Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 15 maj, 2021 | komentarzy 5

Komendant Główny straży pożarnej spotkał się z ochotnikami w Mosinie

W piątek 14 maja w siedzibie OSP Mosina odbyły się konsultacje w sprawie ustawy o ochotniczej straży pożarnej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ochotniczych jednostek, Komendant Główny Państwowej SP i wojewoda wielkopolski. Na spotkaniu padło kilka gorzkich słów w kontekście mosińskiego samorządu.

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Niektóre proponowane zapisy wywołały w środowisku kontrowersje. Wątpliwości wzbudziło chociażby definiowanie jednostek ratowniczo-gaśniczych OSP, kwestie ekwiwalentów czy umundurowania. W obliczu wątpliwości druhen i druhów, komenda główna rozpoczęła rozmowy z jednostkami o projekcie nowej ustawy.

Jedno z takich spotkań odbyło się wczoraj w mosińskiej OSP. – Jesteśmy dzisiaj w jednej z najbardziej profesjonalnych jednostek jeśli chodzi o Wielkopolskę, jeśli nie o Polskę – zaznaczył na początku spotkania Komendant Główny PSP, nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Przez blisko 90 minut przedstawiciele komendy głównej odpowiadali na pytania strażaków-ochotników, którzy przyjechali do Mosiny lub byli połączeni internetowo. Wiele uwagi druhowie poświęcili współpracy jednostek z lokalnymi samorządami. – Nie wszędzie wójtowie, burmistrzowie czy radni są przychylni – podniósł jeden z druhów w kontekście relacji na linii OSP-samorząd. – Wygląda to różnie – dodał strażak. – Akurat jesteśmy w jednostce, której tłumaczyć nie trzeba, że bywa różnie – odpowiedział komendant główny, odnosząc się do relacji mosińskiej OSP z obecnym burmistrzem gminy.

Spotkanie zakończył Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. – Dobrze, że taka ustawa powstaje, bo widać, że ministerstwo i komenda główna widzą potrzebę uregulowania tak ważnej dziedziny, jaką jest OSP – zapewnił wojewoda. – Widać wśród Was, drodzy druhowie pasję i zaangażowanie. Chciałbym bardzo podziękować za to co robicie, szczególnie jeśli chodzi o ostatnie, pandemiczne miesiące – to nieoceniona pomoc, na którą zawsze mogą liczyć Wielkopolanie – zaznaczył wojewoda.

Komendant Główny wita strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Fot. Biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu

Powitanie strażaków z OSP Mosina. Fot. Biuro prasowe KW PSP w Poznaniu

Konsultacje w sprawie projektu ustawy o OSP. Fot. Biuro prasowe KW PSP w Poznaniu

Konsultacje w sprawie projektu ustawy o OSP. Fot. Biuro prasowe KW PSP w Poznaniu

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (5)

 • j.
  niedziela, 16 maj, 2021, 20:46:25 |

  Nasza OSP jest super. Zawsze i wszędzie można na nich liczyć. Zupełnie odwrotnie od władz gminy. Brawo Panowie!

  • Gość
   środa, 9 cze, 2021, 22:17:38 |

   Szkoda tylko że na kolegów z za ściany non stop pisze liściki ” uprzejmie donoszę „

 • Gość
  niedziela, 16 maj, 2021, 21:09:13 |

  Nie ma jak w Straży , ognia nie ma w d..ę parzy.

  • Gość
   środa, 9 cze, 2021, 22:18:57 |

   [Komentarz ukryty, zawierał treści: wulgarne i powszechnie uważane za obelżywe (art. 3 Ustawy o języku polskim); (art. 23 Kodeksu cywilnego);(red.)]

 • karp
  niedziela, 16 maj, 2021, 22:02:01 |

  Władze Mosiny wolałyby zapewne, by spotkanie odbyło się w Pecnej, gdzie mogłyby się pochwalić
  hydrantami leśnymi najnowszej generacji.

Skomentuj