Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Weronika Zwierzchowska | wtorek, 16 mar, 2021 | komentarze 3

MOK chce zerwać ze stereotypami i szykuje program dla mieszkańców

Mosiński Ośrodek Kultury chce zerwać ze stereotypem nudnego domu kultury i zaprosić mieszkańców do współpracy. Nowy projekt mosińskiego ośrodka „Twoja i moja kultura” ma zaangażować mosinian w inicjatywy kulturalne.

Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021. W wyniku konkursu, wyłoniono 50 beneficjentów z grona samorządowych instytucji kultury w całej Polsce. Decyzją zespołu opiniującego, najlepszym okazał się projekt Mosińskiego Ośrodka Kultury pt. „Twoja i moja Kultura”.

Inicjatywa składa się z dwuetapowych działań. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie diagnozy kulturotwórczej poprzez wywiady oraz rozmowy z mieszkańcami gminy, żeby wyszukać jak najlepsze inicjatywy, znaleźć osoby, które chciałyby coś zmienić w lokalnej kulturze lub mają pomysły na jej rozwój lub polepszenie. – Jako MOK jesteśmy ukierunkowani na współpracę i wykorzystanie potencjału mieszkańców. Głównie chcemy się skupić na osobach zamieszkałych w gminie od niedawna, lecz także poszukujemy innowacji wśród obcokrajowców, którzy mieszkają tu na stałe – mówi Marek Dudek, dyrektor Mosińskiego Ośrodka Kultury.

Drugi etap projektu to wybór 3 – 7 najlepszych inicjatyw mieszkańców. – Pomysłodawca będzie „reżyserem” swojego projektu, który wykorzystuje nas do jego realizacji, a my jako MOK mu w tym pomożemy. Chcemy przede wszystkim dotrzeć do ludzi, żeby ich pomysły mogły być zrealizowane oraz wpłynąć na podniesienie zainteresowania wydarzeniami kulturalnymi, bo kompetentne kulturalnie społeczeństwo radzi sobie lepiej w różnych dziedzinach, na przykład jest świadome takich problemów, jak zmiana obrazu przestrzeni publicznej w mieście – kontynuuje Marek Dudek.

MOK chce skupić się na poszukiwaniu potencjału szczególnie wśród osób zamieszkałych w Krośnie, Czapurach i Daszewicach, ze względu na dużą ilość osób napływowych w tych miejscowościach. – Zależy nam, żeby spojrzenie na kulturę było świeże i zwracało uwagę na to, czego ludzie oczekują, a czego osoby mieszkające od pokoleń może nie dostrzegają w naszej mosińskiej kulturze – podkreśla dyrektor Mosińskiego Ośrodka Kultury. Ze względu na pandemię, która utrudnia realizowanie niektórych działań związanych z projektem, w najbliższym czasie będą zapowiedziane konkretne formy prowadzenia spotkań i rozmów z mieszkańcami.

Wykonanie projektu wspierają mentorzy z Narodowego Centrum Kultury. Pieczę nad badaniami i wyszukiwaniem aktywności wśród mieszkańców sprawować będzie dr Piotr Firych z Instytutu Kulturoznawstwa UAM oraz animatorka kultury Monika Januszewska, która będzie wspomagała MOK w prawidłowym przebiegu projektu.

Przystąpienie do programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2021, jest też związane ze szkoleniami dla pracowników MOK, którzy dzięki temu podnieśli swoje kompetencje i w przyszłości będą sami badali potencjał kulturalny mieszkańców. Dyrektor Mosińskiego Ośrodka Kultury zapowiada, że choć realizacja ich projektu dobiega końca w listopadzie, to zapoczątkowany proces współpracy z mieszkańcami będzie kontynuowany.

Budynek MOK - Miejski Ośrodek Kultury w Mosinie

Budynek MOK – Miejski Ośrodek Kultury w Mosinie

Wasze komentarze (3)

 • Jolka
  wtorek, 16 mar, 2021, 15:03:15 |

  Kolejne wyobcowanie rdzennych mieszkańców Mosiny – Frontem do deweloperów i ich klientów. Ci co mieszkają tu od urodzenia to geny nadające się do piachu. Gratuluję inicjatywy zawierającej dyskryminację. Standardowe podejście Mosińskiej władzy.

  • Jolka
   wtorek, 16 mar, 2021, 15:06:28 |

   PS. Zastanowił bym się nad przeniesieniem MOK do Czapur i Krosna a budynek przeznaczyć na Urząd Miasta nr 3. Na pana dyrektora MOK już też czas.

 • Gość
  wtorek, 16 mar, 2021, 23:40:41 |

  Pani Jolu więcej empatii, uśmiechu, zadowolenia a nie poszukiwanie wroga za każdym rogiem ulicy.
  Zapewniam, szkodzi to urodzie.

Skomentuj