Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 28 gru, 2021 | komentarzy 15

Nasze Powstanie Wielkopolskie – relacja z obchodów

Wczoraj, 27 grudnia, uczciliśmy 103. rocznicę zwycięskiego zrywu Wielkopolan. Po raz pierwszy tą ważną rocznicę obchodziliśmy w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Dla uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu i całej Wielkopolsce odbywały się uroczystości przypominające o znaczeniu czynu zbrojnego Wielkopolan dla niepodległości państwa polskiego. Także Gmina Mosina włączyła się w uroczyste obchody święta państwowego. Centrum miasta udekorowano polskimi flagami narodowymi i flagami powstańczymi. Flagi pojawiły się także na osiedlach i w sołectwach Gminy, w oknach i na balkonach domów, wywieszone przez mieszkańców. Urząd Miejski w Mosinie wspólnie z Mosińskim Ośrodkiem Kultury włączył się w kampanię Nasze Powstanie WielkoPOLSKIE organizowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Budynki urzędu jako miejsca reprezentacyjne dla miasta, oświetliły barwy biało-czerwone. W tym szczególnym dniu zapłonęły znicze na grobach powstańców wielkopolskich pochowanych na naszych gminnych cmentarzach – akcję „Znicze dla Powstańców” prowadzoną od kilku lat przez Urząd Miejski w Mosinie, włączyli się czynnie harcerze z Hufca ZHP im. Bolesława Chrobrego w Mosinie – z 19. Drużyny „Czata” i 19. Mosińskiej Drużyny Mafeking. W godzinach południowych, harcerze poprowadzeni przez regionalistów Włodzimierza Gabrielskiego i Jacka Szeszułę zapalili znicze na ponad 100 grobach uczestników powstania wielkopolskiego pochowanych na mosińskim cmentarzu. Znicze od Gminy Mosina pojawiły się także na powstańczych grobach na innych, gminnych cmentarzach. Co roku swoje znicze dla Powstańców zapalają także mosińscy kibice FC Lecha Poznań. Także w południe, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mosinie Dominik Michalak, złożyli w imieniu społeczeństwa wiązankę kwiatów pod tablicą na Osiedlu nr 2 Czarnokurz upamiętniającą st. strz. Piotra Mocka – jedynego poległego powstańca w Mosiny,  który jest dziś symbolem bohaterstwa wszystkich powstańców z Ziemi Mosińskiej. Kwiaty złożone zostały także pod Pomnikiem Pamięci na mosińskim rynku, na którym jedna z tablic poświęcona jest Powstańcom Wielkopolskim.

W godzinach wieczornych, na placu przed mosińskim cmentarzem, na którym spoczywa 118 powstańców z Ziemi Mosińskiej, wśród nich poległy pod Szubinem st. strz. Piotr Mocek,  odbyła się uroczystość patriotyczna dla uczczenia ich pamięci, a także pamięci wszystkich uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 związanych z Ziemią Mosińską.

Recytacją wiersza Zygmunta Miszczaka, Piotr Gabrielski – uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, harcerz, praprawnuk dwóch Powstańców Wielkopolskich – Antoniego Gabrielskiego oraz Józefa Makosza (także Powstańca Śląskiego), przypomniał zebranym, iż miarą miłości Ojczyzny jest także pamięć o poległych żołnierzach. W krótkim przemówieniu, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, nawiązując do czynu Powstańców i „ceny” niepodległości Ojczyzny dla tych, co o nią walczyli, skłonił do refleksji nad jej wartością dla nas współczesnych. Podczas uroczystości z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji, organizacji, stowarzyszeń, sołectw, osiedli i mieszkańców, a także rodzin Powstańców Wielkopolskich z Ziemi Mosińskiej, Burmistrz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej złożyli symboliczną wiązankę kwiatów na grobie Piotra Mocka. Hołd poległemu powstańcowi, w imieniu Starosty Poznańskiego oddali także Piotr Zalewski z Zarządu Powiatu i Jacek Szeszuła, Radny Powiatu w Poznaniu. W dalszej części uroczystych obchodów, w kościele pw. św. Mikołaja w Mosinie wysłuchaliśmy okolicznościowych pieśni patriotycznych w wykonaniu mosińskiego Chóru pw. św. Cecylii, który zaśpiewał hymn Gaude Mater Polonia, Marsyliankę Wielkopolską i pieśń Cześć Polskiej Ziemi. Następnie odprawiona została msza św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich.

Okolicznościową uroczystość z okazji 103. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan, w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przygotował Burmistrz Gminy Mosina wspólnie z Mosińskim Ośrodkiem Kultury. Asystę podczas uroczystości pełnili harcerze z mosińskiego Hufca, z 19 DH „Czata” i 19 MDH Mafeking.

Źródło: Joanna Nowaczyk, UM w Mosinie; Fot. J. Nowaczyk, P.L., Mosiński Ośrodek Kultury

Obchody pod mosińskim cmentarzem

Obchody pod mosińskim cmentarzem – 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego fot. UM Mosina

Obchody pod mosińskim cmentarzem

Obchody pod mosińskim cmentarzem – 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego fot. UM Mosina

Urząd Miejski w Mosinie - flagi powstańcze

Budynek Urzędu Miejskiego w Mosinie – 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego fot. UM Mosina

Obchody pod mosińskim cmentarzem - 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Obchody pod mosińskim cmentarzem – 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego fot. UM Mosina

Władze Mosiny składają kwiaty pod Pomnikiem Pamięci na mosińskim rynku - 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Władze Mosiny składają kwiaty pod Pomnikiem Pamięci na mosińskim rynku – 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego fot. UM Mosina

Podświetlenie z okazji 103 rocznicy Powstania Wielkopolskiego - Budynek Urzędu Miejskiego w Mosinie

Iluminacje z okazji 103 rocznicy Powstania Wielkopolskiego – Budynek Urzędu Miejskiego w Mosinie fot. UM Mosina

Iluminacje z okazji 103 rocznicy Powstania Wielkopolskiego - II Budynek Urzędu Miejskiego w Mosinie

Iluminacje z okazji 103 rocznicy Powstania Wielkopolskiego – II Budynek Urzędu Miejskiego w Mosinie fot. UM Mosina

Flaga powstańcza rozwieszona na wieży widokowej na Pożegowie - 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Flaga powstańcza rozwieszona na wieży widokowej na Pożegowie – 103. rocznica Powstania Wielkopolskiego fot. UM Mosina

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czapurac

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Czapurach fot. Michał Kołodziejczak

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Mosinie

27 grudnia 2021 r., rynek w Mosinie. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Fot. Kiwi School

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (15)

 • Kot Bonifacy
  wtorek, 28 gru, 2021, 17:23:42 |

  Czy ktoś może pomóc w stylistyce tekstu autorowi poniższego harmonogramu. Z pewnością Pani Przewodnicząca – nauczycielka polskiego pomogłaby bezinteresownie.

  Np. ,,Odpady zmieszane – wsie”. Mam tylko nadzieję, że autorem tego tekstu nie jest nowa pani prezes :)

  HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW 2022
  Odbiór odpadów z zabudowy jednorodzinnej w roku 2022

  Odpady zmieszane – Mosina
  Odpady BIO – Mosina
  Odpady segregowane – Mosina
  Odpady zmieszane – wsie
  Odpady BIO – wsie
  Odpady segregowane – wsie

 • karp
  wtorek, 28 gru, 2021, 19:54:55 |

  Mnie nie podobają „nieruchomości niezamieszkałe”,które rażą mnie od dawna.Nie wiem czy
  mam rację pod względem językowym, ale nie pasuje mi to na czuja.
  http://zukmosina.pl/dzial-uslug-komunalnych/harmonogram/
  Na terenie ZM Selekt są nieruchomości niezamieszkałe, a na terenie GOAP występują nieruchomości niezamieszkane, co mi bardziej odpowiada.

 • Gość
  wtorek, 28 gru, 2021, 20:38:44 |

  Faktycznie, męczy uszy i wzrok taka pisownia. Osoba układająca ten tekst i inne w przyszłości powinna, co widać, konsultować to z kimś bardziej ogarniętym z jez.polskiego. Miejmy nadzieję, że nie czytają tych tekstów dzieci.

 • Gość
  środa, 29 gru, 2021, 4:26:59 |

  Gmina Mosina to ni mniej, ni więcej jak: Mosina i wsie. Ale jaja!

 • R
  środa, 29 gru, 2021, 6:25:01 |

  Sądzę, że te zgrzyty stylistyczne o których pisze karp# i inni są dostrzegalne w gminie przez bardzo wąską grupę osób. Nie warto chyba dla tych nielicznych burzyć zastały ,,ład językowy”. Przeciętny mieszkaniec gminy nie rozumie o co wam chodzi. Przecież liczba mnoga od wieś to wsie. Ja bym tego nie tykał, bo się okaże, że strasznie spowolni praca w urzędzie, spółkach, etc, a Pani Przewodnicząca nie będzie w stanie wszystkim pomóc, a przecież swoich obowiązków wobec gminy ma aż nadto.

 • karp
  środa, 29 gru, 2021, 8:51:23 |

  Ja się czepiałem tylko nieruchomości niezamieszkałych, ale nie wiem czy to błąd czy zgrzyt.Jednak kiedy to czytam, to zęby mi zgrzytają.
  Co do ZUK/PUK to muszą nadrobić inne zaległości jak np.założyć strony BIP, bo to jest wymagane prawem.Prezes Endrju we Wronkach to ma , ale nie dlatego, że wywiózł z Mosiny jakąś wiedzę, ale dlatego, że założyli przed nim. Nie zdążył z eksportem siermięgi na kraj.

 • Płotka
  środa, 29 gru, 2021, 9:25:22 |

  @karpiu – niech lekarstwem na zgrzytanie Twoich zębów będzie ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Jest w niej mowa o nieruchomościach na których zamieszkują mieszkańcy i nieruchomościach na których nie zamieszkują mieszkańcy. Wychodzi mi na to, ze określenie,, niezamieszkałe,, jest poprawne tak samo jak,,niezamieszkane,, będące synonimem tego poprzedniego.
  Póki co , nie mam niestety pomysłu na znalezienie w budżecie brakujących 5 milionów na inwestycje.

  • gosc
   środa, 29 gru, 2021, 9:49:11 |

   To otwórz oczy i znajdziesz. Jesteś oczytany, chodzisz na targowisko popytaj

 • karp
  środa, 29 gru, 2021, 9:53:47 |

  Nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy to salomonowe rozwiązanie, które nie wywołuje u mnie zgrzytania. Lepiej kiedy mieszkańcy nie zamieszkują, niż gdyby nieruchomości miały się same nie zamieszkiwać i być niezamieszkałymi.
  Nie mam niestety 5 mln,więc nie pożyczę.Skąd taki skok dochodów w 2021 w dziale gospodarka leśna?
  Radnym przedkłada się różne zestawienia np. nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, a po ataku hakerskim ciągle brak super-drogiego systemu
  informacji przestrzennej.Lepiej niech sprawdzą w terenie.

 • Gość
  środa, 29 gru, 2021, 14:33:12 |

  A ja z innej beczki zapytam: czy ktoś wie, czy w Mosinie będę montowane ogólnodostępne stacje dokujące do elektryków?

  • Gość
   środa, 29 gru, 2021, 14:56:44 |

   Po podwyżkach prądu auta elektryki nie mają żadnego sensu.

 • Marcin
  środa, 29 gru, 2021, 14:59:32 |

  Niekoniecznie, przecież ropa i gaz też drożeją, więc stosunkowo może się jeszcze bardziej opłacać.

 • Płotka
  środa, 29 gru, 2021, 16:33:15 |

  pozostaje holzgas !

 • karp
  czwartek, 30 gru, 2021, 9:12:10 |

  Nowy Rok kończy się smutno dla Mosiny, ale także i dla mnie.Przewodnicząca RM Mosina pani Małgorzata Kaptur zapowiedziała zrzeczenie się mandatu radnej.
  Ludzie zaangażowani,wartościowi i wrażliwi odchodzą z samorządów,urzędów, a trzymające się kurczowo koryta Waldemary, czy kluczowy poszukiwacz capslocka zostają.Myślę, że podstawową
  przyczyną jest wampir energetyczny Przemysław Mieloch, który z uczciwych wysysa siły i obdarza wodociągowymi prezentami miernych, ale na razie wiernych.To nie ma nic wspólnego z ideą samorządu,ale za to dużo z nierządem.

 • karp
  czwartek, 30 gru, 2021, 9:13:50 |

  Wyżej miało być odchodzący rok.

Skomentuj