Berdychowski Volkswagen - ID.4 Elektryczny SUV Giełda i wystawa zwierząt egzotycznych
Redakcja GMP | czwartek, 12 sie, 2021 | komentarzy 40

Mosińscy radni przeciwko „lex TVN”?

Na trwającej sesji rady miejskiej, radny Marcin Ługawiak wystosował propozycję wyrażenia sprzeciwu przeciwko planom PiS dotyczących mediów.

– Uważam, że Rada Miejska w Mosinie po raz pierwszy w swojej historii powinna wyrazić opinię na temat polityki centralnej, ponieważ nie ma już wątpliwości, że obecna partia rządząca chce największe media w Polsce podporządkować sobie, a inne zlikwidować – mówi radny i dodaje: – To według mnie jeden z najpoważniejszych ataków na demokrację w naszym kraju. W oświadczeniu pojawia się uzasadnienie, że różnorodność mediów leży w interesie każdej społeczności lokalnej, ponieważ także władza lokalna podlega krytyce mediów – uzasadnia radny Ługawiak.

Sprawą oświadczenia, które, jeśli zostanie podjęte przez radę, trafi do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, radni zajmą się na końcu sesji. Wcześniej rada zajmie się uchwałami w sprawie złożenia do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez burmistrza Przemysława Mielocha i radnego Waldemara Wiązka

Treść oświadczenia ws. “lex TVN”:

Oświadczenie Rady Miejskiej w Mosinie wyrażające sprzeciw wobec likwidowania niezależnych mediów w Polsce

Na podstawie §21 ust. 3 pkt 3) Statutu Gminy Mosina

Rada Miejska w Mosinie wyraża sprzeciw wobec działań Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zmierzających do likwidacji niezależnych mediów. Działalność samorządu lokalnego również jest oceniana przez media i w interesie społeczności lokalnej jest zachowanie pluralizmu w mediach rozumianego jako funkcjonowanie niezależnych od władzy mediów prezentujących różny punkt widzenia. Tymczasem obserwujemy, że główne media publiczne prezentują punkt widzenia partii rządzących, media prywatne, w tym regionalne, zostały przejęte przez spółkę skarbu państwa, a podczas 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przegłosowana została ustawa ograniczająca działalność dużego koncernu medialnego, w którego serwisach informacyjnych niejednokrotnie wyrażane są krytyczne opinie wobec władzy centralnej, ale także wobec samorządów lokalnych związanych z opcją polityczną bliską partii rządzącej.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci w wielu gminach dysponują zależnymi od siebie organami prasowymi. Dla równowagi i zachowania pluralizmu w środkach masowego przekazu należy zadbać o to, aby w naszym kraju funkcjonowało jak najwięcej mediów, które zaprezentują inny punkt widzenia. Tylko taki stan rzeczy gwarantuje wzmocnienie demokracji i praworządności w kraju i jednostkach samorządu terytorialnego.

Obrady można śledzić na portalu www.mosina.esesja.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 4)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (40)

  • ***** ***
    czwartek, 12 sie, 2021, 18:49:55 |

    Panie radny Ługawiak – szacun!!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +6 (Głosujących: 34)
    • Gość
      piątek, 13 sie, 2021, 0:21:23 |

      Za co? Za to, że zabiega o pewność swego miejsca pracy? Rękoma radnych i nieświadomych niczego ludzi?
      Panie, to tylko polityka jest…

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +8 (Głosujących: 22)
      • Marcin Ługawiak
        piątek, 13 sie, 2021, 11:28:30 |

        O jakiej pracy Pani/Pan myśli? Nie zarabiam w żadnych mediach. Jeśli myśli Pani/Pan o profilu na Facebooku o nazwie “TTVI Mosina” to założyłem ten profil, ale nie jest on dla mnie żadnym źródłem dochodów. Od 20 lat zawodowo zajmuję się doradztwem strategicznym i inwestycyjnym. Spółka, którą prowadzę, obsługuje głównie samorządy i jednostki administracji publicznej, ale doradzamy także przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym.

        VA:F [1.9.22_1171]
        Popularność: +3 (Głosujących: 7)
  • 5+3
    czwartek, 12 sie, 2021, 19:07:59 |

    Brawo!!!!! STOP dla PiS’owskiej dyktatury!!!!
    Kiedy ludzie się w końcu obudzą? Wyborcy pisu niestety są niereformowalni i nigdy nic nie zrozumieją, dlatego pozostaną ŚLEPI, będą głosować na PiS i będą cofać ten kraj. Ale to tylko 30% narodu!!!! Czy oni mają decydować o tym, żeby dzieci i młodzież żyła w przyszłości pod dyktaturą i płaciła za wybryki dzisiejszych złodziei i oszustów przy korycie i ich współudziałowców z KK????

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +6 (Głosujących: 32)
  • karp
    czwartek, 12 sie, 2021, 19:47:34 |

    Mnie też się nie podoba to co stało wczoraj w Sejmie, zwłaszcza wybryk pani Marszałek.
    Natomiast jeśli ktoś staje w obronie niezależnych mediów, to chyba żyjemy w innym kraju.Nie ma takich mediów.
    Telewizje przekazują obraz wygodny tylko dla partii, które wspierają. Ja muszę oglądać zwalczające się stacje, wyciągać średnią i szukać prawdy. Może jeszcze ktoś stwierdzi, że Walter i Solorz byli niezależni od komunistycznych służb?

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -9 (Głosujących: 25)
    • Marcin Ługawiak
      czwartek, 12 sie, 2021, 21:47:56 |

      Niezależnych – czyt. niezależnych od władzy. W projekcie oświadczenia jest to wyszczególnione.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +11 (Głosujących: 15)
    • Marcin Ługawiak
      czwartek, 12 sie, 2021, 21:50:22 |

      Władza nie powinna wpływać na kulturę, sądy i media.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +5 (Głosujących: 25)
      • Gość
        piątek, 13 sie, 2021, 0:19:13 |

        Tak? A nie dalej jak wczoraj reprezentując władzę lokalną staraliście się bardzo wpłynąć na sądy, dając prokuratorowi gotowe mowy oraz na media, podrzucając im materiały nie całkiem zgodnie z prawem i uderzające w osoby, którym niczego jeszcze nikt nie udowodnił. Musi się pan w końcu jakoś samookreślić, bo na razie pan pływa.

        VA:F [1.9.22_1171]
        Popularność: +8 (Głosujących: 24)
        • Marcin Ługawiak
          piątek, 13 sie, 2021, 11:19:36 |

          Nie rozumiem w jaki sposób zawiadamiając prokuratora o możliwości popełnienia przestępstwa Rada wpływa na sądy lub na media. Jak Pani/Pan rozumie słowo “wpływ”. W jaki sposób niezgodnie z prawem Rada podrzuciła jakieś materiały? Jak prokurator ma coś udowodnić, jeśli wcześniej nie dostanie materiałów?

          VA:F [1.9.22_1171]
          Popularność: +4 (Głosujących: 8)
          • karp
            piątek, 13 sie, 2021, 12:51:06 |

            Tego też nie rozumiem. Rada,a tym bardziej KR ma funkcję kontrolną i widocznie autor oczekiwał, że
            komisja nic nie przedstawi, lub będzie czekać aż kanaliza znowu się wydłuży i okrąży 2 razy las w Pecnej.

            VA:F [1.9.22_1171]
            Popularność: +3 (Głosujących: 7)
          • liberał
            sobota, 14 sie, 2021, 13:18:57 |

            Panie Marcinie, niech Pan się nie wdaje w dyskusje z sekciarzami, nie uda im się ściągnąć Pana do swojego poziomu, ale Pau nie uda się ich przekonać. Najlepiej ignorować. Z sekciarzami nie ma dyskusji.

            Pozdrawiam

            VA:F [1.9.22_1171]
            Popularność: +3 (Głosujących: 5)
  • karp
    czwartek, 12 sie, 2021, 22:02:34 |

    Ja się z tym zgadzam w całości. Jednak jeśli mnie pamięć nie myli, to za Donalda wszystkie media dęły w jedną tubę i nie było protestów.
    Jarosław zapragnął mieć swoje i trochę z tym przegiął.Są osobne media dla Hutu, osobne dla Tutsi, a ja muszę skakać tam i tu, żeby trzymać rękę na pulsie kiedy dojdzie do rzezi.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -8 (Głosujących: 14)
  • karp
    czwartek, 12 sie, 2021, 22:45:18 |

    Ja chciałbym doczekać czasu, kiedy lubońskie media
    popełnią w roku 2021 choć jedno zdanie krytyki w stosunku do lokalnej władzy. W następnym roku chcę widzieć postęp i oczekuję 2 zdań krytycznych.U nas jest taki zwyczaj, że władza radzi sobie z tym poprzez przyznawanie nagród, lub prawa do herbu i w ten sposób odbywa się hodowla lizusów.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +6 (Głosujących: 8)
  • Płotka
    czwartek, 12 sie, 2021, 22:52:26 |

    teraz czekam na stanowisko Rady w sprawie sytuacji na Białorusi.Opinia radcy prawnego w mojej ocenie była bardzo płytka.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +6 (Głosujących: 20)
    • Marcin Ługawiak
      czwartek, 12 sie, 2021, 23:02:35 |
    • karp
      czwartek, 12 sie, 2021, 23:06:31 |

      @Płotka
      Ja się z tym nie zgadzam. Pewnie gdybym był radnym zrobiłbym, to co radny Marciniak. Natomiast co do dopuszczalności to uważam, że pani mecenas miała rację. Artykuł 6 usg dotyczy uchwał i rozstrzygnięć.Oświadczenia i stanowiska nie wywołują skutków prawnych.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: -6 (Głosujących: 10)
      • Płotka
        czwartek, 12 sie, 2021, 23:55:59 |

        @karp – to że nie wywołują skutków prawnych nie oznacza, że można podejmować apele stanowiska czy oświadczenia w każdej sprawie . Mogą to być sprawy związane tylko z zakresem działalności gminy to jest jasne jak słońce i wynika m.in. z zasady legalizmu.
        Gmina Wiśniowa podjęła oświadczenie którego nie kontroluje nadzór. Gdyby to stanowisko podjęto w formie uchwały wypowiedział by się nadzór. Również oświadczenia w sprawie Lex TVN nie będzie kontrolował wojewoda a więc róbta co chceta. Ja osobiście myślę to co radny Ługowiak i razem z nim mogę to wykrzyczeć na Placu 20 Października. Nie podoba mi się jednak podejmowanie jakichkolwiek oświadczeń i apeli bez podstawy prawnej. To jest wprost naśladowanie marszałek Sejmu. Czy zacni mosińscy radni chcą iść tą drogą ?
        Gdyby Bartłomiej skrytykował Radę za postępowanie z Burmistrzem to byłaby to sprawa o znaczeniu lokalnym.
        Ide spać choć jestem pod wrażeniem wypowiedzi Waldemara z Czapur na temat demokracji.Że taki umysł jest tylko zwykłym radnym !

        VA:F [1.9.22_1171]
        Popularność: +18 (Głosujących: 22)
    • Marcin Ługawiak
      czwartek, 12 sie, 2021, 23:10:59 |

      Gmina Wiśniowa to przykład oświadczenia w sprawie Białorusi, ale to tylko przykład że można.
      Media są sprawą lokalną. “Jutro” przez posła Wróblewskiego będzie interwencja w Głosie Wielkopolskim i Radiu Poznań, żeby nie krytykować Burmistrza Mosiny i wówczas nadal będzie to problem tylko centralny?

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +1 (Głosujących: 21)
      • Gość
        piątek, 13 sie, 2021, 0:11:37 |

        Kto nauczył pana takiego chamstwa?

        VA:F [1.9.22_1171]
        Popularność: +5 (Głosujących: 23)
        • Marcin Ługawiak
          piątek, 13 sie, 2021, 11:12:28 |

          Ma Pan/Pani rację, posunąłem się za daleko. Nie potrzebnie wymieniłem nazwisko posła. Nie mam żadnych podstaw, żeby stwierdzić, że kiedykolwiek nawet mógłby chcieć wpływać na media. To miała być hipotetyczna sytuacja.

          VA:F [1.9.22_1171]
          Popularność: +6 (Głosujących: 8)
          • Marcin Ługawiak
            piątek, 13 sie, 2021, 11:30:04 |

            Widzę, że błąd zrobiłem – niepotrzebnie pisze się razem :)

            VA:F [1.9.22_1171]
            Popularność: +2 (Głosujących: 4)
          • liberał
            sobota, 14 sie, 2021, 13:33:34 |

            Oby Pan nie wykrakał :)

            Znając pisowskich aparatczyków to się może wydarzyć !

            VA:F [1.9.22_1171]
            Popularność: +2 (Głosujących: 2)
  • Gość
    czwartek, 12 sie, 2021, 22:53:25 |

    Podczas dyskusji nad Oświadczeniem radni mówili, że winni się zajmować lokalnymi/gminnymi sprawami a nie ogólnopolskimi. Poziom wypowiedzi dobitnie świadczył, że wielu z nich nie powinno się zajmować nawet własnym podwórkiem.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +28 (Głosujących: 30)
  • Iza
    czwartek, 12 sie, 2021, 23:51:44 |

    Brawo panie Ługawiak! Pierwszy raz- SZACUN!

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -3 (Głosujących: 23)
  • Gość
    piątek, 13 sie, 2021, 0:08:36 |

    Ten naród niczego się nie nauczy.
    Panie radny Ługawiak.
    Czy przypadkiem namawiając radę do omawianego oświadczenia nie nakłania jej pan, by broniła między innym pańskich partykularnych interesów?
    Ten apel w pana ustach zabrzmiał bardzo fałszywie.
    I to na takiej sesji…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +11 (Głosujących: 23)
    • Marcin Ługawiak
      piątek, 13 sie, 2021, 11:35:10 |

      Wyjaśniłem wyżej w odpowiedzi na inny wpis o rzekomej obronie miejsca pracy, że prowadzenie profilu na Facebooku jest tylko prowadzeniem profilu bez zarobkowania, zatem nie rozumiem, jakie partykularne interesy miałbym bronić? Gdybym chociaż w TVN pracował, albo w innych mediach, które Orlen przejął, to bym przyjął argument i zapewne nie odważyłbym się zaproponować takiego oświadczenia, ale nic z tego :) Prowadzę firmę doradczą. Jak władza będzie chciała ograniczyć działalność firm doradczych, to na pewno do Rady z oświadczeniem nie pójdę.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +2 (Głosujących: 6)
  • Michał Kleiber
    piątek, 13 sie, 2021, 7:53:39 |

    Jakimś cudem rządowi udało się wtłoczyć do głowy ludzi, że każdy spór jest polityczny, choć w istocie nie jest. Rozmawiamy o elementarnym prawie społeczeństwa, prawie do informacji. Oczywiste jest, że każde z mediów reprezentuje jakieś interesy. W przedmiotowej sprawie poseł Porozumienia argumentował, że jako osoba wierząca jest mniejszością w telewizji innej niż publiczne, dlatego musi głosować za zlikwidowaniem innych stacji i to zdanie jest kluczem do zrozumienia sytuacji. Demokracja jest wtedy, kiedy większość szanuje prawa mniejszości, kiedy ta większość odbierze mniejszości jej prawa, to demokracja staje się dyktaturą i o tym rozmawiamy. Świat mui być w równowadze, ja się boję społeczeństwa, które jest spójne światopoglądowo, nawet gdyby było to światopogląd całkowicie zbieżny z moim. Smuci mnie ignorancja ludzi, powinniśmy czytać, słuchać, oglądać różnych źródeł i próbować na miarę swoich możliwości wyciągać wnioski, prawda leży gdzieś pewnie w 2/3. Kiedyś paliliśmy książki, później ….ludzi.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +10 (Głosujących: 12)
  • karp
    piątek, 13 sie, 2021, 8:39:55 |

    Jeśli chodzi o prawa elementarne, to rozszerzmy dyskusję na Francję. Tam biedni Amerykanie też nie
    mogą kupować pakietów większościowych w mediach.
    Wyprowadźmy Francuzów na ulice.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -4 (Głosujących: 12)
    • Gość
      piątek, 13 sie, 2021, 8:53:34 |

      Biedaku, czy Francuzi mają problemy z wolnością słowa?
      Radny Ługawiak powtarzał wiele razy, że chodzi o WARTOŚCI.
      Ale czy ty wiesz co to znaczy?

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +6 (Głosujących: 16)
      • karp
        piątek, 13 sie, 2021, 10:08:26 |

        Mają większy problem niż ja.
        Mnie może ktoś kliknąć w łapkę w dół.Francuz gdy chce zażartować z muzułmanina, to jeszcze nie skończy żartu, a już spada mu głowa.
        Ja nie widzę wielkiej różnicy w tym, że redakcja Głosu zmieniła pana.Czy naprawdę ktoś sądzi, że poddany Axela Springera mógłby napisać artykuł,że np. Anton Rohr w Mosinie ma problem z odpadami?Dla mnie większy problem to uzależnienie lubońskich mediów od władzy. Świat widziany oczami lubońskiego przewodniczącego KOŚ mnie nie interesuje. To tak jakby w Mosinie
        media widziały świat oczami radnego Wiązka.
        Ja nie odbieram radnemu Ługawiakowi prawa do złożenia do oświadczenia i wyraziłem się jasno, że to było dopuszczalne. Gdzie byli protestujący kiedy całą prasę lokalną przejmował Axel Springer?

        VA:F [1.9.22_1171]
        Popularność: -4 (Głosujących: 10)
  • O!
    piątek, 13 sie, 2021, 9:46:31 |

    “A gdy się skończą PISu dni
    I minie czas ich zbawcy
    Będą do pierdla czwórkami szli
    Przestępcy i szubrawcy
    O zdrowie dziś szczególnie dbam
    Rodacy moi mili
    Bo jest bezcenne jeśli mam
    Tej pięknej dożyć chwili”

    Znalezione w necie :)
    Autor nieznany, ale utalentowany :)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +2 (Głosujących: 10)
  • karp
    piątek, 13 sie, 2021, 14:14:55 |

    Radnego Ługawiaka nie mógł się nachwalić wczoraj Waldigórski. Tylko tryb online uchronił go przed rzuceniem na szyję i wycałowaniem.
    Jednorazowo to jeszcze obleci,ale jeśli Waldigórski zacznie chwalić częściej, to radny Ługawiak powinien się zacząć martwić.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +5 (Głosujących: 7)
  • Gefir
    piątek, 13 sie, 2021, 17:12:09 |

    Mam tylko jedno pytanie :
    Gdzie byliście jak odmawiano koncesji telewizji Trwam…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: 0 (Głosujących: 10)
    • liberał
      sobota, 14 sie, 2021, 13:36:32 |

      A czy przypadkiem tam nie o koncesje chodziło tylko o miejsce na MUXie czyli na naziemnym nadajniku ?

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +4 (Głosujących: 4)
  • Gość
    sobota, 14 sie, 2021, 17:08:50 |

    Ciekawe jakie zdanie ma radny Łukowiak w sprawie drożejącej kawy oraz czy jego zdaniem firmy przejdą na tańsze ziarna. Ma takie wnikliwe obserwacje.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: -3 (Głosujących: 5)
  • Marcin Ługawiak
    niedziela, 15 sie, 2021, 10:04:38 |

    Jak władza zacznie kontrolować ceny żywności, to powiem, co o tym myślę.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: 0 (Głosujących: 4)
  • karp
    niedziela, 15 sie, 2021, 12:06:41 |

    Żeby mpzp nie przechodził przez środek budynku,to jednak państwo powinniście skontrolować. Intencje, intencjami, ale wykonanie też się liczy.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +1 (Głosujących: 1)
  • karp
    niedziela, 15 sie, 2021, 13:31:49 |

    Legislacja sejmowa jest ważna, ale dla Rady własne uchwały powinny być ważniejsze.
    Omawianie Lex TVN zajęło 40 minut.
    Przystąpienie do sporządzenia mpzp dla Rogalina zajęło 4 minuty.Nikogo nie ździwiło, że granica planu przechodzi przez środek budynku. Mnie dziwi i dziwić nie przestaje.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +1 (Głosujących: 1)
    • Gość
      niedziela, 15 sie, 2021, 13:42:42 |

      Jakość pracy gminnej administracji , która przedłożyła Radzie mpzp dla Rogalina jest godna kolejnych nagród.

      VA:F [1.9.22_1171]
      Popularność: +3 (Głosujących: 3)
  • karp
    poniedziałek, 16 sie, 2021, 21:27:24 |

    Chciałbym uspokoić bojowników o TVN.Zdaje się, że
    Prezydent Duda ma zamiar zawetować ustawę.
    Musiał oglądać sesję RM Mosina.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +2 (Głosujących: 2)