Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Weronika Zwierzchowska | niedziela, 28 lut, 2021 | komentarze 3

Młodzież troszczy się o naszą przyszłość

Każdy mieszkaniec chciałby w swoim otoczeniu mieć porządek, czysty las i miejsca do rekreacji oraz świeże powietrze. Niestety, smog i dzikie wysypiska śmieci, to nasza codzienność. Promyk nadziei i motywację do przeciwdziałania niszczeniu środowiska niesie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny działający na terenie Mosiny i Puszczykowa.

Wielkie śmieci przemieszczające się na dwóch nogach, nie powinny nikogo szokować, a skłaniać do myślenia nad zanieczyszczeniem środowiska i ilością wytwarzanych odpadów, które produkuje każde gospodarstwo domowe. Młodzi działacze, w sobotę 27 lutego, spacerowali ulicami Mosiny i Puszczykowa przebrani w stroje wykonane z plastikowych odpadów. – Pokazywaliśmy ludziom, że nie chcemy plastiku, który szkodzi człowiekowi, zwierzętom i przyrodzie. Naszym celem było nakłanianie mieszkańców do tego, żeby zrezygnowali z używania jednorazowego plastiku oraz zwrócenie uwagi na jego nadprodukcję – mówi Franciszek Niemczewski, działacz MSK –Mosina-Puszczykowo.

Opakowania i przedmioty plastikowe, które są wielorazowego użytku nie szkodzą środowisku tak bardzo, jak jednorazowa siatka foliowa, która rozkłada się około 400 lat, a butelka PET od 100 do aż 1000 lat. Oznacza to, że wyprodukowany do tej pory plastik cały czas jest w przyrodzie – Tego plastiku wytwarza się coraz więcej, dlatego powinniśmy z niego zrezygnować i wykorzystywać to, co już mamy w naszych domach – zwraca uwagę Franciszek.

Podejście ludzi do problemów klimatycznych zmienia się w ostatnim czasie. Mieszkańcy zwracają uwagę na problemy swojej okolicy, takie jak smog i zanieczyszczenia lasów, a często to właśnie dzieci edukują swoich rodziców i dziadków w kwestiach ochrony środowiska. – Działania przez nas prowadzone spotykają się z pozytywnym odbiorem, a mieszkańcy Mosiny i Puszczykowa są chętni do zmiany swoich nawyków – opowiada Franciszek. Młodzież ze Strajku Klimatycznego angażuje się w sprzątanie lasów i terenów zielonych w Mosinie i Puszczykowie, bo jak podkreślają, drobnymi czynnościami na rzecz środowiska chcą przybliżyć mieszkańcom środki przeciwdziałania katastrofie klimatycznej.

Najprostszym krokiem, który można wykonać dla Ziemi, jest zrezygnowanie z jednorazowych siatek podczas robienia zakupów, a wykorzystywanie bawełnianych bądź lnianych toreb.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Mosina 27 luty 2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny fot. MSK- Mosina-Puszczykowo

Wasze komentarze (3)

 • Kvartz
  niedziela, 28 lut, 2021, 19:34:46 |

  Brawo Młodzi!

 • Mada
  niedziela, 28 lut, 2021, 19:54:35 |

  Super inicjatywa. Miejmy nadzieję, że Ci młodzi ludzie nie jednej osobie przemówili do rozumu.

 • kajka
  niedziela, 28 lut, 2021, 20:16:27 |

  Brawo młodzież!!!

Skomentuj