Black Friday - Stary Browar Poznań Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | poniedziałek, 21 cze, 2021 |

Niebezpieczna pogoda. Prognozowane burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejny komunikat meteorologiczny. Oprócz obowiązującego alarmu pogodowego dotyczącego upałów, synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h.


Pierwszy dzień lata jest w tym roku wyjątkowo gorący. Prawdziwie letniej pogody doświadczyliśmy w ostatnich dniach. Warunki sprzyjały plażowaniu i wszelkim formom aktywności na świeżym powietrzu. Pogoda jednak załamuje się z godziny na godzinę, a co za tym idzie – pojawiają się niebezpieczeństwa związane z występowaniem burz i opadów deszczu.

Jak ostrzegają synoptycy, po południu nad zachód kraju zacznie docierać front burzowy z mocnymi, przelotnymi opadami deszczu i burzami. Alert obowiązuje do wtorku (22.06) do godziny 2:00 w nocy.

Burze z z gradem - IMGW

Burze z z gradem – IMGW

Jak zachować się podczas burzy?

Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach. Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

Przypominamy, że do godziny 19:00 (21.06) obowiązuje też ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 0.0/10 (Głosujących: 0)

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo