Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Materiały partnera | piątek, 10 gru, 2021 | 1 Komentarz

Jak zostać prywatnym detektywem?

Praca prywatnego detektywa wielu osobom kojarzy się z amerykańskimi filmami. Z wartką akcją, pościgami, szybkimi samochodami spektakularnie wpadającymi do rzeki, wybuchami i rozwikływaniem skomplikowanych zagadek zabójstw i kradzieży dzieł sztuki.

Wszystko to okraszone szczyptą erotyzmu sprawia, ze wiele osób marzy o zawodzie prywatnego detektywa. Rzeczywistość jest jednak bardziej prozaiczna, jednak jeśli masz analityczny umysł, lubisz rozwiązywać zagadki i nie odstrasza Cię siedzenie godzinami w samochodzie i obserwowanie „obiektu” możesz spróbować swoich sił jako prywatny detektyw.

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Prywatny detektyw to osoba pomagająca w rozwiązywaniu różnych nietypowych problemów. Najczęstszymi sprawami z jakimi ludzie zgłaszają się do detektywa są sytuacje podejrzeń o zdradę, kiedy potrzeba dowodów na niewierność. Sprawy związane z poszukiwaniem dowodów oszustw i nieuczciwej konkurencji oraz poszukiwanie zaginionych osób i mienia.

Detektyw pomaga także ofiarom szantażu, porwań czy wyszukuje istotne dowody w sprawach karnych pomagając oczyścić podejrzanego z niesłusznych zarzutów lub nawet znaleźć winnego i obciążyć go dowodami.

W 2001 świadczenie usług detektywistycznych w Polsce zostało uregulowane Ustawą o usługach detektywistycznych. Ustawa nakłada na detektywów wiele obowiązków- muszą oni działać zgodnie z zasadami etyki, nie mogą korzystać z metod i środków zarezerwowanych dla służb, detektyw musi spisać umowę z klientem, a po zakończeniu współpracy sporządzić raport.

Detektyw musi posiadać licencję i pokazywać ja na żądanie każdemu, z kim prowadzi czynności.

Prywatnego detektywa można znaleźć w każdym mieście. Detektyw Poznań najlepiej sprawdzi się w rozwiązywaniu zagadek w okolicy, podobnie z innymi miastami i rejonami. Detektyw poradzi sobie także ze sprawami o zasięgu krajowym czy nawet międzynarodowym.

oko, zdrada

Co zrobić żeby zostać prywatnym detektywem?

Prywatnym detektywem może zostać każda osoba, która ma ukończone 21 lat. Warunkiem koniecznym jest posiadanie obywatelstwa polskiego lub obywatelstwa państwa członkowskiego unii Europejskiej. Trzeba mieć minimum średnie wykształcenie.

Koniecznym warunkiem prawnym jest posiadanie zdolności do czynności prawnych. Przyszły detektyw nie może też być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Nie może się także wobec niego toczyć postępowanie w żadnej z tych spraw. Kandydat musi także mieć pozytywną opinię komendanta wojewódzkiej policji.

Jeśli kandydat był zwolniony dyscyplinarnie ze służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, sądu, innego organu administracji publicznej w Polsce lub innym kraju, wojska czy prokuratury, musi odczekać pięć lat, aby móc podjąć pracę detektywa.

Aby zostać detektywem trzeba posiadać pozytywną opinię lekarską, zaświadczająca o zdolnościach psychicznych do wykonywania zawodu.

Detektyw musi posiadać dokument potwierdzający odbycie szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych, informacji niejawnych i wiadomości z zakresu praw i obowiązków detektywa.

Praca detektywa możliwa jest po uzyskaniu licencji detektywistycznej i wpisie do rejestru działalności detektywistycznej.

Warto pamiętać o cechach charakteru, które powinien posiadać przyszły detektyw. Warto, aby była to osoba spostrzegawcza, umiejąca łączyć wątki, oraz przede wszystkim cierpliwa. Praca detektywa nie jest bowiem tak spektakularna jak na filmach i często wiąże się z długimi obserwacjami lub mozolnym przeglądaniem nagrań z kamer.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Wasze komentarze (1)

Skomentuj