to robić nie krzywdząc. Na banerze Dorota Keczmerska umieściła alternatywne pomysły na pokarm.

Mieszkanka zwraca uwagę także na to, że nie warto wrzucać ziaren do wody. – W innych miastach powstają tzw. „Kaczkomaty” – pudełka z odpowiednim pokarmem dla kaczek, – opowiada Dorota. Jej zdaniem to nie jest duży wydatek dla miasta, i warto spróbować taką inicjatywę zrealizować.

Baner nad Kanałem Mosińskim.

Baner nad Kanałem Mosińskim.

Jak mądrze dokarmiać ptaki - infografika

Jak mądrze dokarmiać ptaki – infografika

Napisano przez Wiktoria Kalimbet opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Wasze komentarze (4)

 • Mieszkaniec
  środa, 20 sty, 2021, 19:15:36 |

  Proponuje dokarmić burmistrza.
  Na nic nie ma pieniędzy, tak go już przyszpiliło, że połakomił się nawet na dekoder.

 • Pytanie
  środa, 20 sty, 2021, 22:27:22 |

  Czy można dokarmiać kaczki i łabędzie niełuskanyn słonecznikiem?

 • Odpowiedź
  czwartek, 21 sty, 2021, 11:45:03 |

  Kaczki i łabędzie można karmić drobno pokrojonymi warzywami (np. marchewką, białą kapustą), ziarnami zbóż, niełuskanymi pestkami słonecznika, ugotowaną kaszą gryczaną, jęczmienną lub pęczakiem – oczywiście wszystko to bez soli. Dostępna jest też specjalna karma dla ptaków wodnych. Co ważne – NIE sypiemy jedzenia do wody.

 • Gość
  czwartek, 21 sty, 2021, 21:41:43 |

  Od lat takie banery i akcje są prowadzone na szachach poznańskich. Żadne nowatorskie pomysły. Plakaty zerżnięte z netu . Tylko żal że to musiało być działanie oddolne a nie referatu ochrony środowiska.

Skomentuj