Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 27 gru, 2021 | komentarzy 7

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Dzisiaj, 27 grudnia 2021 r., w 103 rocznicę niepodległościowego zrywu, po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody w związku z tym ważnym dla wszystkich Polaków i Wielkopolan wydarzeniem odbędą się m.in. w Poznaniu, Warszawie i Mosinie.

Powstanie wielkopolskie było największym, zwycięskim polskim powstaniem. Wybuchło 27 grudnia, a w jego rezultacie Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Rzeczpospolitej. Walki powstańcze zaczęły się po owacyjnie przyjętym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego i trwały do 16 lutego. Zakończyły się rozejmem w Trewirze. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. W powstaniu udział wzięło wielu mieszkańców naszego regionu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło spontanicznie, jako wyraz dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciw wobec nasilającej się presji germanizacyjnej.– Powstanie było czymś wyjątkowym w naszej historii, było symbolem wielkopolskiego patriotyzmu. Dzięki niemu zostaliśmy włączeni w granice państwa polskiego – przypomniał starosta poznański Jan Grabkowski.

Część oficjalna obchodów odbędzie się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie złożone zostaną kwiaty. Szereg uroczystości organizuje też Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego będziemy mogli zobaczyć „Obozowisko Powstańcze”, w którym nie zabraknie rekonstruktorów z powstańczych oddziałów. Będzie można obejrzeć też samochód pancerny Ehrhardt M17.  O godz. 15 będą rozdawane flagi powstańcze i rozetki.

We wtorek 28 grudnia uroczystości odbędą się w Warszawie. Tam również, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Obchody odbędą się również w Mosinie. – Na grobach Powstańców Wielkopolskich pochowanych na naszych cmentarzach, a także w miejscach pamięci im poświęconych, zapłoną dzisiaj znicze. O godzinie 17.30 spotkamy się na placu przy cmentarzu parafialnym w Mosinie, na okolicznościowej uroczystości patriotycznej, a o godz. 18.00 w mosińskim kościele odprawiona zostanie msza św. w intencji bohaterów Powstania. Przed rozpoczęciem liturgii usłyszymy pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru pw. św. Cecylii – poinformował Urząd Miejski w Mosinie.

Program obchodów w Mosinie

 • Plac przy cmentarzu parafialnym w Mosinie godz. 17:30 – „Znicze dla Powstańców” uroczystość patriotyczna w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.
 • Złożenie przez Władze Samorządowe Gminy Mosina w imieniu społeczeństwa, kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach upamiętniających Bohaterów Powstania.
 • Kościół parafialny pw. św. Mikołaja w Mosinie:
  godz. 17:50 – Pieśni patriotyczne w wykonaniu Mosińskiego Chóru Kościelnego pw. św. Cecylii;
  godz. 18:00 – Msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

O powstańcach pamiętali również władze samorządowe Puszczykowa. Burmistrz Andrzej Balcerek wraz z przewodniczącym Rady Miasta Puszczykowa Tomaszem Potockim, a także radnymi: Alfredą Brączkowską i Maciejem Krzyżańskim oraz wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich – Maciejem Kubackim, złożyli dzisiaj kwiaty oraz znicze pod pomnikiem puszczykowskich Powstańców Wielkopolskich.

Ranga dzisiejszego wydarzenia jest szczególna, gdyż 27 grudnia został ogłoszony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezydent o godz. 16.40 (o tej godzinie wybuchło powstanie) wygłosi przemówienie pod pomnikiem powstańców u zbiegu ul. Wierzbięcice i Królowej Jadwigi.

„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym. Niestety dzień ten, nie jest wolnym od pracy.

Samorządowcy z Puszczykowa złożyli już kwiaty oraz znicze pod pomnikiem puszczykowskich Powstańców Wielkopolskich fot. UM w Puszczykowie

Powstanie Wielkopolskie - mural na ścianie SP2 w Puszczykowie

Powstanie Wielkopolskie – mural na ścianie SP2 w Puszczykowie

Mogiły Powstańców Wielkopolskich w pobliżu Starego Puszczykowa (WPN)

Symboliczne mogiły Powstańców Wielkopolskich w pobliżu Starego Puszczykowa (WPN)

Obchody Powstania Wielkopolskiego

Obchody Powstania Wielkopolskiego fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Mosinie

27 grudnia 2021 r., rynek w Mosinie. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego,
fot. Kiwi School

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czapurac

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czapurach fot. Michał Kołodziejczak

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • Mil
  poniedziałek, 27 gru, 2021, 22:00:39 |

  Cześć i chwała Bohaterom!

 • A.
  poniedziałek, 27 gru, 2021, 22:38:23 |

  Palenie rac i robienie syfu i zadymy przez kiboli nie ma nic wspólnego z pamięcią o powstańcach. To jest żenujące. Już nie mówiąc żel tym że palenie rac jest prawem zabronione. Po prostu wioska kompletna. Niech sobie do d…y najlepiej te race włożą.

 • Mark
  poniedziałek, 27 gru, 2021, 23:33:23 |

  [Komentarz ukryty, zawierał treści: wulgarne i powszechnie uważane za obelżywe (art. 3 Ustawy o języku polskim); (art. 23 Kodeksu cywilnego);(red.)]

  • Obywatel
   wtorek, 28 gru, 2021, 9:35:32 |

   Panie Mark,

   Art. 190. KK
   § 1.
   Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 • Gość
  wtorek, 28 gru, 2021, 7:13:54 |

  [Komentarz ukryty, zawierał treści: wulgarne i powszechnie uważane za obelżywe (art. 3 Ustawy o języku polskim); (art. 23 Kodeksu cywilnego);(red.)]

 • 123
  wtorek, 28 gru, 2021, 19:38:35 |

  Fantastycznie, że z roku na rok pamięć o Powstaniu jest coraz większą. Ale o co chodzi z tymi racami, pojąć nie mogę. Naprawdę nie można uczcić tego wydarzenia w bardziej cywilizowany sposób?

 • 456
  wtorek, 28 gru, 2021, 20:40:56 |

  W przyszłym roku „patrioci” się rozwiną i będą palić opony.

Skomentuj