Strona główna / Aktualności / Konto dla seniora – czy warto?

Konto dla seniora – czy warto?

Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej wiekowe – między 2008 a 2018 rokiem odsetek obywateli powyżej 65. roku życia zwiększył się o 3,6%. Czy w polskich bankach ta grupa jest zauważana poprzez specjalne oferty? To jedna z wielu kwestii, które nasuwają się podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy seniorowi potrzebne jest konto osobiste. Poniżej bliżej przyglądamy się temu tematowi.

Konto osobiste i karta płatnicza

Podstawowym źródłem dochodów seniorów są świadczenia w postaci renty i emerytury. Do tego należy dodać wypłaty dla osób nadal aktywnych zawodowo czy wpływy od członków rodziny, np. dzieci. Przez wiele lat wypłata emerytury kojarzyła się z comiesięczną wizytą listonosza, który przynosi do domu gotówkę. Obecnie jednak coraz więcej seniorów skłania się ku założeniu konta osobistego, dzięki czemu pieniądze mogą być przekazywane bezpośrednio przelewem.

Choć coraz więcej osób jest zainteresowanych kartami wirtualnymi, o których przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/wirtualne-karty-jak-dzialaja . W ielu seniorów docenia atuty standardowego „plastiku”. Karta debetowa do konta osobistego daje możliwość płatności zbliżeniowych w sklepach, restauracjach czy hotelach. Wielu 60-, 70- czy 80-latków to wciąż osoby aktywne i samodzielne, które dokonują płatności lub korzystają z bankomatu. Jeśli na przeszkodzie nie stoją ograniczenia ruchowe czy zdrowotne, konto osobiste i własna karta płatnicza stanowią alternatywny wybór wobec gromadzenia i używania gotówki dostarczanej przez listonosza.

Seniorzy i bankowość online

Senior nie musi ograniczać się do posiadania konta i karty płatniczej. Współczesnym standardem jest przecież bankowość internetowa – dostęp do konta i produktów finansowych w przeglądarce internetowej na komputerze lub poprzez aplikację mobilną.

Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Gdy myśli się o wygodzie najbliższych, rodziców czy dziadków, należy kierować się ich indywidualnymi preferencjami i umiejętnościami. Jeszcze w 2018 roku 60% obywateli w wieku 65+ nigdy nie korzystało z Internetu. Należy jednak zauważyć, że z każdym rokiem ten odsetek będzie malał, poza tym już teraz prawie połowa seniorów ma doświadczenia związane z obsługą Internetu.

Skoro seniorzy odnajdują się w świecie mediów społecznościowych i potrafią obsługiwać komputery oraz smartfony, bankowość internetowa również powinna być dla nich wygodną możliwością. Banki starają się upraszczać swoje narzędzia, aby każdy klient niezależnie od wieku czy doświadczenia był w stanie sprawdzić stan konta i wykonać podstawowe operacje.

Przykładowe zalety bankowości internetowej dla seniorów to:

  • kontrola nad wydatkami i stanem konta,
  • samodzielne odbieranie i nadawanie przelewów,
  • opłacanie rachunków,
  • korzystanie z e-commerce,
  • możliwość zdalnego założenia lokaty czy wzięcia pożyczki.

Banki w Polsce – przyjazne dla seniora?

Można odnieść wrażenie, że nie wszystkie banki zauważają grupę społeczną, jaką są obywatele 65+. Pewien wyjątek stanowi Bank Pocztowy, w którym oferowane jest „Pocztowe Konto Aktywny Nestor”. Z kolei PKO BP daje swoim klientom wiele wygodnych możliwości w rodzaju bezpośredniego logowania do Internetowego Konta Pacjenta i odbierania e-recept.

Mając w otoczeniu seniorów, którzy nie posiadają jeszcze własnego konta bankowego, karty płatniczej czy aplikacji mobilnej banku, warto pomóc im w podjęciu decyzji i wyborze optymalnej oferty. W tym celu sprawdź aktualne zestawienia, opracowania i poradniki, np. https://fianse.rankomat.pl/poradniki/banki-konto-dla-seniorow . Kluczowy jest wybór konta, którego prowadzenie nie naraża na zbyt wysokie koszty.

Senior na rowerze

Autor Materiały partnera

Sprawdź również

Zbiorniki AdBlue

Wpływ temperatury na stabilność AdBlue – jak projektuje się zbiorniki stalowe do długoterminowego przechowywania?

AdBlue to wodny roztwór mocznika o ściśle określonej specyfikacji chemicznej, który znajduje szerokie zastosowanie w …

Spawacz - ochrona wzroku

Ochrona wzroku podczas spawania – na co zwrócić uwagę przy doborze osłony

Spawanie to proces wymagający nie tylko precyzji, ale również odpowiednich środków ochrony osobistej. Jednym z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *